• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogozik az ön gyermeke? (kisalfold.hu)

Szerző: Kardos Tamás | október 1, 2008

Tweet

Az ügyészek praktikái a drogfogyasztás tüneteinek beazonosítására. Mire megyünk ezzel?

Vajon mit kezdjünk gyermekünkkel, miután felismertük rajta a kábítószer használat jeleit? Erre a kérdésre nem ad választ sem Laczó Balázs, sem a cikkében megszólaló Dr. Takács Róbert, vezető főügyész. Pedig egy szülők számára készült drogmegelőző előadásnak – mint amilyet az ügyészek is tartottak egy győri iskolában – ennek kéne az alapját képeznie.
Bár nem voltam jelen az előadáson, a Kisalföld cikke alapján úgy tűnik, hogy erről az apróságról nem esett szó.
 
 
 
„Sűrű szipogás és orrfolyás, a véres szem, a feltűnő iváskényszer, a beesett arc” – sorolja az intő jeleket Győr csoportvezető ügyésze – ”ezek együttes jelentkezése már bizony óvatosságra int”.
 
Már ez is különös. Melyik kábítószerről lehet szó? A véres szem és az iváskényszer a fűszívásnak lehet a velejárója, míg a szipogás az orrnyálkahártya irritációjának, tehát valamilyen nazálisan fogyasztott drognak lehet a kísérő tünete… esetleg náthának, allergiának, vagy a legyengült immunrendszernek, de semmiképp nem a füvezésnek, ahogyan a beesett arc sem (tudniillik a kannabisznak étvágyfokozó hatása van).

Tehát az lenne az üzenet, hogy szegény szülő, Droglátó híján, méregesse a gyerekét, számolgassa a tüneteket, így próbáljon rájönni, hogy használt-e a kölök valamilyen kábítószert? Hogy pontosan milyet is, minek a hatására, mióta, milyen gyakorisággal, milyen társaságban, milyen felhasználási magatartás kíséretében az már mellékes, ugye. Rájött. Az ifjúnak nem a fáradtságtól piros a szeme. És hogyan tovább? Térítse észhez egy makarenkói pofonnal? Szabjon ki rá egy hét szobafogságot vagy tiltsa el a drogos barátaitól?

Épp a már említett Droglátó bemutatóján közölte Barna Erika, a Kék Pont kommunikációs és marketing igazgatója, hogy még mindig sok szülő telefonál nekik azzal a kérdéssel, hogy miként deríthetnék ki, hogy gyermekük fogyasztott-e drogot. Amikor a telefont kezelő szociális munkás rákérdez, hogy próbált-e erről beszélni már a gyerekkel, többnyire az derül ki, hogy ez a megoldás még nem merült fel…

Dr. Takács is megemlíti az interjúban, hogy „a megelőzés nyitja a bensőséges háttér”. Nyilván, ahol a szülő csupán fiziológiai jelekből és alufólia darabkákból tud vagy óhajt tájékozódni gyermeke időtöltéséről, ott ez a háttér nem adatott meg. Ebben az esetben azonban a szülő pusztán a tünetek beazonosításával nem sokra megy: érdemes utánanéznie a drogok témakörének és egy beszélgetést kiharcolni a csemetéjével, ahol a számonkérés és a fegyelmezés helyett az őszinteségé, a hitelességé és a megértésé a főszerep. Ezek nélkül aligha fog többet megtudni gyermeke drogfogyasztásának körülményeiről, és azt sem feltétlenül veszi majd észre, ha a fiatal valóban segítségre szorul.
A feladat tehát nem a gyermek lebuktatása, sokkal inkább a biztos háttér nyújtása, a hiteles iránymutatás, amellyel megfelelő döntéshez segíthetjük a fiatalt. Önmagában a tünet együttes sikeres felismerése nem elegendő: a döntést a továbbiakról csak ő tudja meghozni.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.10.01.

 

 

Kategória: Hírek Témák: MédiamonitorDrogok: Pszichedelikus drogokArchívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter