Újabb félreértelmezés és csúsztatás az AB döntés kapcsán. A cikk szerint a döntés az elterelésbe vontaknak csupán 6 százalékát érinti.
![]() Szerző: Tóth Gyula Email: toth.gyula@kisalfold.hu info@kisalfold.hu Cím: 9021 Gyõr, Újlak u. 4/a. Telefon: 96/504-444 Fax: 96/504-414 Megjelenési példányszám: 79 995 Megjelenési gyakoriság: napilap Jelleg: vidéki Szerkesztõ: Nyerges Csaba főszerkesztő-helyettesek: Fábián György fabian.gyorgy@kisalfold.hu Somodi Géza somodi.geza@kisalfold.hu Kiadja: Lapcom Kiadó Kft. URL: www.kisalfold.hu |
Idézetek a cikkből:
„ A jelenlegi hatályos jogszabály alapján Magyarországon minden kábítószerrel kapcsolatos elkövetési magatartás – előállítás, terjesztés, fogyasztás – Bűncselekménynek számít. A két évvel ezelőtt elfogadott törvény értelmében a fogyasztók enyhébb megítélés alá estek volna, s a szankciók is enyhébbek lettek volna. Azonban az Alkotmánybíróság (AB) tavaly megsemmisítene a fogyasztásra vonatkozó fejezet néhány pontját. Míg korábban a fogyasztástól való elterelésre vonatkozó rész szerint, ha a fogyasztó önként vállalta a hat hónapos gyógykezelést vagy a megelőző képzésen való részvételt, s mindezt okirattal igazolta, megszüntették ellene az eljárást. Az AB szűkített az "elterelésen", egyszóval szigorított. A rendőrség, mint jogalkalmazó, a testvény szerint köteles intézkedni. Nincs mérlegelési joga, hogy kezdeményez-e eljárást vagy nem, hivatalból köteles feljelenteni a fogyasztót is. Tehát ha egy diszkóban vagy razzián valakinél kábítószert talál, ha csak egy Extasy tablettát is, eljárást kell indítania az illető ellen. Még akkor is, ha a kábítószert nem fogyasztotta, csak magánál tartott, ugyanis az is törvénybe ütköző…
…Az AB által hozott szigorítás az "elterelésben' részt vevők 6 százalékát érinti.”
A cikk csúsztat és állításai csak részben fedik a valóságot. Az AB valóban példátlan súlyú szigorítást hajtott végre, de…
Az Alkotmánybíróság 244/B/1999. számú 2004. december 13.-ától hatályba lépett határozata alapján továbbra is választható az elterelés (megelőző-felvilágosító vagy gyógyító kezelés) a büntetés helyett, saját használat esetén (nem függőnél csekély, függőnél jelentős mennyiséget el nem érő kábítószer esetén). Az AB az „együttesen történő kábítószer-fogyasztás alkalmával kínál vagy átad” (és a „hatósági engedély nélkül”) kitételt semmisítette meg.
Ennek alapján az Alkotmánybíróság határozata óta, a helyzet Parlament általi rendezéséig:
- Nem választhatják az elterelést a drogot együtt fogyasztók, ha a kábítószert egymásnak átadták, azaz pl. az egy marihuánás cigarettát közösen használók elterelés helyett 2 évig tartó szabadságvesztéssel kell hogy számoljanak;
- Például nem elterelhető az a 16 éves gimnazista, aki ingyen, csekély mennyiségű kábítószert közös fogyasztás céljából társának átad, azaz aki például az iskola mellett, vagy egy művelődési házban rendezett bulin ilyen magatartást tanúsít, az eddigi elterelést lehetővé tevő szabályok helyett ma már 5 évig terjedő szabadságvesztést kockáztat;
- az a 18 és fél éves fiatal, aki 17 és fél éves társával együtt fogyaszt, vagy részére csekély mennyiségű drogot ingyen felkínál vagy átad, a 5 évig terjedő börtönnel büntethető, a korábbi elterelés helyett.
A cikk másik kérdéses állításával kapcsolatban, miszerint „az AB által hozott szigorítás az "elterelésben' részt vevők 6 százalékát érinti”, meggyőződésünk hogy több emberről van szó, de ennek pontosan utána kell néznünk. Az adatok beszerzése folyamatban van, kis türelmet kérünk.
A Büntetőtörvénykönyv vonatkozó cikkelye (a hatályon kívül helyezett tartalmat pirossal kiemelve) itt olvasható.
A témában megjelent cikkgyűjtemény pedig itt.