• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Félelelem és reszketés Közép-Amerikában

Szerző: Péter Sárosi | augusztus 17, 2011

Tweet

Az Al Jazeera riporterei bemutatják, hogyan pusztítja el az illegális drogkereskedelem Közép-Amerika társadalmait

Az Al Jazeera tévétársaság számos izgalmas videóriportot készített Közép-Amerikában az egyre brutálisabbá váló drogháború hétköznapjairól (lásd korábbi beszámolónkat: A drogtilalom ára Közép-Amerikában) – ezeket a cikkeket és videókat a “Drugs Central” weboldalon gyűjtötték össze. Bár a nyugati világban nagy médianyilvánosságot kap a kannabisz állítólagos szkizofrénia-keltő hatásairól folyó vita, jóval kevesebb szó esik arról, hogy az európai és észak-amerikai államok drogpolitikája milyen pusztító következményekkel jár a harmadik világ országaiban.

 

A közép-amerikai El Salvador-ban a legmagasabb az emberölések aránya – az erőszakhullám egyértelműen összefügg a drogkereskedelemi útvonalak átrendeződésével. Míg korábban a Karib-térségen, most már a közép-amerikai banánköztársaságokon keresztül csempészik a legtöbb drogot az USA felé, a nagy mexikói kartellek pedig felbérelték a helyi utcai bandákat a piszkos munkák elvégzésére. A piac újrafelosztására a legális üzleti szférában tőzsdei spekulációk, marketing-stratégiák vagy éppen bírósági perek szolgálnak – a feketepiacon azonban a konfliktusokat csakis erőszakos úton lehet rendezni. Az Al Jazeera tévés riportja egy mindennapos jelenettel kezdődik: agyonlőttek egy fiatalt a buszon. Hogy bandatag volt-e, vagy egyszerűen csak összetévesztették valakivel, nem tudjuk meg. Mauricio Funes elnök, aki korábban maga is újságíró volt, az ilyen jelenetek miatt döntött úgy, hogy behívja a hadsereget a városok utcáira, ahol folyamatosan ellenőrzik a járókelőket fegyverek és drogok után kutatva. A hosszú ideig polgárháború által sújtott országban a katonaság ismételt megjelenése az utcákon rendkívül elszomorítja a lakosságot: hiába szüntették meg a politikai széttagoltságot, most az illegális drogkereskedelem az, ami megakadályozza a békés demokratikus átalakulást. Antonio Rodriguez atya szerint az erőszak nem az utcai bandák létezése miatt van – a bandák valójában csak eszközök az olyan nagy mexikói drogkartellek kezében, mint a Zéták. Az atya szerint az erőszakra nem lehet megoldás az erőszak: ezért hozta létre a Goodbye Tattoo nevű utcai megkereső programját, ami azoknak a fiataloknak nyújt segítséget, akik szeretnének kitörni a bandák, a nyomor és a bűnözés hálójából. A hálót nem csak képletesen kell érteni: a bandatagok karjára pókhálót tetoválnak, ez azt jelképezi, hogy ha egyszer már beléptél egy bandába, akkor nincs menekvés. A Goodbye Tattoo-hoz jelentkező fiatalok számára lehetővé teszik a tetoválások orvosi eltávolítását.

 

 

Egy másik videóriport a térség legszegényebb államába, Guatemalába kalauzik minket, amely nagyon is hasonló problémákkal küzd: a gyenge és korrupt államot kihasználva a mexikói drogkartellek innen irányítják az Andokból az USA-ba irányuló kokainkereskedelmet. Az elmúlt években megduplázódott az emberölések aránya – a gyilkosságok fele közvetlenül összefügg a drogkereskedelemmel. A félelelem a politikai életet is átjárja – a fővárosban a polgármester-választáson induló jelöltek közül a kartellek kettőt eltettek láb alól, mivel kockázatosnak érezték a politikájukat. Alvaro Colom elnök szerint 11,5 milliárd dollárt foglaltak le a drogkereskedőktől – ez az állami költségvetés mintegy felét teszi ki! A lakosság több mint fele a szegénységi küszöb alatt él, itt a legmagasabb a rosszul táplált gyermekek aránya a nyugati féltekén. Nem csoda, hogy a drogkartellek szinte mindent és mindenkit megvásárolnak. A körözés alatt álló mexikói drogbárót, El Chapo Guzmant többször is látták, amint zavartalanul ki-be jár az országba – azonban senki sem meri letartóztatni. Guzman korábban az USA-nak mondott köszönetet, amiért szemellenzős, tiltó drogpolitikájával lehetővé tette, hogy a világ egyik legvagyonosabb és legrettegettebb bűnözőjévé váljon. 

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter