• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kábítószer és média – új kutatási eredmények – Ajánló

Szerző: István Gábor Takács | november 9, 2006

Tweet

A Drog Fókuszpont nemrég megjelent 2006-os éves jelentésében szerepel egy rövid leírás egy új kutatásról, amely a „kábítószer-jelenség a 2005-ös írott sajtóban” címet viseli

A Drog Fókuszpont nemrég megjelent 2006-os éves jelentésében szerepel egy rövid leírás egy új kutatásról, amely a „kábítószer-jelenség a 2005-ös írott sajtóban” címet viseli (Arnold Petra 2006, nem publikált tanulmány, a Jelentés 17. oldalán). Kenyeres László és Mészáros Zoltán 2005-ös kitűnő tanulmánya adott először átfogó képet arról, hogy a kábítószer-jelenség miként tükröződik a magyar nyelvű írott sajtóban. Ők négy, napi rendszerességgel megjelenő sajtóorgánum (Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, Népszabadság, Népszava) és három hetilap (Élet és Irodalom, Heti Válasz, Heti Világgazdaság) 2000-2004-ig terjedő számaiban megjelent cikkeket vizsgálták aszerint, hogy milyen típusú utalásokat közöltek a kábítószer problémáról. Kutatásuk összegzéseként megállapították, hogy a kábítószerekkel kapcsolatos „értéktársítások zömmel pejoratív kicsengésűek”.

„Elmondható továbbá, hogy a drog/drogozás gyakorta olyan szókörnyezetben fordul elő, ahol a drog/drogkérdés kifejezések mellett a „probléma”, a „bűnözés”, a „csempészet”, a „maffia”, a „küzdelem” kifejezések állnak. Amennyiben a fogyasztói magatartást megnézzük, egyre népesebb tábor kialakulása ellenére a tömegmédiában még mindig kevés a higgadt, tárgyszerű elemzés erről a kérdésről. A társadalom továbbra is torz képet lát a kérdésről, olykor dezinformált. Talán hozzájárulhat ehhez az is, hogy úgy a politikában, mint a hatalom gyakorlásának nyilvános csatornáiban, vagyis a médiában kapott információk esetenként félrevezetőek lehetnek. Márpedig a lakosság egy jelentős része ezen sajtóorgánumokból szedegeti össze az infomorzsákat, így nem elhanyagolható ezek objektivitása.” 

 

Arnold Petra kutatása megerősíti és részletezi a 2005-ös kutatás eredményeit. Ez a vizsgálat a Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, Népszava, Népszabadság 2005. január 1. és 2005. december 31. között nyomtatott formában megjelent kábítószer-problémával kapcsolatos cikkeit vizsgálta "kódutasításon alapuló kvantitatív tartalomelemzéssel".

 

Az összegzés megállapítja, hogy „A 2005-ös írott sajtó túlnyomórészt hírjellegű, kereskedői, fogyasztói bűnözésről tudósított, sokkal kisebb arányban fordultak elő a többi szakterületet érintő írások. A droggal kapcsolatos médiaképre tényleíró, nem szenzációhajhász, azonban differenciálatlan ábrázolásmód jellemző.”

 

A kutatás fontosabb megállapításai:

 

·          A cikkek többsége (89,2%) elfogulatlanul íródott, nem használt túldramatizáló, szenzációkelő kifejezéseket a kábítószer-jelenséggel kapcsolatban.

 

·          A vizsgált napilapok jellemzően a bűnözés kontextusában jelenítették meg a kábítószer-problémát, bűnöző képet sugalltak a fogyasztókról, amely a kábítószer-jelenség elidegenedését eredményezheti. Mintegy nyolcszor több írás jelenítette meg úgy a kábítószer-problémát, amely az olvasóban „a drogfogyasztó bűnöző” kép megerősödését eredményezheti „a drogfogyasztó beteg” kép ábrázoláshoz képest.

 

·          A cikkek mintegy felében hírjellegű közlemény jelent meg a kábítószerekkel kapcsolatban. Az írások 12,2%-a a kábítószerek dekriminalizációjáról, 10,7%-a pedig a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos büntetőjogi szabályozásról szólt.

 

·          7,5%-ban fordultak elő a prevenció szükségességét hangsúlyozó írások.

 

·          Az összes kábítószer-problémát érintő cikk 63,4%-a valamilyen burkolt formában, témaválasztása által negatív konnotációban tüntette fel a kábítószer-jelenséget, s csupán a cikkek 11,6%-a jelenítette meg a kábítószer-problémát olyan formában, amely toleráns attitűd kialakulását vagy fennmaradását eredményezheti. A kábítószer-jelenséggel szembeni elidegenítő attitűdöt erősítő kategóriák nagyobb arányú előfordulása a cikkekben meghatározó szerepet játszhat abban, hogy a magyar felnőtt populáció elítélően viszonyul a kábítószer-jelenséghez

 

·          Az összes írás 61,5%-a (387cikk) általában foglalkozott az illegális szerekkel. Ez a magas arány arra enged következtetni, hogy a drogokkal kapcsolatos médiaképre viszonylag differenciálatlan ábrázolásmód jellemző. Az írott sajtó ezen ábrázolásmódjának nagy valószínűséggel meghatározó szerepe van abban, hogy a magyar felnőtt populáció körében egy differenciálatlan kép alakult ki a kábítószerekre vonatkozóan.

 

·          Az írások 93,2%-a nem ismertetett kábítószerproblémával kapcsolatos társadalomtudományi vizsgálatot, elemezést, kutatást. A társadalom a cikkek többségéből nem ismerheti meg szakmai oldalról a kábítószerjelenséget, Ugyanis a közlések csupán 15,9%-a szólaltatott meg a kábítószer-probléma kezelésével, feltárásával foglalkozó szakembert, túlnyomórészt orvost, pszichológust, pszichiátert, rendőrt.

 

·          A cikkek viszonylag aktívan ábrázolták a kábítószer-fogyasztókat, a közlések 5,2%-ában volt lehetőségük saját véleményük kifejtésére.

 

Nagyon hasznosnak találjuk az ilyen kutatásokat, hiszen pontosabb képet kapunk a magyar drogsajtó színvonaláról és kvantitatív adatokkal is alátámasztják Médiamonitor programunk szükségességét. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy ezek a kutatások csak a „jelentősebb” sajtóorgánumokra koncentrálnak, nem tárgyalják sem az internetes sajtót, sem pedig, és ez még fontosabb, nem foglalkoznak a bulvársajtóval, amelyről tudjuk hogy ez ér el a legtöbb embert ma Magyarországon. A Médiamonitor program által kommentált és adott esetben kritizált cikkek többségét is ez a műfaj teszi ki, így valószínű, hogy ha ezekre az orgánumokra is kiterjednének a kutatások, némileg más eredmények születnének. A kutatóknak emellett hasznos lenne kritériumrendszerükben elszakadniuk a „beteg vagy bűnöző” dichotómiától, hiszen tudjuk, hogy azon kívül, hogy jelenleg Magyarországon mindenki, aki kábítószert fogyaszt (megszerez vagy tart stb.), bűncselekményt követ el, a kábítószer-fogyasztók túlnyomó többsége se nem bűnöző, se nem beteg ember.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter