• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Foltozgatjuk a drogosok lyukas védőhálóját (Ajánló – [origo])

Szerző: Kardos Tamás | január 15, 2009

Tweet

Átfogó cikk az elterelés működésének problémáiról és a javítására tett javaslatokról

Janecskó Kata és Somogyi Péter a holland és a cseh drogpolitika változásainak rövid bemutatása különböző szemszögekből vizsgálja meg a hazai elterelés intézményét. A szerzők nem bocsátkoztak kalkulációkba, hanem felkeresték az elterelést működtető és az elterelés eredményeit elemző szervezeteket, illetve elbeszélgettek egy érintettel, aki részt vett a programban.

 

 

 

Ez a fiatalember – aki az ellene, marihuána birtoklásáért indult eljárás miatt választotta az elterelést – feleslegesnek ítélte meg a fél éves kezelést, ugyanis sem előtte, sem utána nem ítélte magát problémás fogyasztónak. Egy idő után már csak havonta járt a pszichológushoz, aki két-három kérdés után útnak engedte.

A megszólított szakértők is egyöntetűen kritikával illették a jelenlegi szabályozást.
Rácz József, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia vezetője szerint a kezelés időtartamának és a kezelési alkalmak meghatározása előtt pszichiátriai és igazságügyi elmeorvosi véleményt is figyelembe kellene venni. Mint mondja, a külföldi tapasztalatok arra mutatnak, hogy a marihuána használók esetében hatékonyabb a rövidebb időtartamú, kevesebb alkalomból álló, koncentráltabb kezelés. A jelenlegi rendszert kényelmesnek ítéli a kezelőhelyek szemszögéből, ugyanis nem kell foglalkozniuk a droghasználók felkutatásával. Ennek azonban árnyoldala is van: tízezres nagyságrendűre becsli azoknak a problémás fogyasztóknak a számát, akik nem kerülnek a rendőrség látóterébe, így az elterelésbe sem, de maguktól sem kérnek segítséget. Rácz ezért nagyobb hangsúlyt fektetne a megkereső programok szakmai tartalmának fejlesztésére. 

Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI) igazgatója is felhívja erre a problémára a figyelmet és úgy véli, hogy a „már létező kezelési formák és segítségnyújtási programok olykor nehezen elérhetők a komoly függők számára, akik kevésbé motiváltak arra, hogy  ilyen szolgáltatásokat vegyenek igénybe”.  Felvinczi az intézményes szervezésen változtatatna, hogy sikeresebben megtalálják és kezelőprogramokba juttassák a problémás fogyasztókat.

Különösnek tartjuk Törzsök Helga, a Kvanum Zen Alapítvány szakmai vezetőjének álláspontját az elterelésről. Szerinte ugyanis „fontos, hogy az alkalmi kábítószer-fogyasztók kapcsolatba kerüljenek az elterelést végző intézmények valamelyikével”.
A TASZ ezzel ellentétben úgy gondolja, hogy az alkalmi fogyasztóknak nincsen szüksége büntetőjogi fenyegetettségre (amin keresztül az út az eltereléshez vezet), és nehezteli, hogy a kezelésbe a problémás szerhasználók helyett az alkalmi fogyasztók kerülnek, akiknek jó háromnegyede nem rendelkezik kezelést igénylő problémával .

A TASZ Drogpolitikai vezetője szerint „az elterelés rossz és működésképtelen állami befektetés, mert az alkalmi marihuána-fogyasztók kezelése pénzt von el az egyébként is szűkös keretből, és a valóban súlyos problémákkal küzdő függők kezelésére kisebb tér marad. (…)
A TASZ szerint probléma az is, hogy a kábítószerrel kapcsolatos eljárások 90 százaléka a fogyasztók ellen indul, míg a terjesztők és a nagybani termelőkkel szembeni eljárások aránya 10 százalék alatt van. A büntetőjogi elrettentésre a drogprobléma egészségügyi-szociális kiadásainak négyszeresét, mintegy évi 8 milliárd forintot költ az ország”

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.01.15.

 

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter