• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogkutatások és drogpolitika

Szerző: Kardos Tamás | február 24, 2010

Tweet

Beszámoló a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet és a Magyar Addiktológiai Társaság közös konferenciájáról

„Drogkutatások és Drogpolitika – Prioritások, szükségletek, finanszírozás” címmel rendezett közös konferenciát az NDI és a MAT, azzal a deklarált szándékkal, hogy iránymutatást és löketet adjanak a hazai drogkutatásoknak.

A rendezvény az európai színtér felől közelített a hazai kutatásokhoz. A nyitóelőadást tartó Maurice Gallá, aki az Európai Bizottság drogügyi irodájának munkatársa, beszámolt az Unióban folyó drogkutatások helyzetéről, kiemelve azokat a területeket, amelyben erősek az európai kutatók (ezek az általánosabb, a drogfogyasztás okaira irányuló vagy epidemiológiai vizsgálatok) és amelyekben kevésbé (ilyenek például a magas prioritású drogpolitikai elemzések vagy a kínálatcsökkentés hatékonyságának vizsgálata, amire Magyarországon négyszer annyit költünk, mint a kezelésekre és a prevencióra együttvéve). Nehezményezte, hogy a kutatások többsége csupán nemzeti szintű és kevés az EU tagállamok között átívelő kutatás, amelyeknek pedig az EU kiemelt támogatást biztosít. A magyar kutatókat is országokon átívelő tanulmányok készítésére buzdította, illetve arra, hogy legalább az absztraktokat publikálják angol nyelven a szakfolyóiratokban, hiszen lehetséges, hogy egy kincsesbányán ülünk, de ezek a kincsek magyar nyelven nem jutnak az ország határain kívülre. Gallá beszámolt még az aktuálisan futó uniós projektekről, melyekre várják a hazai kutatók pályázatait is.

Rácz József azt az utat mutatta be, ahogyan a kutató a tudományos problémától eljut a publikációig. Számba vette azokat a tudományelméleti-, morális-, politikai- és támogatói megfontolásokat, amelyekkel a kutató előzetesen találkozik és a rájuk adott válaszában meghatározza a kutatás irányultságát. Dewey tudományos módszerén keresztül megvilágította, hogy mennyiben változott napjaink kutatási módszere, amely a probléma meghatározása helyett a konklúzióval (a kábítószerek veszélyesek) indítja a kutatást, és hogy hogyan járnak az olyan kutatók – lásd David Nutt esetét – akik nem a bevett konklúzióval kezdik a kutatást. Rácz ismertette azokat a nem szorosan a kutatási folyamathoz kötődő praktikákat, amelyeket a kutatók gyakran szem elől tévesztenek, többek között hangsúlyozta a tudományos közlemény írásának fontosságát és mikéntjét, elkerülve az olyan buktatókat, mint az ismeretlen kéziratokra, vagy a többségében saját munkára való hivatkozás, illetve a lektorálásnak vagy éppen az etikai engedély kérésének elmulasztása.

Demetrovics Zsolt előadása szorosan kapcsolódott Ráczéhoz, ő a hazai drogkutatások vizsgálatából leszűrt tapasztalatait osztotta meg. Történeti áttekintést nyújtott a magyar kutatásokról, amelyek a ’80-as évek közepétől indultak be, különös tekintettel az első Nemzeti Stratégiának (2000-2009) a kutatásokra gyakorolt hatásaira. Hazánkban az utóbbi tíz évben született drogkutatások többsége epidemiológiai (43%) vagy társadalomtudományi (23%), kevesebb az intervenciók monitorozására irányuló (16%), a pszichológiai (11%) és a kriminológiai (6%) vizsgálat. Legjellemzőbb problémaként a kutatások spontaneitás-vezéreltsége jelent meg, illetve az, hogy nem minden esetben sikerült a kutatások alapját képező kérdést a tudomány nyelvére lefordítani és a kutatások nemzetközi kontextusában elhelyezni, valamint gyakran nem történt meg az előzmények feltárása és a megfelelő tájékozódás a szakirodalomban. A módszertan tekintetében felmerült a mintavétel kérdése, a kutatást segítő nemzetközi eszközök kiválasztásának és használatának dilemmája, az adatfeldolgozás és az eredmény bemutatásának problematikája.

Holtzerné Kiss Éva a drogszakmán kívülről, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) vezető tanácsosaként érkezett a konferenciára és a kormány Tudomány-, Technológia- és Innováció-politikai (TTI) stratégiája (2007-2013) és Intézkedési Tervére és a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapra (KTIA) koncentrálva ismertette, hogy melyek azok a pályázatok, amelyeken a drogkutatók jó eséllyel indulhatnak.

A délután a workshop szekcióké volt, melyek közül jómagam „A bizonyíték-vezérelt drogpolitika előmozdításának lehetőségei” címűt választottam. A beszélgetés moderátora, Elekes Zsuzsanna évtizedes kutatói tapasztalatai alapján keserű képet festett le a drogkutatások és a politika viszonyáról. Szerinte még a 2000-ben született Nemzeti Drogstratégiát övező időszak volt az, amelyben a politikusok leginkább odafigyeltek a tudomány eredményeire – ezt a stratégiát példátlan módon, összpárti konszenzussal szavazták meg. Azóta az Országos Addiktológiai Intézet bezáratása, vagy éppen a Frech Ágnestól rendelt tervezet elutasítása nem éppen a politika drogprobléma iránti érzékenységét mutatták. A résztvevők javaslatai szerint a politikusokat, az egyéb érdekcsoportokat és a közvéleményt érdekeltté kellene tenni a kérdésben és a tudomány álláspontjában (ennek mikéntje talány), esetleg a „tényeken alapuló döntéshozatal” kifejezést lehetne „informált döntéshozatallá” módosítani, ami kevésbé sugallja azt a képet, hogy az drogszakma természettudományos evidenciákként szeretné láttatni az eredményeit. Felmerült a sajtó felelőssége is, az ő felkészültségükkel kapcsolatban megoszlottak a vélemények.

A konferencia a workshopokról folytatott megbeszélés, a mielőbbi találkozás és az eredményes jövőbeli együttműködés reményének kifejezésével zárult.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.02.24.

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogokArchívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Támadás a civil társadalom ellen

június 6, 2019 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter