• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A rendőrség üzenete: Ne drogozz, mert meghalsz!

Szerző: Kardos Tamás | július 4, 2013

Tweet

Az ORFK nagyobb sebességbe kapcsolt: ha nem működik a „mondj nemet”, riogassunk halállal!

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) komolyan vette Simicskó István drogmentes utópiáját és hasonlóan demagóg eszközzel szállt be a szép új világ építésébe: meghirdette a
„Ne drogozz, mert meghalsz!” című kampányát. Ezzel gyakorlatilag rálicitált a jól ismert – és a felmérések szerint hatástalan – „Mondj nemet!” üzenetre, amit egyáltalán nem a korhoz és a tudományos eredményekhez, hanem a politikai elvárásokhoz igazított. Ismerve, hogy a fiatalok véleményformálására a rendőrök vajmi kevéssé hatnak (leginkább csak inverz módon) és tudva azt, hogy a látványosan túlzó, elrettentőnek szánt üzenetek leperegnek a fiatalokról, sőt esetenként a „csak azért is” válaszreakciót eredményezik, a kampány első látásra totálisan elhibázottnak tűnik. Második ránézésre azonban a helyzet még rosszabb.

Ha a rendőrség üzenetével a dizájnerdrog-használat veszélyeire szeretné felhívni a figyelmet, akkor vajon miért az általános „drogozás” kifejezést használja? Aki életében tíz percnél többet töltött a drogok csoportjáról való tájékozódással, az jó eséllyel tudja, hogy minden olyan kémiai szer – más definíciók szerint akár minden olyan tevékenység is –, amely hatással van az idegrendszer működésére és függőséget alakíthat ki, drognak minősül, függetlenül annak legális, illegális vagy C-listás státuszától. Na, most akkor melyik drogra gondoljon az üzenet befogadására törekvő fiatal? A dohány és az alkohol közismerten évente több tízezernyi halálos megbetegedésért felelős Magyarországon, míg a hagyományos kábítószerek túladagolása évente 15-30 halálesethez vezet. Dr. Zacher Gábor toxikológus egy interjúban – talán némi túlzással – azt állította, hogy „egy az egymillióhoz az esélye annak, hogy valaki belehaljon a kábítószer-használatba”. Ugyanitt azt is elmondja, hogy az alkohollal kapcsolatos betegségekbe évente 30-40 ezren, a dohányzás okozta betegségekbe pedig évi 10-20 ezren halnak bele. Ezek után vajon milyen halált okozó drogokra releváns asszociálni az üzenet kapcsán? Nem lehet a rendőrség számlájára írni, hogy Magyarországon az elmúlt években a pálinka és a dohány is nemzeti termék lett, de ha preventív üzenettel szeretne élni a népességre legveszélyesebb drogokkal kapcsolatban, akkor a maga kiforratlan stílusában elsősorban a dohányzás és a töményezés veszélyeire kellene felhívnia a figyelmet. A prevenció azonban nem a rendőrség feladata, ahogyan ezt egyre több helyen ismerik fel.

A kapkodó kampányt alighanem a júniusi, dizájner drogokhoz köthető halálesetek hívták életre. Szerencsétlen fejlemény azóta az új Btk. elfogadása, amely már a C-listás szerek fogyasztóit is büntetni rendeli, ez ugyanis épp a törvénykövető kíváncsiakat terelheti a C-listán még nem szereplő, ismeretlen hatású dizájner drogok használata felé, ami folyamatos extra kockázatvállalást jelent. A dizájner drogok a legnagyobb veszélyt mégsem rájuk, hanem azokra a használókra jelentik, akik egyéb, intravénásan használt szereket pótolnak velük. Ahogy Demetrovics Zsolt addiktológus jellemezte őket: „Naponta lövik úgy a karjukba a különböző szereket, hogy tudják, akár bele is halhatnak”. Számukra a segítséget nem e tény rendőrségi megerősítése, hanem a megfelelő ártalomcsökkentő és mentálhigiénés segítség jelenti.

Végeredményben a rendőrség kampányából nem a megelőzési technikák elemzésein alapuló megfontolások, hanem a média által gerjesztett pánik és a politikai üzenetekhez való megfelelési kényszer tükröződik, ami semmi jóra nem vezethet. Ez az akció csak abbéli hitünk megerősítésére szolgál, hogy a prevenciót a terület szakértőire kell bízni és e szereplők szakmai igényű meghatározásához mielőbb ki kell dolgozni a prevenciós programok akkreditációját.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.07.03.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter