• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Az ésszerűtlen drogpolitika ára

január 6, 2015 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

A média beszámolói alapján az ecstasy fogyasztás az elmúlt héten több halálesethez is vezetett. Dr. David Nutt drogkutató tisztázta, hogy a haláleseteket nem a klasszikus hatóanyag, az MDMA, hanem egyéb, veszélyes vegyületek okozták, melyek az ésszerűtlen drogpolitika eredményeként kerülhetnek az ecstasy néven árult tablettákba.

A brit pszichiáter-drogkutató Dr. David Nutt neve hallatán sokak számára a professzor egy öt évvel ezelőtti, elhíresült hasonlata ugrik be, miszerint az ecstasy (MDMA) fogyasztása nem veszélyesebb, mint a lovaglás. Az indulatokat csillapítandó Nutt igyekezett egyértelművé tenni, hogy állításával nem bagatellizálni kívánta a szerhasználatot, csupán arra próbált rávilágítani, hogy statisztikailag nem gyakoribb az ecstasy használatához köthető halálozás vagy komolyabb sérülés, mint amennyi a lovaglás számlájára írható.

A kritikusok az elmúlt hetekben ujjal mutogathattak az ecstasyt az alacsony kockázatú drogok közé soroló David Nuttra, hiszen a médiahírek alapján az ünnepek során több halálesethez vezetett az ecstasy fogyasztás. A professzor a The Guardian hasábjain tisztázta, hogy a haláleseteket nem az MDMA, hanem egy PMA nevű vegyület fogyasztása és annak rokona (PMMA) okozta. Mindezt elsősorban az ésszerűtlen, büntető drogpolitikának köszönhetjük.

Újév első napján szintén a The Guardian hozta le a hírt, hogy ecstasy-fogyasztás okozta két ipswichi és egy telfordi férfi halálát. A Superman logóval ellátott tabletták azonban a remélt MDMA helyett minden bizonnyal a nála jóval toxikusabb PMA-t tartalmazták. Nutt figyelmeztet, hogy az utóbbi években a PMA/PMMA vegyületek megvetették a lábukat a feketepiacon és fogyasztásuk már több mint 100 brit halálához vezetett.

A PMA nem új szer, már az 1950-es években kísérleteztek vele hangulatjavítóként, de egyértelmű pozitív eredmények hiányában elvetették, majd a tiltólistára is felkerült. Visszakapaszkodása veszélyes partidrogként elsősorban a nála alacsonyabb kockázatú MDMA előállítását és forgalmazását tiltó nemzetközi egyezményeknek köszönhető. 1988-ban született ENSZ egyezmény a tiltólistás szerek prekurzorainak (az előállításhoz szükséges anyagainak) ellenőrzéséről. Ezek egyike a szafrol nevű vegyület, mely az MDMA prekurzora. 2009-ben mintegy 1300 tartálynyi szafrolt égetettek el a kambodzsai hatóságok demonstratív célzattal, amiből körülbelül 245 millió darab ecstasyt lehetett volna előállítani, egy évre rá pedig Thaiföldön foglaltak le 50 tonna szafrolt. Nagyrészt ezeknek az akcióknak köszönhető, hogy 2010-re az MDMA tartalmú ecstasy tabletták gyakorlatilag eltűntek a partiszcénából és helyüket a mefedron, illetve a szafrolt helyettesítő ánizsolaj segítségével előállított PMA és PMMA vették át. Nutt meggyőző érvelése szerint ezek az MDMA-nál toxikusabb vegyületek nem jelentek volna meg a feketepiacon, ha az MDMA előállítását nem blokkolják
.
A PMA és a PMMA három tekintetben is veszélyesebb az MDMA-nál. Egyrészt körülbelül 10-szer potensebb nála, így az MDMA tekintetében enyhe-közepesnek mondható 80mg-os dózis erősségében 800mg MDMA hatásának felel meg, ami már könnyen okozhat túladagolást. Másrészt a PMA hatása lassabban jelentkezik, fél óra helyett úgy két óra után, ezért a fogyasztó – abban a hitben, hogy túl kevés MDMA-t használt – még a hatás jelentkezése előtt újabb dózist vihet be, ezzel még nagyobb veszélynek kitéve magát. Végül pedig az MDMA, illetve a PMA/PMMA hatása farmakológiailag is különbözik. A PMA-val végzett kísérleteket épp azért szüntették meg, mert a vegyület blokkolja az agy azon enzimeit, melyek a dopamin és a szerotonin kibocsátását szabályozzák. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztás szerotonin-szindrómát idézhet elő, mely során a testhőmérséklet veszélyes, akár halálos szintre emelkedhet.

Így bár a PMA megjelenése az MDMA előállítás blokkolásának „sikerességét” jelzi, a jelenség ékes példát nyújt arra, hogy a tilalom gyakran nagyobb ártalmat okoz, mint amelyet meg akar előzni. Ugyanezt figyelhettük meg az amerikai alkoholtilalom idején az 1920-as években, mely során sokan cserélték le az alacsony alkoholtartalmú, ellenőrzött italokat olyan illegálisan előállított égetett szeszekre, melyek esetenként metanolt is tartalmaztak, de utalhatunk az ópium füstölésének tilalmára is, ami a heroin megnövekedett előállításához és injektált használatához vezetett.

Nutt szerint számos módon meg lehetne előzni a PMA/PMMA használatával összefüggő haláleseteket. Egyrészt alkalmazható lenne a Hollandiából ismert gyakorlat, mely a drogtesztelést végző intézmények igénybe vételét büntetőjogi felelősségre vonás nélkül elérhetővé teszi a fogyasztók számára. Ezzel nem csak a droghasználók kapnak visszajelzést az általuk beszerzett szerről, de az állam is monitorozni tudja a potenciálisan veszélyes anyagok megjelenését (lásd például a kokainként kínált heroin novemberi felbukkanását Amszterdamban). Ennél radikálisabb megközelítést vázolt fel a Transform Drogpolitikai Alapítvány, akiknek elképzelése szerint a regisztrált fogyasztók biztonságos mennyiségű (~80mg) tiszta MDMA-t vásárolhatnának szabályozott keretek között, például gyógyszertárban. Emellett szükséges lenne a lefoglalt tabletták minél gyorsabb tesztelése és az eredmények nyilvánosan hozzáférhető adatbázisba helyezése, hogy minden fogyasztó tájékozódhasson arról, mit is készül használni. Ezzel a módszerrel sikerült csökkenteni az ártalmakat a partikról híres Ibizán is. Végül pedig Nutt szerint ideje lenne felhagyni annak a tettetésével, hogy a PMA használathoz kötődő halálesetek az ecstasy számlájára írhatók és ki kell mondani az igazságot: „ezek a jelenlegi ésszerűtlen és büntető drogpolitikánk következményei”.

Kardos Tamás

FRISSÜLÉS: Dr. David Nutt gyanúja időközben beigazolódott. A suffolki rendőrség január 7-én bejelentette, hogy a lefoglalt, Superman logójú tabletták tesztje PMMA jelenlétét mutatta ki.

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter