• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A szakma szerint az új drogstratégia irreális és utópisztikus – Metropol

október 3, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Szakmai aggályok és a bizonyítvány magyarázása a készülő Drogstratégia kapcsán

A véleményezés lezárulásának és az állásfoglalások megjelenésének alkalmából rövid összefoglalót olvashatunk a szakma Drogstratégia tervezethez fűzött véleményéről. E témáról korábban írtunk részletesebben oldalunkon, a Metropol jóvoltából most azonban a szélesebb olvasóközönség is megismerheti a szakma álláspontját. Újdonságot viszont ne ezzel kapcsolatban, hanem a tervezetet készítő munkacsoport vezetőjével, Dr. Grezsa Ferenccel készített interjúban keressünk, melyben az NDI vezetője a dokumentum védelmére kel.

A tiltakozó drogszakma egyik vádpontja az, hogy semmilyen szakmai indoka nem volt a 2009-ben elfogadott új Drogstratégia visszavonásának, ezért minden jel arra mutat, hogy az új stratégia kidolgozása politikai nyomásra kezdődött. A vádra Grezsa azt válaszolja, hogy „az elmúlt egy-két év magyarországi adatai szerint újra növekedni kezdett a kipróbálók száma a serdülő korosztály körében, és itthon is megjelentek új típusú szerek, az úgynevezett dizájnerdrogok”.
Az elmúlt egy-két év serdülőkori drogfogyasztásával kapcsolatos felmérések adatai múlt héten jelentek meg, ezzel pedig bajosan igazolható az egy évvel korábban az új Drogstratégia létrehozásáról hozott döntés, hacsak nem jósokkal állunk szemben. Másrészt hogyan kérhetők számon az utolsó évek fogyasztási mutatói egy olyan stratégián, amelyet éppen a végrehajtásának megkezdése előtt vontak vissza? Érdemes arra is emlékeztetni, hogy a visszavonást Téglásy nem új fogyasztói trendek megjelenésével, hanem az előző stratégia „vállalhatatlanságával” indokolta, melyben az ártalomcsökkentés szerinte aránytalanul nagy szerepet kapott. Kérdés, hogy a növekvő drogfogyasztási statisztikák mellett mennyire indokolható az ártalomcsökkentő szolgáltatások visszaszorítása és nyílt démonizálása?

A Grezsa-féle munkacsoport ártalomcsökkentéssel szembeni egyik érve ezúttal is elhangzik:
„Az új stratégia a nem használókra, az egészségre is nagy figyelmet kíván fordítani. Ez is hangsúlyos koncepcionális fejlődést jelent.”
Nem győzzük ismételni, hogy a visszavont stratégia egy külön pillérben 7 sűrűn szedett oldalon foglalkozott a megelőzéssel, vagyis az egészség megőrzésével, míg az ártalomcsökkentés külön pillért nem, csupán egy bő oldalt érdemelt ki. Ráadásul a visszavont stratégiában megelőzés tervezett színterei között szerepelt a család, az iskola, a munkahely, a szabadidő eltöltés helyszíne, az Internet és más médiumok, a gyermekvédelmi intézményrendszer, a büntető-igazságszolgáltatás intézményei és a speciális szükségletű csoportok. Ezek ismeretében álságosnak hat Grezsa azon állítása, hogy az „új stratégia az illetékességet tágabban értelmezi. Például a pedagógusok vagy a háziorvosok nem ré¬szei a szűkebb drog-szakmának, szerintünk mégis fontos szereplői a megelőzés területének. A szigorúan vett szakmai szervezetek mellett tehát új szereplők is megjelenhetnek”. A két felsorolást összehasonlítva az látszik, hogy nem a most készülő, hanem a visszavont stratégia értelmezte tágabban a megelőzés illetékességét.

 

 

 

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.03.

 

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter