Visszavonják Juarez utcáiról a katonákat
A határmenti mexikói város, Juarez utcáin évek óta fegyveres katonák vigyáznak a rendre, a katonai közigazgatás bevezetése óta azonban az erőszak méginkább elszabadult: 2008 óta 4800 halálos áldozatot követelt a drogellenes háború. A katonaság uralmának azonban hamarosan vége szakad, ugyanis a város rendvédelmét a hadsereg átengedi a Szövetségi Rendőrségnek – jelentette be Enrique Torres kormányszóvő. A katonaság ezután csak specális hadműveleteket hajt végre a határ mentén, a helyüket 4500 szövetségi rendőr veszi át. A döntésre azután került sor, hogy amerikai diplomaták is kritizálták Mexikót, amiért az a hadseregre helyezi a fő hangsúlyt a drogellenes háborúban. Hillary Clinton külügyminiszter és Janet Napolitano belbiztonsági miniszter személyesen is elutazott Mexikóba, hogy ott Calderon elnökkel tárgyaljon erről a kérdésről. Az amerikai hadsereg eközben nagy szerepet vállal a drogellenes háborúban harcoló 45 ezer mexikói katona kiképzésében és felfegyverzésében. Az amerikai Kongresszus 2008-ban úgy döntött, hogy 1,3 milliárd dolláros segélyt nyújt Mexikónak a kartelek elleni harcban.
Jack Cole ny. rendőrtiszt, a Jogalkalmazók a Drogtilalom Ellen nevű szervezet igazgatója szerint a legális szabályozással lehetne küzdeni a kartelek ellen, az ugyanis kivenné a profitot a üzletükből
Bár az amerikai narkodiplomácia a drogellenes háború folytatására buzdít, az egyik legnagyob drogkartel, a Sinaola erős embere, Ismael "el Mayo" Zambada egy interjúban kijelentette, hogy éppen a drogellenes háború felelős az erőszak elharapózása miatt. “Egy nap majd feladom magam és hagyom, hogy a kormány lelőjjön … És amikor lelőnek majd kitör az eufória. De valójában mindannyian tudni fogjuk, hogy ezzel semmi sem változott meg,” véli Zambada, akire 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki az USA. Szerinte azzal, hogy likvidálják a kartelek vezetőit, a drogkereskedelem nem szakad meg, mivel mindig akad olyan aki odaálljon a félreállított droglord helyére. Amikor például Arturo Beltran Leyvát, egy másik kartel fejét a katonák megölték egy fegyveres összetűzésben (lásd: Egy mexikói droglord tündöklése és bukása), a kormánypárti sajtó ezt nagy győzelemként ünnepelte. Az azóta eltelt három hónapban azonban nem történt javulás, sőt, az erőszakhullám tovább nőtt. A Calderon elnök által 2006-ban meghirdetett drogellenes háborúban 19.500 ember vesztette életét.
Sárosi Péter