• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Kapudroggal a Zsákutcába 2012-ben

május 21, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A Miskolci Rendőrséggel való közreműködésben elkészült az ország első drogprevenciós musicale. Az Index kritikája és videója mindent elmond, részünkről csak néhány hozzáfűzésre futotta

A rendőrségen végzett elemzések alapján a fiatalok többnyire füves cigivel kezdik, ami sokaknak nem elég és az újabb szerek kipróbálásával hamarosan a drogpokol kellős közepén találják magukat. A folyamat bemutatásával el lehet rettenteni a kamaszokat ettől az úttól, és ha ez csak két-három embert is megment, akkor már megérte – összegezte a Zsákutca 2012 drogprevenciós musical rendezője, az amúgy főnyomozóként dolgozó Albert Tamás saját darabja létrejöttének miértjét és célját. Az elrettentő musicalről készült videót látva már a vészharangokat  akartuk kongatni, míg észre nem vettük, hogy az Index a videóhoz mellékelt cikkében ezt már megtette. Egyrészt mindig öröm, ha a Drogriporter által képviselt józan és kritikus szemlélet a médiában is megjelenik, másrészt mi magunk nem láttuk a darabot, így beszámolóként és kontextusba kerülésként érdemes az Index kritikájának elolvasásával indítani.

 

 

 

Ha ez megvolt, akkor jöhet az előadásról készült videó, melyben a rendező, a szereplők és a közönség is megosztja a véleményét a Zsákutca 2012-ről és a kábítószerekről.

 
Az Indextől megszokott kritikus hangnemű beszámoló jobbára azokon az elemeken akad fenn, amin a drogszakma felelős képviselői is szoktak, jelesül azon, hogy a dramatizálástól és az extrém negatív forgatókönyv sulykolásától nem várható el, hogy a kívánt irányba formálja a gondolkodást és immunissá tegye a fiatalokat a drogok kipróbálására. Ennek felismeréséhez pedig nem kell komoly szakértőnek lenni: miközben a kritika szerzője nem győzi dicsérni az előadás látványelemeit és a színészi teljesítményt, világosan látja, hogy minőségi köntösbe öltöztetett riogatás ide vagy oda, ez kevés ahhoz, hogy a közönség drogmentessé váljon.

A rendező Albert Tamás úgy fogalmazott, hogy ha a darab akár csak két-három embert is megment, akkor már megérte. E mögött az a pozitív előfeltételezés rejlik, hogy a musical csak kedvező hatást gyakorolhat a nézőre, vagy semmilyet. Erre azonban aligha lehet alapozni, hiszen a „ha megment valakit” elvárás nem mérhető, miközben tudjuk, hogy a kamaszok esetében az elrettentés gyakran pont az ellentétes hatást váltja ki. Azzal, hogy a darab az Index beszámolója szerint olyan erővel próbálja megutáltatni a drogos életmódot „minden másodpercben, hogy szinte önmaga paródiájával válik” nyilván sok fiatal nézőben is ellenérzést vált ki, akár azzal a tipikus gondolattal, hogy a „főhős nem tudta, hogy kell használni a cuccot, de én majd okosabb leszek”. Mindezt a főszereplőt megformáló srác még meg is erősíti a videóban tett megjegyzésével: amikor az Index stáb megkérdezi, hogy nem találja e túlságosan sztereotipnak a drogkarrier bemutatását, ő azt feleli, hogy ez volt a cél. Arra pedig nehéz mit mondani, amikor egy drogprevenciónak szánt előadásban a hiteles ábrázolás igénye beismerten fel sem merül. Bár a darabot nem láttuk, az Index kritikája meggyőzően világít rá a végletekig dramatizált forgatókönyv abszurditására:
„Amikor az ember fejben összerakja, hogy 80 perce még annyi volt a probléma, hogy az egyik huligán csak egy almát fizetett ki a kettőből, és azzal védekezett, hogy "Maradjál már, szívjál egyet!", itt pedig a sátánnal küzd egy élőhalott, akkor azért nem lehet túl komolyan venni az üzenetet”.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.05.21.

 

Kategória: Hírek Témák: Drogprevenció, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter