• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Biden, a drogellenes harcos

szeptember 9, 2008 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Obama egy olyan politikust jelölt alelnöknek, aki részt vett a drogellenes háború kiterjesztésében a 80-as években

Joe Biden alelnökké jelölése csalódást keltett a drogreform híveiben, és egyre kevésbé bíznak abban, hogy Barack Obama megválasztása esetén mélyreható reformokat visz véghez a drogpolitika területén. Obama korábban sem nyilvánult meg egyértelműen ebben a kérdésben, interjúk és sajtókonferenciák során gyakran egymásnak ellentmondó üzeneteket fogalmazott meg. 2004 januárjában például a marihuána fogyasztásának dekriminalizációját szorgalmazta, majd 2007 novemberében az MSNBC televíziós vitáján kézfelemeléssel jelezte, hogy ellenzi a dekriminalizációt. Később a stábja által kiadott közlemény azt állította, hogy Obama félreértette a kérdést, majd a Washington Postban egy újabb közleményben Obama elítélte a fűfogyasztók dekriminalizálását. Nemrégen a Rolling Stone magazinban közhelyes általánosságokban óvatos reformokról beszélt. Ember legyen a talpán, aki ki tud igazodni Obama valódi programjában – és ez sajnos nem csak a drogpolitikára igaz.

A drogreform aktivisták körében nagy felhördülést okozott Joe Biden demokrata szenátor alelnökké jelölése, aki arról ismeretes, hogy lelkesen bábáskodott a 80-as években hozott szélsőséges drogellenes intézkedések bölcsőjénél. 1986-ban részt vett a Drogabúzus-ellenes Törvény (Anti-Drug Abuse Act) kidolgozásában, amely kötelező minimum börtönbüntetést írt elő a drogfogyasztók számára, és bevezette a rasszista elfogultsággal vádolt “crack-kokain egyenlőtlenség” (crack-cocaine disparity) szabályozást, amely 100 az 1-hez arányban súlyosabb büntetéseket írt elő a szabadbázisos formájú kokain (crack) fogyasztói számára. Az olcsóbb és potensebb cracket ugyanis elsősorban az afro-amerikaiak használják, míg a por formájú kokain a fehér középosztály kedvelt kábítószere – holott élettani hatásait tekintve egyáltalán nincs drámai különbség ugyanazon drog két formája között. 1988-ban újabb szigorítások bevezetését érte el: a crack-et 5 grammot meghaladó mennyiségben birtoklók a nagybani drogkereskedőkhöz hasonlóan súlyos börtönbüntetéseket kaptak, kötelező drogteszteket vezettek be a közalkalmazottak számára és létrehozták a Fehér Ház Drogellenes Irodáját (Office of National Drug Control Policy), amelyet a drogreform hívei azóta is a prohibíció fenntartását szolgáló, dollármilliárdokat elnyelő propaganda-gépezetnek tartanak. Ennek az irodának a vezetőjét nevezik “drogcárnak” az USA-ban, akinek a munkaköri feladatai közé tartozik a legalizáció ellenes agitáció, és ennek érdekében még hazudhat is – legalábbis ezt állapította meg az Állami Számvevőszék amerikai megfelelője, a GAO egy 2003-as vizsgálatában.

A 2000-es évek elején Biden kezdeményezte a kábítószer fogyasztásához használatos eszközök (parapharnelia) forgalmazását tiltó jogszabály, majd az ún. RAVE Act bevezetését, amely az elektronikus tánczenei rendezvények betiltását lehetővé tette a hatóságok számára. Következetesen támogatja az amerikai narkodiplomácia külföldi beavatkozásait is, így például a kolumbiai koka-ültetvények légi permetezését, amely környezetvédők és emberi jogi szervezetek szerint súlyosan károsította az esőerdőket és veszélyes az őslakosok egészségére is, sőt, még a biológiai csodafegyvernek tartott Fusarium oxysporum nevű gombafaj bevetését is támogatta. Betiltaná a dohányzást az USA minden közterületén, ellenzi az alkoholvásárlás korhatárának 18 évre való leszállítását és a drogmentes iskola övezetek híve (az itt fogyasztáson ért fiatalok jóval súlyosabb büntetést kapnak). Ilyen hosszú “drogháborús bűnlajstrom” után üdítően hat, hogy jelenleg már nem ért egyet a crack-használók szigorúbb büntetésével és nyilvánosan beismerte, hogy annak idején hibát követett el.

A drogreform híveinek nincsenek illúzióik Obamával és alelnökjelöltjével kapcsolatban – azonban még így is összeteszik a kezüket a fura páros győzelméért. A republikánus jelölt, McCain ugyanis minden szempontból rosszabbnak tűnik: megválasztása esetén újabb lendületet kapna a drogellenes háború. Obama legalább paradigmaváltozásról és reformokról beszél a drogpolitika területén is. Bár amikor Obama csillogó szemmel a nagy betűs Változásról beszél a kampánygyűléseken, az ember hajlamos jóval merészebb reformokról vizionálni, illúzióink ne legyenek: a marihuána legalizációjára vagy dekriminalizációjára valószínűleg nem kerít sort. Enyhítené ugyanakkor a piti “drogbűnözőkkel” megtöltött börtönök zsúfoltságát (Kaliforniában például a börtönök 175%-os túlzsúfoltsággal küzdenek), és a magyarországi eltereléshez hasonló alternatívákat kínálna a nem erőszakos elkövetőknek. Egy olyan országban, amely a világ börtönlakosságának 25%-át tartja fogva, míg teljes népessége a világ lakosságának mindössze 5%-át teszi ki, ez óriási megkönnyebbülést jelentene. Obama támogatja a droghasználók rehabilitációját, munkához jutását segítő jogszabályokat, és megválasztása esetén felfüggesztené a gyógyászati célból marihuánát fogyasztó betegek ellen folytatott szövetségi boszorkányüldözést.
 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Legalizáció, USA

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter