• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogos önkívülettel magyarázott gyilkosság

Szerző: Kardos Tamás | november 7, 2011

Tweet

A Blikk és a Híradó kibogozta a kegyetlen gyilkosságok indítékát

A közgondolkodás pozitív alakulását jelzi, hogy a „drogos” mint jelző már azon keresőszavaink közé tartozik, mellyel egyre ritkábban bukkanunk rá híradásokra a mainstream médiában. Bár távol állunk még attól, hogy a sajtóorgánumok alkalmi drogfogyasztókról és problémás szerhasználókról tájékoztassanak, az már ritkaságszámba megy, amit ma reggel a Híradó portálján olvashattunk.

  

 

Kérdés az is, hogy a közszolgálati média Kékfény rovata miért a Blikkből veszi át a híreket, ennél is zavarba ejtőbb viszont, hogy a tartalom mellett a nyelvezet és a sztereotípiák is átvételre kerültek. De miről is van szó? A Híradó portálja a Blikk híre nyomán a csepeli hajléktalancsoport által elkövetett brutális gyilkosságokról tájékoztat a következő címmel: „Csepeli horror: drogos önkívületben öltek a gyilkosok”.  Ezzel szemben az alcím már csak egy „drogos gyilkosról” beszél: „Lapinformációk szerint Dragan Bajics speedet szedett és ezt a vallomásában is megerősítette”. Íme a drogos gyilkosok.
 
A cikk már az első sorában ráerősít a címre és azt állítja, hogy „drogos őrületükben gyilkoltak a csepeli hajléktalanbanda elfogott tagjai”. Továbbolvasva kiderül, hogy a bandatagok részegek voltak és a már említett szerb Dragan Bajics bevallotta, hogy amfetamint is fogyasztott. Ez utóbbi tényező alapján a Blikk és vele karöltve a Híradó megoldottnak is tekinti az indíték, illetve a brutalitás kérdését és kimondja: „feltehetően a drogoknak köszönhető önkívületükben gyújtották fel a holttestet, a hamut pedig a Dunába szórták”.

Ha eddig nem is, ezen a ponton már fel kell merülnie a kérdésnek: Ugyan mióta okoz önkívületet az amfetamin és miért lenne ez szükséges egy brutális gyilkosság elkövetéséhez?
A Wikipedia részletes összefoglalást nyújt az amfetamin pszichés hatásairól, melyek a következők: „Étvágycsökkenés, állóképesség növekedése, növekszik a fizikai erő és főleg a szellemi képességek, valamint fokozódik a szexuális vágy. Jellemző továbbá a fokozott légzés, magabiztosság, hiperaktivitás, eufória, izgatottság, hányinger, akaratlan mozgások, bőbeszédűség, viszketés, szívritmuszavar, fejfájás.”
Ezzel szemben az alkohol pszichére gyakorolt hatásairól a következőket lehet elmondani: „Kb 1,8-3,0 ezrelék közötti állapot, melynek során a mozgáskoordináció már elég bizonytalan, és a térbeli tájékozódás képessége is romlik. A tudatos összemosódik a tudatalattival, cselekvésének szándékai nem egyértelműek”. Ennél magasabb mennyiség pedig kómához, vagy akár halálhoz is vezethet.

 

Valójában mérsékelt dózisban mind az amfetamin, mind az alkohol képes magabiztosságot nyújtani a használónak, amely egy eltervezett gyilkosság végrehajtásában segítséget nyújthat, ám önkívületről leginkább az alkohol esetében beszélhetünk. Bár a krónikus amfetaminfogyasztás eredményezhet paranoiát, amely akár a gyilkosság magyarázata is lehet, a cikkben említett körülmények, az elszámolási vitát követő kínzás és a társas elkövetés nem erre utalnak. Ugyanakkor érdemes megemlékezni az alkohol és az erőszakos bűncselekmények kapcsolatáról: Pár évvel ezelőtt egy svéd tanulmány rámutatott, hogy az alkohol sokkal inkább növeli az agressziót, mint bármely más tudatmódosító szer. Ezt bizonyítja az Amerikai Egyesült Államokban egy 2010-es összesítés is, mely alapján az erőszakos bűncselekmények 40%-át (!) alkoholos befolyásoltság alatt követték el. Ugyanez az adat Németországban 30%.  Vagyis ha a bűnbakot mindenképp egy vegyületben szeretnénk felfedezni, akkor a statisztikák alapján sokkal inkább az alkoholra kéne mutogatnunk.

Azonban továbbra is kérdés, hogy a kegyetlenség kapcsán van-e egyáltalán okunk van önkívületet vagy „drogos őrületet” feltételezni? Egy magát többé-kevésbé még objektívnek tartó hírportál miért szeretné az elmeorvosi szakértő véleményét megelőzően, olcsó sztereotípiákra támaszkodva ítéletet mondani a gyilkosságok indítékáról? Vajon azért van erre szükség, hogy a készülő Drogstratégia elképzeléseivel összhangban  mindennemű "droghasználat erkölcsi alapon is megítélhető és elutasítható" lehessen? Vagy talán megnyugvást okoz a tévénézőknek a bűnbak felmutatása, az önkívületet és őrületet okozó drog személyében? Hát, ha megnyugvást nem is okoz, de annak fenntartásában biztosan segítséget nyújt, hogy a társadalom által leginkább elutasított csoport a jövőben is a kábítószer-használóké legyen.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.07.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter