• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Aránytalan költségvetés

Szerző: Kardos Tamás | szeptember 13, 2007

Tweet

Európai viszonylatban keveset költünk drogpolitikára, annak a nagy része is a büntető-igazságszolgáltatásra megy el.

Európai viszonylatban keveset költünk drogpolitikára, annak a nagy része is a büntető-igazságszolgáltatásra megy el.
 

 

Az Országgyűlés Kábítószerügyi Eseti Bizottságának szeptember 12-i ülésén a képviselők és a szakértők meghallgatták és megvitatták a Szociális és Munkaügyi Minisztérium beszámolóját a kábítószerrel kapcsolatos költségvetés helyzetéről. A kábítószerügyekért felelős szakállamtitkár asszony elmondta, hogy jövőre a megszorítások következtében a kormány idén 1,125 milliárd forintos büdzséje jövőre csekély mértékben (előreláthatólag mintegy 100 millió forinttal) csökken. Ez azonban nem veszélyezteti a jelenlegi programok finanszírozását – hangsúlyozta. A Nemzeti Drogstratégia (2000-2009) aktuális végrehajtási feladatairól (drogpolitikai akcióterv hiányában) rendszeres kormányhatározatok rendelkeznek. A legutóbbi 2004-es után idén újabb kormányhatározat várható. 2008-ban módosul a Szociális Törvény is, a közösségi ellátást kiveszik az önkormányzatok hatásköréből és állami hatáskörbe helyezik azt. Ettől azt remélik, hogy ezentúl olyan helyekre is eljussanak szolgáltatások, ahová jelenleg nem.

 

Portörő Péter, az SZMM Kábítószerügyi Koordinációs Osztályának vezetője egy 2006-os vizsgálat eredményeit ismertette, amelyet a Nemzeti Drog Fókuszpont végzett a kábítószerrel kapcsolatos társadalmi kiadásokról. A vizsgálat kimutatta, hogy az állam egy év során összesen mintegy 10 milliárd forintot (43,5 millió eurót) fordít drogügyre, a közkiadások 0,11 százalékát. 7-8 milliárd forintot büntető-igazságszolgáltatási feladatokra fordítunk, míg az egészségügyi és szociális ellátórendszerre összesen 2,4 milliárd jut. Ha európai összehasonlításban szemléljük ezeket az adatokat, akkor ez több szempontból is aránytalannak számít. Egyrészt azért, mert a legtöbb nyugat-európai állam a közkiadások jóval nagyobb hányadát fordítja drogügyekre (Hollandia például 0,96 százalékát). Másrészt pedig jóval kisebb arányban költenek kínálatcsökkentésre és nagyobb arányban kezelésre és megelőzésre. Finnországban például az összkiadások 76%-át fordítják megelőzésre és kezelésre, és csupán 24%-át a büntető-igazságszolgáltatás költségeire. Hasonlóan magas arányban költenek viszont a kínálatcsökkentésre Hollandiában, mivel a holland nemzetközi kikötők és repületerek a drogkereskedelem fontos elosztóközpontjai. A különbség azonban Magyarország és Hollandia között az, hogy míg az előbbiben a büntetőeljárások több mint 80%-a fogyasztói típusú magatartások miatt indul, addig Hollandiában a fogyasztást nem büntetik, a bűnüldöző szervek a nagybani kereskedőkre és termesztőkre összpontosítanak.

 

 

Millió euro

A közkiadások %-ban

Egészségügyi-szociális ellátások (%)

Kínálatcsökkentés (%)

Belgium

185.9

0.14

43

54

Magyarország

43.5

0.11

23

77

Hollandia

2185.5

0.96

25

75

Finnország

272.0

0.36

76

24

Svédország

1200.0

0.80

60

40

Egyesült Királyság

2290.0

0.29

51

49

A közkiadások alakulása néhány európai országban

 

A kábítószerügyi kiadásaink nem voltak mindig ilyen alacsonyak: 2003-ban a tárcák igényei alapján egy 700 millió forintos különkeret állt rendelkezésre a Nemzeti Drogstratégia végrehajtására. 2002 és 2004 között ezenkívül egy 2 millió eurós PHARE támogatási keretet is a drogterület fejlesztésére és evaluálására fordítottak. 2004-ben kapta a terület a legnagyobb támogatást, 1,796 milliárd forintot. A 2005-ös költségvetést azonban a kormány drámai mértékben – 996 millió forintra – csökkentette, amely azóta is minden évben 1 milliárd forint körüli maradt. Az önkormányzatok ehhez képest viszonylag kis összegeket fordítottak drogpolitikára, még a Fővárosi Önkormányzat kábítószerügyi költségvetése sem haladja meg a 30 millió forintot. Az üzleti szférát eddig még sajnos nem sikerült megnyerni a drogprevenciós és terápiás programok támogatásának. Hogy mire elég a jelenlegi költségvetés? A legtöbb pénzt a minisztérium pályázatok formájában osztja szét a prevenciós, terápiás és ártalomcsökkentő szolgáltatást nyújtó programok között – ez az összeg keveset változott az elmúlt évek során (stabilan 700 millió forint körül maradt). Minden olyan szervezet pályázhat, amely a Stratégia első pilléréhez kapcsolódó tevékenységet végez. A közoktatási intézmények drogprevenciós tevékenysége külön, normatív támogatási kategóriát képez.

 

Pályázati kategóriák

Összeg

Alacsonyküszöbű szolgáltatások (pl. tűcsere)

170 M

Helyi közösség színterein folytatott egészségfejlesztő programok

90 M

Terápiás szolgáltatások fejlesztése

40 M

Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok (KEF)

100 M

Programok a felsőoktatásban, konferenciák

35 M

Reszocializáció, reintegráció

70 M

Kommunikációs eszközfejlesztés

40 M

 

Mind az ellenzéki, mind a kormánypártok képviselői kritikusan nyilatkoztak a költségvetés aránytalanságairól, bár a hangsúlyokat máshová helyezték. Hoffman Rózsa képviselő asszony (KDNP) szerint a már működő programok hatékonyságának szigorúbb monitorozására, és új típusú programokra, például mezőgazdasági munkaterápiát alkalmazó otthonokra lenne szükség. Gusztos Péter (SZDSZ) azt hangsúlyozta, hogy a magyar állam túl sokat költ egyszerű fogyasztók elleni büntetőeljárásokra. Abban egyetértés mutatkozott, hogy a bizottság jelentésében térjen ki erre a problémára is.  

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés, Európai Unió, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter