• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Könnyű drog – nehéz fej (Kritika – Egészségtükör)

Szerző: Kardos Tamás | október 14, 2013

Tweet

Az egészségügyi portál megpróbál igazságot tenni a kannabisz támogatói és ellenzői között, de ő maga is tévedésekkel és előítéletekkel operál

A Drogriporter már a program kezdetei óta jelentős hangsúlyt fektet a drogokkal kapcsolatos tényszerű párbeszéd támogatására, hiszen ez az útja a megbélyegző és előítéletes közgondolkodás megváltoztatásának. Éppen ezért mindig jó néven vesszük a hasonló próbálkozásokat, de talán még kritikusabbak vagyunk azokkal szemben, akik a tényszerű tájékoztatás álcája mögé bújva terjesztenek tévedéseket és adnak számot saját előítéleteikről. Sajnos az Egészségtükör ködoszlatónak szánt írása pontosan ezt teszi.
 

 

A cikk azzal a jogos felvetéssel indul, hogy az illegális drogokkal kapcsolatos társadalmi vitát gyakran jellemzik szélsőséges vélemények, miközben sokan még az alapfogalmakkal sincsenek tisztában. A weboldal ennek a nehézségnek a helyretételére vállalkozik, de már az első definíciójukkal sem lehet maradéktalanul egyetérteni.
„Könnyűdrognak a kenderszármazékokat nevezzük: a marihuánát és a hasist”- fogalmaz a portál. Egyetértünk azokkal, akik több okokból sem tartják tudományosan megalapozottnak a könnyű- és a keménydrogok megkülönböztetését, részint mert a felosztás nem számol a fogyasztás módjával, gyakoriságával, motivációjával és társadalmi kontextusával, amelyek pedig alapvetően befolyásolják a várható ártalmakat. Másrészt, ha kemény drogok kritériumaként a fizikai függőség kialakulását határozzuk meg, akkor kemény drog lesz a legálisan kapható alkohol és nikotin is, míg az LSD, a varázsgomba és a meszkalint tartalmazó kaktusz a könnyű drogok közé sorolódnak; ez a felosztás pedig aligha kedves a megkülönböztetés támogatóinak. De rendben, akárhogy is nevezzük, az Egészségtükör cikke a kenderszármazékokkal foglalkozik.

A következő mondat azt állítja, hogy „a marihuána a növény szárított változata”. Nos, az ilyen elnagyolt meghatározások vezetnek ahhoz, hogy a hasonló forrásokból táplálkozó fiatalok, bulváros felütéssel élve „némi bódulat reményében” összeszedegetik a vadon növő kender leveleit, hogy kiszárítva elszívják azokat. Márpedig még a nemesített kannabisz leveleiben is csak nagyon alacsony mennyiségben találhatók kannabinoidok. Aki ugyanis marihuánát fogyaszt, az nem szőröstül-bőröstül a kannabisz növényt, hanem annak csupán szárított virágzatát fogyasztja. Továbbmenve a portál kizárólag az eufórikus hatásért felelős THC-t jelöli meg a kannabisz hatóanyagként, holott a hatás tekintetében, de kiváltképp gyógyászati szempontból – hamarosan erről is lesz szó – a CBD (kannabidiol) legalább ennyire fontos összetevő.
Ezek egyszerű tárgyi tévedések és pontatlanságok, amelyek egy tájékoztató cikkben ugyan kifejezetten zavaróak, de az igazi problémák csak a gyógyászati használathoz érkezve merülnek fel.

„Valóban gyógyít? Nem, bárki bármit is állít” – válaszolja meg sommásan saját kérdését a portál, miközben számot ad a tárgykörben tanúsított felkészületlenségéről és saját előítéleteiről. Ne higgyünk talán a kutatóknak, akik napról-napra újabb bizonyítékokkal támasztják alá a kannabisz gyógyító hatásait a legkülönbözőbb tünetek és betegségek esetében? Ne higgyünk a tengernyi szakirodalomnak, mely a kannabisz hatékonyságáról számol be többek között a Sclerosis Multiplex, a Tourette szindróma, az epilepszia, a gyulladások, az asztma, a hányinger, a glaukóma, a krónikus fájdalmak stb. esetén? Tartsuk kuruzslónak azokat az orvosokat, akik pácienseik tüneteire kannabiszt írnak fel, miután a hagyományos gyógymódok esetükben már kudarcot vallottak? A gyógyászati marihuánát használó pácienseket pedig kezeljük úgy, mint akik csak brahiból intézték el magunknak, hogy legálisan juthassanak marihuánához? Mert ezt mind meg kell tennünk, ha tagadni akarjuk a marihuána gyógyító hatásait! Ez a szemléletmód nem éppen arról az objektív hozzáállásról tanúskodik, melyet a portál a cikkében próbál érzékeltetni. Ezek után nagyon álságos az írást azzal a megállapítással zárni, hogy „a növény nem tehet semmiről”. Bár az észrevétel kétségkívül igaz, hozzátennénk, hogy a közbeszédet jellemző tájékozatlanság fenntartásában a felelősség valóban nem a növényt, hanem azokat terheli, akik igazságtevő szerepben tetszelegve is a szokásos féligazságokat és előítéleteket hangoztatják.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.10.14. 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter