• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Élvhajhászok (Medipress – Ajánló)

Szerző: Kardos Tamás | október 24, 2008

Tweet

Az angol modern diszkók mint a korai rave partik legalizált változatai

A Medipress oldalán olvastuk, hogy egy a Journal of Consumer Research-ben megjelent friss tanulmány szerzői szerint, a mai szervezett, biztonsági őrökkel védett partikba kontrolláltabb formában átszivárgott a 80-as, 90-es évek földalatti bulijainak illegális jellege, így a mindennapi élet normáinak átmeneti felfüggesztése és a droghasználat is.

"Felfedeztük, hogy a fülsüketítő zene effektusai, az Ecstasy fogyasztás, az energikus tánc és a térrendezés együttesen egy kiszámított, igen keresett, megosztott élményt nyújtanak; a mindennapi élet szabályainak és normáinak átmeneti megszűnését.” – magyarázták a szerzők. „Továbbá szerintünk a klub, az élvezetes tevékenységek és élmények, melyeket nyújt, az illegalitás tere lett.”

 

Az angol kutatók 5 éves munkájukkal látszólag arra a közhelyre mutatnak rá, hogy ami korábban csak underground körökben működött, az ma már mainstream partikultúra, tehát a szórakoztatóipar része. A helyzet ennél azért bonyolultabb a szigetországban. 1990-ben, a földalatti bulikra válaszolva, Graham Bill miniszter bevezette az Entertainments (Increased Penalties) Act-et, melynek értelmében súlyos büntetéseket helyeztek kilátásba az illegális partik szervezői és részvevői számára egyaránt. Körülbelül ekkora tehető az ipari komplexumokban és a szabadtéren megrendezésre kerülő elektronikus zenei partik elterjedése, amelyről bővebben Bátorfy Attila írásában olvashatunk.

Ebben a tekintetben valóban izgalmas megfigyelni, hogyan kerültek át az illegális partik egyes szubkulturális elemei a mai, mindenki számára nyilvános bulikba. Számunkra különösképpen érdekes lehet, ha tudjuk, hogy a hazai események nagyjából az angol forgatókönyv szerint zajlottak.

"A rave-ek instabil, előrejelezhetetlen élvezetet jelentettek, mely morális pánikot keltett a médiában és a hatóságok körében. A klubok sokkal inkább törvényes kereteket biztosítanak, ahol meg lehet tapasztalni a rave eufóriáját.”

Az itthoni partikról azonban túlzás lenne kijelenti, hogy az évtizedekkel korábbi bulik legális másai lennének. 2005 első felében újraéledt a diszkórazziák gyakorlata, amelyről nehezen állítható, hogy a biztonságos szórakozást célozták, hiszen a békésen szórakozó fiatalok bulizásának megszakítása és ruházatuk, pupillájuk vizsgálata sem kínálatcsökkentés, sem költséghatékonyság szempontjából nem bizonyult hatékonynak, ráadásul az Ombudsman is törvénysértőnek nyilvánította a gyakorlatot. Bár mostanra (átmenetileg?) megszűntek a razziák, a keceli eset  egyértelműen rámutat, hogy az ártalomcsökkentés elfogadottsága terén még mindig rosszul állunk: sok diszkóban csak meleg víz folyik a csapból, nincs megoldva a szellőztetés, nem engedik be a partyservice önkénteseit (mondván, náluk nem használnak kábítószereket) és ha mégis kiderül az a nem meglepő dolog, hogy az adott helyen drogot fogyasztottak, akkor az a szórakozóhely bezáratásához is vezethet. A diszkórazziák megszűntetésének nem az az üzenete, hogy a drogprobléma megoldódott, pusztán annyi, hogy a jelenség kezelésének több szempontból sem ez a megfelelő módja, ezért fontos lenne kidolgozni olyan, mindenki szórakozásának biztonságát szem előtt tartó stratégiákat, amelyek a realitás talaján állva a drogfogyasztással is kalkulálnak.

 
Forrás: Kék Pont
Az angol kutatók a partik spirituális vetületére is kitérnek: „a klubok spirituális dimenziói néha régebbi templomokban kapnak helyet. A lemezlovas a szószéken kap helyet, az oltáron fényjáték látszik, és olyan neveket kapnak, mint „A Templom, Szentély, Isten Konyhája, stb.)”

Fejér Balázs (aka DJ Naga) már bő tíz évvel ezelőtt Az LSD kultusza című kulturális antropológia szakdolgozatában – melynek alapját a 1993-1996 között végzett terepmunkája képezte – feltárta az acid és a house partik spirituális jellegét és a DJ központi szerepét, aki „az egész utazás harmóniájáért, e közös virtuális tér tájaiért felelős.”

"Íme a house műfaj és az acid-kultusz lényege. Egy csoport tudatilag befolyásolt, multi-percepcionálisan széttagolt élményét egy posztjában kulturálisan megerősített specialista nyilvános együttléti térben befolyásolja, és befogadói/előadói visszacsatolások mellett saját (művészi/emberi/mágikus) szándékait érvényesíti. A Dj figurája ezen a ponton a pap, a médium és a sámán alakjával kerül összefüggésbe, s ezek a képzetek meg is jelennek az acid-mítosz és ideológia szintjén." (43.o.)

"A party élmény, szűkebben az LSD-fogyasztás jellegzetes, a résztvevők által nem ritkán emlegetett indoka a lét és a világ igazságainak megértésére irányuló általános spirituális keresés, ennek környezetében értelmeződik a résztvevők számára az acid-kultusz." (63.-64.o.)

Bár Fejér –a hivatkozott tanulmány kutatóival ellentétben – elsősorban az LSD és nem az ecstasy szerepét vizsgálta a partik és a partizók életében, a használat motivációiban feltűnő párhuzamok egyértelműek és az ez irányú kutatások szerint ezek nem sokat változtak az utóbbi évtizedben. A két ország partikultúrájában a különbség inkább a megítélésben és a partizók biztonságos szórakozásának biztosításában figyelhető meg, amiben Magyarországnak még lenne hova fejlődnie.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.10.24.

 

 

Kategória: Hírek Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter