Konferencia a pszichedelikus drogokról New Yorkban
Szeptember 19. és 21. között “Horizontok: a pszichedelikumok perspektívái” címmel konferenciát tartottak New Yorkban a hallucinogén drogok használatának feltáratlan lehetőségeiről. Steven Wishnia Alternet-en közzétett beszámolójából kiderül, hogy a mintegy 300 résztvevő között az orvosi felhasználásban érdekelt tudósok és a New Age ideológiák által befolyásolt hippik egyaránt fellelhetők voltak. Az egyik szervező, Neal Goldsmith a megjelenteket üdvözlő beszédében kijelentette, hogy a pszichedelikus drogok “a valaha alkalmazott leghatalmasabb pszichiátrai gyógyszerek”, amelyek megfelelő környezetben alkalmazva olyan spirituális élményekhez vezetnek, amelyeknek gyógyító hatása van. Az ezzel kapcsolatos tudományos kutatás megváltoztathatja azt a jogi szabályozást, amelyben a pszichedelikus drogok még mindig a veszélyes kábítószerek jegyzékében szerepelnek. A pszichedelikus kutatás előmozdítására jött létre a Pszichedelikus Tanulmányok Multidiszciplináris Egyesülete (MAPS), amelynek igazgatója, Rick Doblin szerint az egyik legreménytelibb kutatási terület az MDMA pszichoterápiás alkalmazása a poszt-traumatikus stessz szindrómiában (PTSD) szenedő páciensek kezelésében. Doblin reméli, hogy 10 éven belül az élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatal (FDA) engedélyezni fogja a kezelésnek ezen formáját. Sajnos a gyógyszercégek nem érdekeltek ebben, ugyanis a terápiás alkalmazás során túl kevés MDMA-t használnak a kutatók ahhoz, hogy az profitábilissá váljon – a cégek a hosszú távú rendszeres gyógyszeres kezelések kifejlesztését szorgalmazzák.
A mágikus gomba pozitív hatásairól szóló vizsgálat – a CNN beszámolója
A konferencián gyakran egymástól igen különböző álláspontok fogalmazódtak meg a hallucinogén drogok használatával kapcsolatban. David Nichols, a Purdue Egyetem vegyésze például “redukcionista tudósnak” nevezte magát, míg Alex Grey festőművész a hallucinogén drogok hatása alatt készített alkotásait mutatta be a prezentációjában. Ezek szerinte egy “látnoki kultúra” jelzései, amelynek célja egy olyan világ kollektív tudatának meggyógyítása, amely minden másodpercben 38 milliárd dollárt költ háborúra. A konferencián felszólaltak olyan hétköznapi emberek is, akiknek az életét jelentősen megváltoztatták a hallucinogén drogok. Egy 32 éves kétgyermekes anya arról számolt be, hogy egy Ayahuasca-trip során az egója valami nálánál nagyobb tudatban oldódott fel, amely az emberek egyenlőségéről tanított neki. Egy 25 éves férfi a trippelés során döbbent rá, hogy szerves része az univerzumnak, és ez elmélyítette a felelősségtudatát a cselekedeivel szemben. Egy 45 éves tanár szerint a pszichedelikus drogok tanították meg arra, hogy jobban figyeljen az intuícióira és használja ki a látomásait.
A konferencián részt vett Alexander (“Sasha”) Shulgin és felesége, Ann is, akik a pszichedelikus mozgalom kultikus figuráinak számítanak. PIHKAL és TIHKAL című könyveikben több száz szintetikus drog hatásmechanizmusát írják le, és nagyban hozzájárultak az MDMA “újrafelfedezéséhez” a 70-es és 80-as években. Sasha egyébként elmondta, hogy nem rendszeres droghasználó – bár felesége hozzátette, hogy egy kivétel akad: a vörösbor. Ann szerint az MDMA-t legfeljebb 4-szer érdemes használni egy évben, különben elveszik a varázsa és káros lehet. Rick Doblin is figyelmeztett arra, hogy érdemes elkerülni a múlt hibáit, utalva ezzel Timothy Leary ámokfutására a 60-as években, amikor a sajtó az LSD-orgiáktól volt hangos. Doblin szerint több türelemre van szükség, a Leary-féle messianisztikus mozgalom csak morális pánikot váltott ki a társadalomból. Figyelmeztettek arra is, hogy a hallucinogén drogok használata a tinédzserek számára veszélyes lehet – hiszen “először ki kell fejleszteni az egyéniséget ahhoz, hogy később meg lehessen haladni”. Wishnia számára visszatetsző volt, hogy a konferencia egyes résztvevői a hallucinogén drogokat arra használják, hogy homályos konspirációs teóriákhoz gyártsanak alapanyagot – így például a pszichedelikus “látnokok” közül egyesek hisznek abban, hogy a szeptember 11. támadás mögött valamiféle zsidó világösszeesküvés áll. Bár az intuíciók és látomások birodalma stimuláló lehet, mondja Wishnia, alkalmas a visszaélésekre is, például a reklámok révén.
Sárosi Péter