• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • angol
  • orosz

A Rendőröknek jól jön a C lista (Kritika – Minap)

április 12, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Nem könnyű a C lista leírásaiból tájékozódni, pláne, ha azokat félre is magyarázzák

Már tervezési fázisában kritizáltuk a múlt héten életbe léptetett C lista elképzelését, többek között azért, mert a szerek konkrét megnevezésének hiánya miatt sérül a jogbiztonság és a normavilágosság. Vegyész diploma nélkül ugyanis nehezen elképzelhető, hogy az egyén minden kétséget kizáróan beazonosítsa, hogy az adott szer például „adamantil-indolil-keton (indolil(triciklo[3.3.1.13,7]dekán-1-il)metanon, indolil(triciklo[3.3.1.13,7]dekán-2-il)metanon) szerkezeti részt tartalmazó vegyület, amelyben az indolváz nitrogénatomjához legfeljebb 7 szénatomos alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoport kapcsolódik” (idézet a Kormány 66/2012. (IV. 2.) Korm. Rendeletéből). Azzal kapcsolatosan is kétségeinknek adtunk hangot, hogy a kormány az új jogszabály hatályba helyezésével és néhány üzlet bezáratásával máris megoldottnak tekinti a dizájner drogok terjedésének kérdését, miközben más kereskedők már a C lista kijátszásán dolgoznak. Látható, hogy egy nehezen átlátható, több szempontból problémás jogszabályról van szó, melynek hatásairól még korai nyilatkozni. Azonban mint mindig, helytelen tájékoztatással most is összébb lehet kuszálni a szálakat. Erre tett kísérletet a Minap portál.

 

 

A cikk azt igyekszik bemutatni, hogy a C lista hatályba lépésével, mennyivel könnyebbé vált a rendőri fellépés az új pszichoaktív szerekkel kereskedőkkel szemben. Az új lista alapgondolatának magyarázatába azonban már beletörik a bicskája. A szerző a változást úgy értelmezi, hogy „a konkrét vegyi képletek helyett ezt követően a hallucinogén anyagok hatóanyagát tiltja a rendelet, tehát a keverési arányok megváltoztatásával nem lehet kibújni a jogi felelősség alól”.

Ez pedig egy többszörösen téves magyarázat. Egyrészt vajon mi a különbség a „konkrét vegyi képlet” és a „hallucinogén anyagok hatóanyaga” között? Valójában a hatóanyagok (pl. THC, amfetamin, 4-MEC stb.) konkrét vegyi képletekkel írhatóak le és egészen mostanáig ezek neve került fel a tiltólistára nem csak hallucinogén, de stimuláns és depresszáns szerek esetében is. A C lista pontosan ezzel a szemléletmóddal szakít, mikor nem az egyes vegyületeket, hanem a vegyületcsoportok törzsképleteit rendeli büntetni. Ezért találunk a C listán olyan szövődményes kémiai leírásokat, mint amilyet e cikk elején is idéztem.
Másrészt a keverési arányokra való hivatkozás is téves magyarázat. Hogy egy adott mintában milyen arányban keverednek a komponensek, az csupán mennyiségi szempontból érdekes. Ha bármely összetevő megfelel a C listán feltüntetett szerkezeti leírásoknak, akkor a vele elkövetett tevékenységek (előállítás, átadás, kínálás, országba hozatal stb.) büntetendővé válnak. A szerző mintha azt sugallná, hogy a terjesztők eddig azért bújhattak ki a felelősségre vonás alól, mert megfelelő arányban keverték ki az egyébként illegális összetevőt tartalmazó szereket, holott ezek az összetevők eddig nem szerepeltek a tiltott, vagy az új pszichoaktív szerek listáján. Ha az egyszerű halandóknak nem is, mostantól legalább a vegyészeknek megvan rá az esélyük, hogy beazonosítsák a C listán szerkezeti leírásába beillő szereket…

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.04.12.

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Drogszabályozás, Médiamonitor

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter