• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A drogtilalom ára Közép-Amerikában: erőszak és bűnözés

Szerző: Péter Sárosi | április 20, 2011

Tweet

Közép-Amerikában több embert ölnek meg a drogháborúban, mint annak idején a polgárháborúkban – a The Economist beszámolója

Eduardo még csak nyolc éves volt, mikor apját megkéselték egy bandaháborúban – de a guatemalai kisfiú sorsa már ekkor megpecsételődött. Hamarosan csatlakozott a bandához (mara) és bérgyilkos (sicario) lett. Egyetlen cél vezérelte: hogy bosszút álljon apja gyilkosán. Miután beteljesítette a bosszúját, már nem volt többé miért a bandában maradnia, ezért jelenleg egy civil szervezet segítségével számítástechnikát tanul – újra értelmet próbál adni annak az életnek, amelyet eddig kizárólag az erőszak jellemzett. A The Economist cikke szerint számos szegény sorból származó latin-amerikai fiatal sorsára nyomja rá a bélyegét az erőszakos bűnözés, amelynek aránya itt a legmagasabb a világon: Guatemalában például 100 ezer emberre 46 emberölés jut, kétszer annyi, mint Mexikóban, ahol 2006 óta több mint 30 ezer embert öltek meg a drogháborúban, és tízszer annyi, mint az Egyesült Államokban. Közép-Amerika “északi háromszögének” országai közül azonban nem Guatemalában, hanem Hondurasban és El Salvadorban a legmagasabb az emberölések aránya. Ez az arány az elmúlt években aggasztó növekedést mutatott a térség szinte minden országában – ennek oka pedig nem más, mint az egyre jövedelmezőbbé váló üzletág, az illegális drogkereskedelem térhódítása.

Nem elég, hogy a közép-amerikai országok különösen ki vannak téve a szélsőséges időjárás (hurrikánok) és egyéb természeti katasztrófák (földrengések) hatásainak, a szociális és politikai földmozgások is nagy pusztítást végeznek. Kevesen tudják, hogy Guatemalát a Világbank a három legrosszabb ország között tartja számon a gyermekek táplálkozása szempontjából: több gyermek éhezik itt, mint Etiópiában! A hidegháború idején az USA által támogatott diktátorok és a Szovjetunió és Kuba által támogatott gerillák harcai határozták meg a térség politikai térképét, megspékelve még a drogkereskedelemből származó haszon újrafelosztásáért folyó véres harccal.

Az Andok vidékén termesztett kokacserjéből előállított kokain kecsegtet a legnagyobb haszonnal: az USA feketepiacán 1 kilogrammot több mint 12 ezer dollárért lehet eladni. Korábban a Karib-térségen áramlott át a kokain legnagyobb része, azonban a 90-es években a parti őrség megerősítése miatt a kereskedelmi utak átrendeződtek, egyre több kokaint csempésznek át a közép-amerikai államokon át Mexikóba, majd onnan az USA-ba. A becslések szerint évente kb. 250-350 tonna kokaint csempésznek át Guatemalán – tehát szinte az összes USA-ba irányuló kokainszállítmány itt halad át. A kereskedelmet a mexikói kartellek – a Sinaloa, az Öböl és a Zéták – ellenőrzik, akik a kolumbiai kartellekkel szemben nem pénzben, hanem drogokban fizetik ki a helyi segítőiket.


Kattints a képre ha megnéznéd az Economist interaktív térképét a mexikói drogháborúról!

Ennek a hatásai halálosak: a drogok terjesztésért, újraelosztásáért folyó harc miatt rohamosan növekszik az emberölések száma. Guatemalában és a El Salvadorban több embert ölnek meg a drogháborúban, mint annak idején a polgárháborúban! A Világbank jelentése szerint a bűnüldözés elleni küzdelem emészti fel a közép-amerikai államok GDP-jének 8%-át, a külföldi cégek pedig egyre kevésbé fektetnek be ezekben az országokban az erőszak és a megnövekedett biztonsági kiadások miatt. Az “északi háromszög” országaiban a gyenge jogalkalmazó hatóságok és a dzsungel ideális körülményeket teremtenek a kokain-csempészek számára: a Laguna del Tigre nemzeti parkban például van egy roncstelep, ahol csak azokat a repülő-roncsokat gyűjtik, amelyeket kokain-csempészés közben lőttek le. A tehetetlen kormányzatok a hadsereg bevetésével próbálják megfékezni az erőszakot és a bűnözést, Hondurasban és El Salvadorban idén már bevonult a katonaság a városok utcáira – ez igen demoralizáló hatással van a polgári lakosságra.

Sanho Tree a washington-i Institute for Policy Studies kutatója beszél az erőszak és drogkereskedelem kapcsolatáról Közép-Amerikában

A statisztikák szerint a közép-amerikaiak csupán 27%-ának van társadalombiztosítása, a lakosság nagy részét a feketegazdaság alkalmazza. Ez a helyzet kedvez a szervezett bűnözésnek és a bandáknak, akik a továbbtanulásban nem sok perspektívát látó fiatalkorúak közül szedik az utánpótlást. El Salvadorban jelenleg 800 fiatalkorú ül börtönben, kétszer annyi, mint 2004-ben. Nem csoda, hogy a közép-amerikaiak 15%-a emigrál, többségük az Egyesült Államokba. Ahhoz, hogy a gazdaság fejlődni tudjon, először a közlekedést és infrastruktúrát kellene fejleszteni: jelenleg ugyanis olcsóbban lehet Kínából termékeket az USA-ba exportálni, mint Közép-Amerikából.

A közép-amerikaiak méltatlanul elfeledettnek érzik magukat: bár a kokain-kereskedelem hatásai náluk csapódnak le a legpusztítóbban, a kokain-keresletet fenntartó USA viszonylag kevés figyelmet szentel a térségnek. Ez abban nyilvánul meg, hogy jóval kevesebb segélyt kapnak, mint akár Mexikó, akár Kolumbia. Míg Mexikó több milliárd dolláros amerikai segélyt kap, addig 7 közép-amerikai államra az USA mindössze 260 millió dollárt szán 3 év alatt. Ha azonban megnézzük a fentebb beágyazott videót, Sanho Tree, a téma egyik legjobb kutatója magyarázza el nekünk, hogy a segélyek és katonai beruházások nem fogják megoldani ezt a krízist – sőt, bizonyos szempontból az USA "korbács és mézesmadzag" narkodiplomáciája csak tovább stimulálja a szervezett bűnözést (lásd Mr. Tree korábbi cikkét: Mit tanít nekünk Darwin a drogellenes háborúról?). Bár egyszerű lenne rávágni, hogy a drogok legalizálása lenne az univerzális megoldás – mi itt Európa ezen a felén nem is véletlenül idegenkedünk az univerzális megoldásoktól. A drogtilalmi paradigmától a szabályozási paradigmára való áttérés kétségkívül a gyökérkezelés része lehetne, hiszen megszüntetné a profitmotívumot, márpedig ez a profit az, ami miatt halomra gyilkolják egymást az emberek Közép-Amerikában. Azonban a térség minden problémáját ez sem oldaná meg: a szociális egyenlőtlenségek enyhítése, a legális gazdasági fejlődés feltételeinek megteremtése, a demokratikus politikai berendezkedés stabilizálása, a korrupció visszaszorítása és az oktatási rendszer reformja mind a megoldás kulcsát kellene, hogy képezze.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter