• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Hogyan előzzük meg a kannabisz kiváltotta szorongást … politikusoknál

Szerző: Péter Sárosi | december 15, 2004

Tweet

A kannabisz által gerjesztett pszichológiai szorongás szindróma káros hatásai a politikusokra.

A kannabisz szorongást, nyugtalanságot és dühöt válthat ki politikusokból. A kannabisz által gerjesztett pszichológiai szorongás szindróma (cannabis induced psychological distress syndrom – CIPDS) következményei közé tartozik a politikai és jogi szabályozás terén megnyilvánuló túlreagálás, illetve a kannabisz használat és abúzus közötti különbség érzékelésére való képtelenség.

A drogellenes háború időszakában ezen különbség megtételét akár hazafiatlan cselekedetnek is minősíthetik,[1] az ellenséggel szembeni határozatlanság megnyilvánulásának. Egy a CIPDS-el kapcsolatba hozott trend az, hogy elkobozzák azoknak az embereknek a jogosítványát, akiknek a vizeletében a tetrahidrokannabinol inaktív metabolitáit fedezik fel.[2] A paranoia súlyosabb eseteiben még az orvosi kezelést is a társadalomra való fenyegetésként értékelik, mivel az "destabilizálhatja azt a társadalmi normát, mely szerint a drogfogyasztás veszélyes,"[3] A politikusok figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy számos orvosi receptre vagy recept nélkül kapható gyógyszer potenciálisan veszélyesebb a kannabisznál. A kannabisszal kapcsolatos túlzó törvénykezést a generációs konfliktus modern megnyilvánulásának tekinthetjük.[4]

A CIPDS hatása alatt álló politikusok megnyugtatásához tényszerűségre és ésszerűségre van szükség. A kannabisz terméketlenséget, rákot, kognitív hanyatlást, dependenciát, közúti baleseteket, szívrohamot okoz, veszélyesebb drogok használatához vezet: ezekkel az érvekkel szokták a kannabisz elleni háborút igazolni. A drogok átralmasak lehetnek, akár legálisak, akár illegálisak, de a kannabisznak tulajdonított veszélyek gyakran el vannak túlozva.[5] [6]

A kannabisz elleni háború egyik fő igazolása manapság az, hogy potenciálisan veszélyes a serdülők mentális és szociális egészségére. A Lancet eheti számában John Macleod és kollégái kimutatták, hogy a kauzális kapcsolat sokkal bizonytalanabb, mint ahogy azt gyakran állítják, és számos közkeletű félreértésre mutattak rá a droghasználat tanulmányozásával kapcsolatban, például a zavaró tényezők kontrolljának hiánya. Egy gyakran idézett svéd tanulmány[7] például a skizofrénia előfordulásának 6-7-szeres valószínűségi arányát mutatja ki azoknál a 26 év átlagéletkorú fiataloknál, akik 18 éves koruk előtt 50-nél többször használtak kannabiszt. Ez a tanulmány azt állítja, hogy a kannabisz a skizofrénia kialakulásának fontos tényezője. Számos zavaró tényező kontrollja után azonban a kockázat 3-1-re csökkent, számos egyéb olyan tényezőre utaló jellel, amelyek tovább csökkenthetik a kockázatot, azonban nem kerültek be a statisztikai modellbe, mivel nem állt rendelkezésre megfelelő adat.

Egy másik tanulmány[8] áttekint a kannabisz és pszichózis összefüggésére vonatkozó öt longitudinális tanulmányt. A szerzők arra következtetnek,[9] hogy ezek közül csupán egy tanulmány veszi számba a skizofrénia prodromális (bevezető) megnyilvánulását a kannabisz fogyasztását megelőző időszakban a vizsgált fogyasztóknál. Ez a vizsgálat azt mutatja, hogy "a 18 éves kannabisz-használók csupán akkor értek el magasabb pontszámot a skizofrén-szimptómákat mérő teszteken, ha már 11 éves korukban is pszichotikus tüneteket figyeltek meg náluk," és hogy a 15 éves korukban kannabiszt fogyasztóknál nagyobb valószínűséggel fordultak elő skizofrén jelelgű rendellenességek, még akkor is, ha a 11 éves korukban előforduló pszichotikus szimptómákat kontrollálták. A kutatók arra következtettek, hogy a kannabisz a pszichózist okozó tényező a "sérülékeny fiataloknál."

Vannak arra utaló bizonyítékok, hogy a kannabisz hozzájárul a pszichoszociális problémák kialakulásához a serdülőknél és fiatal felnőtteknél, és egyetlen felelősségteljes felnőtt sem akarhatja, hogy a fiatalok drogozzanak. Nem kérdés az, hogy szükség van ezzel kapcsolatos felvilágosításra és prevencióra, de kemény viták folynak arról, hogy mi a helye a represszív intézkedéseknek ebben a kontextusban. Kevés okunk van feltételezni azt, hogy a kriminalizáció komolyabb hatást gyakorolt volna a fiatalok kannabisz-fogyasztásának elterjedtségére.[10] Úgy tűnik ezenkívül, hogy a tilalom csak növeli a droghasználat károsságát és társadalmi ártalmakkal jár.

Úgy gondolom, hogy a kannabisz-törvénykezésnek a brit kormány által ezévben végrehajtott módosítása (a B osztályból a C osztályba való áthelyezés) ésszerű kísérlet a kannabisz illetve az annak betiltása által okozott ártalmak kiegyensúlyozására. A Peter Maguire és a Brit Orvosi Kamara által kifejtett aggodalmak,[11] melyek szerint "a közvélemény szemében az újraosztályozás egyenlő a kannabisz biztonságossá nyilvánításával," azon a helytelen feltevésen alapulnak, miszerint a kannabiszt annak idején azért nyilvánították illegálisnak, mert használata veszélyesnek bizonyult. Számos veszélyes cselekedet legális, például a síelés, szex, sörivás, hamburgerevés és aszpirinszedés. A kannabisz nem azért lett illegálissá, mert veszélyesnek bizonyult, hanem mert az amerikai Kábítószerügyi Iroda vezetőjének, Harry Anslingernek és kollégáinak új ellenségre volt szüksége azután, hogy az alkoholtilalom 1933-ban megbukott. A kannabisz veszélyeiről szóló híreszteléseket 1937-es szenátusi meghallgatása során sokkoló hatású manipulációra használta fel. Ilyen sokkoló hír volt például a következő: "Egy férfi a marihuána hatása alatt lefejezte legjobb barátját, majd miután a drog hatásai elmúltak, saját maga is elszörnyedt azon, hogy mit tett." Az Amerikai Orvosi Kamara megbízottja erősen ellenezte az 1937-es Marijuana Tax Act[12] bevezetését, mondván, hogy "ha tiltó adótörvény bevezetésével próbáljuk megelőzni a marihuána használatát, akkor elvágjuk a lehetőséget a jövő kutatásai elől, melyek esetleg feltárhatnák a kannabisz jótékony gyógyászati használatát."[13]

Olyan időket élünk, mikor a drogoktól való teljes önmegtartóztatás irreális és terméketlen paradigmája lassan szertefoszlik. A drogmentes társadalom hívei nehezen tudják elfogadni ezt a tényt, a felelősségteljesen gondolkodó politikusok és orvosok pedig nehezen tudnak megfelelő állást foglalni a vitában. Mindazonáltal meg kell tanulnunk félelem nélkül kezelni a drogokat és azok lehetséges veszélyeit.

Franjo Grotenhermen

——————————————————————————–

[1] Wish ED. Preemployment Drug Screening. JAMA 1990; 264: 2676-2677.

[2] The Walsh Group. The Feasibility of Per Se Drugged Driving Legislation: Consensus Report. http://www.walshgroup.org

[3] Barthwell A. Marijuana is Not Medicine. Chicago Tribune Feb. 17, 2004.

[4] Böllinger, L, Quensel, S. Drugs and Driving: Dangerous Youth or Anxious Adults? J Drug Issues 2002; 32: 553-66.

[5] Grotenhermen F. Review of Unwanted Effects of Cannabis and THC. In: Grotenhermen F, Russo E, Eds. Cannabis and Cannabinoids: Pharmacology, Toxicology and Therapeutic Potential. Binghmton: Haworth Press, 2002: 233-47.

[6] House of Lords Select Committee on Science and Technology. Cannabis: The Scientific and Medical Evidence. London: HM Stationery Office, 1998.

[7] Zammit S., Allebeck P, Andreasson S., Lundberg I, Lewis G. Self Reported Cannabis Use as a Risk Factor for Schizophrenia in Swedish Conscripts of 1969: Historical Cohort Study. BMJ 2002; 325: 1199.

[8] Arseneault L, Cannon M, Witton J, Murray RM. Causal Association between Cannabis and Psychosis: Examination of Evidence. Br J Psychiatry 2004; 184: 110-17.

[9] Arseneault L, Cannon M, Poulton R, Murrey R, Caspi A, Molfitt TE. Cannabis Use in Adolescentce and Risk for Adult Psychosis: Longitudinal Prospective Study. BMJ 2002; 325: 1212-13.

[10] Williams J. The Effects of Price and Policy on Marijuana Use: What can be learned from the Australian Experience? Health Econ 2004; 13:123-37.

[11] Anon. Physicians Say UK Cannabis Reclassification May Endanger Public Health. Reuters Health Information, Jan 21, 2004.

[12] Anslinger H. Testimony to Congress During the Hearings to the The Marijuana Tax Act (HR 6385) on April 27-30 and May 4, 1937.

[13] Woodward WC. Testimony to Congress During the Hearings to the The Marijuana Tax Act on May 4, 1937.

Forrás: Lancet Vol. 363 May 15 2004: 1568-69.

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter