• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogosok futószalagon (Parókia.hu – Kritika)

Szerző: Kardos Tamás | június 1, 2011

Tweet

Egészséges társadalom vs. beteg drogosok

Nehezen értelmezhető leaddel indul a Parókia Portál cikke, melyben a Ráckeresztúri Református Drogterápiás Otthon vezetője, Erdős Eszter lelkész száll síkra az új drogstratégia kialakításának indokoltsága mellett, egy egészséges társadalom megteremtéséért.

Fölösleges is időznünk a füvezésük következtében elhunyt, vagyis nyilvánvalóan fals miniszterek képénél, mert mindennek kevés köze van a cikkhez, ami a következőkben – némi kritika kíséretében – ismertetésre kerül.
 

Erdős Eszter ártalomcsökkentés-ellenessége a drogszakma berkeiben közismert. A vele készített interjúban most azzal indokolja a szakma által a végsőkig támogatott 2010-2018-as Drogstratégia visszavonását, hogy az „a drogfogyasztó jogaira koncentrált és nem vette figyelembe az egészségesek jogait”.

A kormány részéről is gyakran találkoztunk ezzel az indoklással. A NEFMI közleményben konkrétan azt állította, hogy „az elmúlt évek drogstratégiája, amely a hangsúlyt a drogliberalizációra és az ártalomcsökkentésre helyezte, nem követhető”. Mennyire igaz azonban ez az állítás?

A vállalhatatlannak nyilvánított Drogstratégia 4. oldalán a következőket olvashatjuk:

„A Nemzeti Drogstratégiát az emberi méltóság, az egyéni és közösségi jogok tiszteletben tartása és védelme, az egészséghez és az egészséget támogató környezethez való jog biztosítása, az egyenlőség, a szabadság és a szolidaritás eszményeinek elismerése vezérli”.

Továbbmenve a Megelőzés pillér főcéljaként a következő kitétel fogalmazódik meg a 15. oldalon:

„A prevenciós folyamat tehát olyan körülmények létrejöttét támogatja, melyek eredményeképpen az érintettek testi, lelki, fizikai jólléte fokozódik, számukra egy biztonságos, egészséges életvitel gyakorlása válik lehetővé”.

Ezek a megállapítások jól láthatóan ellentmondanak a NEFMI és Erdős Eszter véleményének, ezért érdemes elgondolkodni, hogy miért próbálják mégis beállítani a Drogstratégiát egy olyan dokumentumnak, mint amely – ahogy a református lelkész fogalmaz – „a drogfogyasztó szemüvegén keresztül láttatta és egyéni döntésként értelmezte a droghasználatot”. Erdős szerint az egészséges fiatalok (!) jogait csorbítják az – ezek szerint beteg – fogyasztók, „hiszen a drogfogyasztó már magával a ténnyel, hogy drogozik, marketingtevékenységet fejt ki, tehát veszélyes a társadalomra”.
Újszerű és érdekes érvvel állunk szemben, kérdés azonban, hogy pusztán a drogfogyasztás értelmezhető-e reklámként és mások buzdításaként? Ha a kérdést így kezeljük – és Erdős kedvéért most udvariasan tekintsük el a kábítószereket nem nyilvános színtéren használó fogyasztók tömegeitől és a hatás alatt ellenszenvesen viselkedő „antireklámoktól” –, akkor a probléma gyökerét a fogyasztói-, illetve a fogyasztásra ösztönző társadalomban kell keresnünk. És amennyiben a „minden drogfogyasztás marketingtevékenység” elve szerint gondolkodunk, akkor rövidtávon eljutunk a filmek, zeneszámok és egyéb művészeti alkotások cenzúrájáig, amely a gyógyszerek túlfogyasztására és az egészségtelen és/vagy fölösleges termékek habzsolására ösztönző reklámok védelme mellett igen álságos, ráadásul bumeráng-hatással fenyeget.

A betegség-szinonimán túlhaladva a lelkész a következőkben a droghasználatot már a TBC járványhoz hasonlítja, és nem vesz tudomást a problémamentes rekreációs fogyasztók, illetve a drogokat önismereti vagy spirituális célzattal használók tágas – a kezelést igénylők csoportját messze meghaladó – köréről, akiket teljesen értelmetlen a TBC-s betegekkel összemérni. Ezzel persze Erdős sosem értene egyet, hiszen úgy véli, hogy „sulykolni kell a társadalomban és a fiatalokban is, hogy a drog betegség, probléma, amibe ha valaki belekerül, akkor kezelésre szorul”. Tehát bármily tudománytalanul is lett különválasztva a legális és illegális drogok csoportja, utóbbinak használói minden esetben kezelésre szoruló betegek…
 

A továbbiakban – egy rehabilitációs intézmény vezetőjeként nem is annyira meglepő módon – pedig úgy folytatja, hogy „a droghasználat betegség és a drognak köszönhetően senki nem oldhatja meg problémáit”. Pedig nyilván ő is tudja, hogy a kipróbálásnak nem egyedüli motivációja a problémák előli menekülés, sőt a kíváncsiság és a kortárs csoport hatása jóval tipikusabb. A diszkók elleni kirohanás és az alternatívák felvillantása után a marihuána és a heroin veszélyeinek összemérése következik, amiből meglepő módon a fű kerül ki a kockázatosabb szerként, hiszen használata lappangó pszichiátriai betegségeket aktiválhat. Hogy ez mennyire állja meg a helyét, arról itt lehet olvasni, viszont egy vélt vagy valós jellemző miatt félretenni a heroin kiemelkedően magas függőségi potenciálját, elvonási tüneteinek erősségét, a tolerancia növekedésével a túladagolhatóság veszélyét és a sokat emlegetett társadalomra gyakorolt káros hatásait mérhetetlenül nagy felelőtlenség.

A korábban megfogalmazottak után nem csoda, hogy Erdős kikel a Kendermag ellen is, na de azt állítani, hogy ahol a hasonló mozgalmak teret nyerhetnek, az a társadalom elpusztul, az szélsőségesebb bármelyik legalizációs kampánynál. Ezek szerint már most elkezdhetjük szemlélni például Spanyolország, Portugália vagy éppen Uruguay pusztulását.
 

 

 

És végül egy mondat, amivel maximálisan egyet lehet érteni: „A drogstratégiában nem elég csak a drogosokat gyógyítani, hanem a féket kell nyomni azokban a társadalmi folyamatokban, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több drogos esik le a társadalom nagy futószalagjáról.”

Az egyik ilyen folyamat a már említett túlfogyasztásra való nevelés, aminek aligha merne bármely kormány ellenébe menni, ám ha azt szeretnénk meggátolni, hogy a droghasználók leessenek a társadalom futószalagjairól, akkor a tervezett Btk. szigorításokkal a lehető legrosszabb eszközöket választottuk, hiszen ezzel az egyszerű fogyasztók börtönbe kerülhetnek, a problémás használók pedig félnek majd segítséget kérni. Vagyis a futószalagról két irányba is le lehet majd esni. Kétségkívül pozitív törekvés az egészség védelme és a szermentes élet hirdetése, de mindeközben nem feledkezhetünk meg a már fogyasztók csoportjáról, akiket börtönnel és a szolgáltatások nehezebb elérhetőségével aligha lehet jobb belátásra bírni. A megelőzés, a kezelés és az ártalomcsökkentés csak együtt működhet – ahogyan ezt a visszavonásra ítélt Drogstratégiában is láthatjuk.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.06.01.

 

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogokArchívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Züri Can: Legális fűszívás Svájcban

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

A kannabisz legalizáció hatásai Kanadában

augusztus 30, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter