• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A Rendőröknek jól jön a C lista (Kritika – Minap)

Szerző: Kardos Tamás | április 12, 2012

Tweet

Nem könnyű a C lista leírásaiból tájékozódni, pláne, ha azokat félre is magyarázzák

Már tervezési fázisában kritizáltuk a múlt héten életbe léptetett C lista elképzelését, többek között azért, mert a szerek konkrét megnevezésének hiánya miatt sérül a jogbiztonság és a normavilágosság. Vegyész diploma nélkül ugyanis nehezen elképzelhető, hogy az egyén minden kétséget kizáróan beazonosítsa, hogy az adott szer például „adamantil-indolil-keton (indolil(triciklo[3.3.1.13,7]dekán-1-il)metanon, indolil(triciklo[3.3.1.13,7]dekán-2-il)metanon) szerkezeti részt tartalmazó vegyület, amelyben az indolváz nitrogénatomjához legfeljebb 7 szénatomos alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoport kapcsolódik” (idézet a Kormány 66/2012. (IV. 2.) Korm. Rendeletéből). Azzal kapcsolatosan is kétségeinknek adtunk hangot, hogy a kormány az új jogszabály hatályba helyezésével és néhány üzlet bezáratásával máris megoldottnak tekinti a dizájner drogok terjedésének kérdését, miközben más kereskedők már a C lista kijátszásán dolgoznak. Látható, hogy egy nehezen átlátható, több szempontból problémás jogszabályról van szó, melynek hatásairól még korai nyilatkozni. Azonban mint mindig, helytelen tájékoztatással most is összébb lehet kuszálni a szálakat. Erre tett kísérletet a Minap portál.

 

 

A cikk azt igyekszik bemutatni, hogy a C lista hatályba lépésével, mennyivel könnyebbé vált a rendőri fellépés az új pszichoaktív szerekkel kereskedőkkel szemben. Az új lista alapgondolatának magyarázatába azonban már beletörik a bicskája. A szerző a változást úgy értelmezi, hogy „a konkrét vegyi képletek helyett ezt követően a hallucinogén anyagok hatóanyagát tiltja a rendelet, tehát a keverési arányok megváltoztatásával nem lehet kibújni a jogi felelősség alól”.

Ez pedig egy többszörösen téves magyarázat. Egyrészt vajon mi a különbség a „konkrét vegyi képlet” és a „hallucinogén anyagok hatóanyaga” között? Valójában a hatóanyagok (pl. THC, amfetamin, 4-MEC stb.) konkrét vegyi képletekkel írhatóak le és egészen mostanáig ezek neve került fel a tiltólistára nem csak hallucinogén, de stimuláns és depresszáns szerek esetében is. A C lista pontosan ezzel a szemléletmóddal szakít, mikor nem az egyes vegyületeket, hanem a vegyületcsoportok törzsképleteit rendeli büntetni. Ezért találunk a C listán olyan szövődményes kémiai leírásokat, mint amilyet e cikk elején is idéztem.
Másrészt a keverési arányokra való hivatkozás is téves magyarázat. Hogy egy adott mintában milyen arányban keverednek a komponensek, az csupán mennyiségi szempontból érdekes. Ha bármely összetevő megfelel a C listán feltüntetett szerkezeti leírásoknak, akkor a vele elkövetett tevékenységek (előállítás, átadás, kínálás, országba hozatal stb.) büntetendővé válnak. A szerző mintha azt sugallná, hogy a terjesztők eddig azért bújhattak ki a felelősségre vonás alól, mert megfelelő arányban keverték ki az egyébként illegális összetevőt tartalmazó szereket, holott ezek az összetevők eddig nem szerepeltek a tiltott, vagy az új pszichoaktív szerek listáján. Ha az egyszerű halandóknak nem is, mostantól legalább a vegyészeknek megvan rá az esélyük, hogy beazonosítsák a C listán szerkezeti leírásába beillő szereket…

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.04.12.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter