• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A kábítószerhelyzet kezelésének négy új módja az amerikai kontinensen

Szerző: Kardos Tamás | június 20, 2013

Tweet

Vezetőtársaimmal nyugtalanok voltunk a drog elleni harc elakadása miatt, ezért új eszközök után néztünk – Juan Manuel Santos, Kolumbia elnöke

Elérkezett az idő, hogy a kábítószerhelyzet kezelésének új módszereiről tárgyaljunk. Négy évtized kemény drog elleni küzdelem után a helyzet — néhány helyi sikertől eltekintve — továbbra is teljesen változatlan és ez rendkívüli aggodalomra ad okot.  A kábítószerfüggés, a bebörtönzés és az erőszak szintje folyamatosan magas. Amikor 2012 áprilisában az Amerikai Államok Szervezete (Organisation of American States, OAS) csúcsértekezletén a kolumbiai Cartagenában elnök- és miniszterelnöktársaimmal találkoztam, ez a nyugtalanság arra ösztönzött minket, hogy felkérjük az OAS-t, vizsgáljon meg újabb módszereket a problémák kezelésére.
 

José Miguel Insulza, az OAS főtitkára a napokban készült el a jelentéssel. A dokumentum, mely a kontinens elismert szakértőinek alapos és kreatív munkájának eredménye a biztonság, az igazságszolgáltatás, az egészségügy, a kormányzat, az üzleti és a civil szféra területéről, széles perspektívát nyit a drogháborúról szóló párbeszédben, mely mára a drogellenes harcosok és a legalizátorok polarizált vitájává szűkült.

A jelentés szerint a drogprobléma a következő évtizedben négyféle módon értelmezhető és kezelhető. Az Adam Kahane, a Reos Partners munkatársa és az Oxfordi Egyetem által kidolgozott transzformatív forgatókönyv-tervező módszertant felhasználva a jelentés lehetséges forgatókönyveket mutat be, tehát nem előrejelzéseket vagy ajánlásokat. Az egyes változatok új megvilágításba helyezik a kábítószer-problémákat és a kábítószer-politikát.

Az első forgatókönyv neve "Együtt", mely a drogproblémát egy magasabb szintű bizonytalan rendszer részeként látja, ahol a gyenge állami intézmények képtelenek kordában tartani a szervezett bűnözést és az általa előidézett erőszakot és korrupciót. A megkísérelt válasz az igazságszolgáltatási és közbiztonsági intézmények kapacitásának megerősítése a biztonság garantálása érdekében, nagyobb szakértelemmel, a polgárokkal való jobb együttműködéssel, új teljesítménymutatókkal és erősebb nemzetközi együttműködéssel.

Ez a válasz lehetőséget ad a polgárok biztonságának javítására, a közintézményekbe vetett bizalom és az adómorál javulására és az együttműködés megújulására az amerikai kontinensen. A kihívások a következők: a beágyazódott érdekek ellenállása a közintézmények újjáépítésével szemben; gyenge, esetleges és késlekedő nemzetközi együttműködés és a bűncselekmények "lufi-hatása", melynek során áttelepülnek a gyengébb intézményekkel rendelkező országokba.

A második forgatókönyv az "Ösvények". Ebben az esetben a kábítószer-probléma a jelenlegi kriminalizáló politika (különösen a droghasználók és egyszerű dílerek letartóztatása és bebörtönzése) eredményének tekinthető, egy módszer, ami túl sok bajt okoz. A javasolt válasz az alternatív törvényi és szabályozó eszközökkel való kísérletezés és abból tanulás, kezdve a kannabisszal.

Ez a válasz lehetővé teszi a jobb drogpolitika kialakulását a kísérletezésen keresztül; az erőforrások fókuszálását a kábítószerek és fogyasztók üldözése helyett, a fogyasztás káros hatásainak megelőzésére és kezelésére és bizonyos feketepiacok és –jövedelmek csökkentését a szabályozáson keresztül. Ezzel szemben kihívást jelent a kísérletezés kockázatainak kordában tartása, különösen az átmenet során a droggal kapcsolatos bűnüldözésből a szabályozott kábítószerpiacba (a problémás fogyasztás növekedéséhez vezethet), valamint a csempészet és a kormányközi feszültségek kezelése, ami a drogpolitikák különbözőségéből fakadhat.
 

A harmadik forgatókönyv: "Rugalmasság". Ebben az esetben a drogprobléma csak a mélyebb társadalmi és gazdasági rendellenességek tünete, amik erőszakhoz és függőséghez vezetnek. A válasz a közösségek, a közbiztonság, az egészségügy, az oktatás és a foglalkoztatottság megerősítése, önkormányzatok, cégek és civil szervezetek által kezdeményezett programokkal.

Ez a válasz lehetővé teszi, hogy befogadóbb, kevésbé erőszakos, egészségesebb közösségeket teremtsünk, melyek aktív szerepet tudnak vállalni a bűnüldözésben és a kábítószer elleni fellépésben. A kihívások: az önkormányzatok és civil szervezetek elégtelen erőforrásai és kapacitása és a késleltetés, mely után ez a válasz valóban visszaszorítja a kábítószerrel kapcsolatos bűnözést.

A negyedik forgatókönyv a drogháborúval való "Szakítás". Eszerint azokat az országokat, ahol kábítószert (különösen kokaint) állítanak elő vagy szállítanak át, elviselhetetlen és igazságtalan költségek sújtják. A válasz a drogtermesztés és –szállítás elleni háborúval való szakítás, vagy a termesztőkkel és a szállítókkal való megállapodás.

Ez a válasz visszafoghatja az erőszakot, a figyelmet a nemzetközi helyett a helyi prioritásokra irányíthatja, és felszabadíthat erőforrásokat a közbiztonság területéről. A visszafogott bűnüldözés miatti bővülő kábítószerpiacok és növekvő profitok, a lehetséges "state capture" a bűnszervezetek által, és a nemzetközi szerződések megszegése miatti konfliktusok jelenthetik a kihívásokat. Ez a forgatókönyv figyelmeztet egy láncreakció kialakulásának veszélyére, ami akkor fordulhat elő, ha az amerikai kontinens kormányai nem képesek javítani a hatékonyságon a kábítószer-problémák kezelésében – azaz, ha képtelenek kihasználni és kezelni az első három forgatókönyv által leírt lehetőségeket illetve kockázatokat.

Az OAS külügyminiszterei június 4-én tartották éves találkozójukat a guatemalai Antiguában, melynek fókuszában a kábítószer-problémák állnak. A fenti négy forgatókönyv egy új nyelvként szolgálhat a minisztereknek a problémák megértésében és a hatékony intézkedések megvitatásában. A forgatókönyvek bármelyike bekövetkezhet — akárcsak újabb szcenáriók, vagy mindezek kombinációja. Amerika és a világ vezetőinek döntései fogják meghatározni, melyik változat fog megvalósulni.

Juan Manuel Santos

Forrás: Guardian
Fordította: Sparing Dániel

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter