• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kontrasztkiállítás – „Áttörjük az ingerküszöböt”

Szerző: Kardos Tamás | április 19, 2012

Tweet

A Református Egyház és a rendőrség karöltve sokkol a családok megmentéséért

„Ez a kiállítás egy hatalmas sikoly, nem simogat, hanem felráz, nem udvarias, hanem kiált ott, ahol a legtöbben némák, építeni akar azokon a pontokon, ahol a fiatalok életében legnagyobb a rombolás” – olvashatjuk a szervezőktől a Kontrasztkiállítás honlapján. Ugyanitt küldetésükről azt is megfogalmazzák, hogy a kíméletlen őszinteséggel és a preventív tartalmú üzenetek közreadásával igyekeznek pozitív döntéshez segíteni a fiatalokat. Mi pedig szokás szerint kételyeinket fejezzük ki azzal kapcsolatban, hogy az elrettentés egyenlő lehet-e a kíméletlen őszinteséggel és hogy ez a módszer segíthet-e a nem kívánatos magatartásformák megelőzésében.

Ki itt belépsz…

Mielőtt a kiállításra beléptem, a program jelenlevő munkatársai elmesélték a Kisvárdáról kiindult projekt történetét, amelynek már Budapesten is több mint 3000 látogatója volt, többnyire a 16-18 éves korosztályból. Miután jeleztem, hogy a hozzám eljutott visszajelzések hatásvadászként és szélsőségesen elrettentőként jellemezték a kiállítást, a munkatársak ellenkezés helyett elmondták, hogy a dramatikus eszköz célja az ingerküszöb áttörése, a gondolkodásra késztetés és a párbeszéd kezdeményezése a látottakról. Ahogyan az a címből is sejthető, a projekt alkotói a témákat feketén és fehéren láttatják, és nem bonyolódnak a szürkezóna szemléltetésébe. A kontraszt a kiállítás két véglete között feszül: egyik a Biblia által közvetített értékek szerint folytatott élet, a másik pedig az olykor már az emberhez is méltatlan szélsőség felmutatása – ezzel segítve a megfelelő választást. Beszélgetésünk során a munkatársak többször hangsúlyozták, hogy a kiállítással nem céljuk a keresztény hitre térítés, csupán az értékek felmutatása, amit ők értelemszerűen a keresztyén normák alapján határoznak meg. A kiállítótér labirintusában látottak azonban még ezzel az útravalóval is sokkoltak.
 

 

A kiállítás olyan nehéz témákat dolgoz fel, mint a családon belüli erőszak, az abortusz, a szenvedélybetegségek vagy éppen az öngyilkosság, melyek bibliai kontextusba helyezése és szélsőséges ábrázolásmódja olyan tömény élményt nyújt a látogatónak, ami mindenképp feldolgozást igényel. Ezt a feladatot látja el a látogatást záró egyórás beszélgetés, aminek során a bent tapasztaltak és a felmerült kételyek megbeszélésre kerülnek.

Egy darabot a szívemből

A Drogriporter hasábjain többször foglalkoztunk azzal, hogy az elrettentés miért nem kifizetődő, de a kiállításon ennek új dimenziója jelenik meg: a bűntudat keltése. Nehéz ugyanis másképp értelmezni azt, amit a házasság előtti szexuális kapcsolatokról olvashatunk amely „bűn, és így áldás helyett rengeteg szenvedés, csalódás, betegség és gyermekgyilkosság (abortusz) forrása”. Hogy a házasság előtti nemi életre bűnként tekintünk-e, az értékrendünktől függ, de meggyőződéseinktől függetlenül abban nagyon is hatékony segítséget lehet nyújtani, hogy ez ne vezessen szenvedéshez, betegséghez és pláne ne abortuszhoz.

Sokan úgy tartják, hogy a szerelem elmúltával egy részünk örökre a szeretett személyben marad. A Kontrasztkiállítás ennél azonban egy jóval vészjóslóbb interpretációval áll elő: a korábban linkelt tablón azt olvashatjuk, hogy nem a beteljesült szerelem, hanem az intim kapcsolat során marad örökre egy részünk partnerünkben, így a házasságban majd nem tudjuk magunkat 100%-ban átadni. Hogy a kétségbeesett fiatal ne találhasson kibúvót, lejjebb még azt is olvashatja, hogy „nem az óvszerek és a gyógyszerek védenek meg, hanem Isten igéjének a következetes komolyan vétele”. Ezek után már sejthető, hogy az abortusz témája miként jelenik meg a kiállítótérben.
 

Az abortuszt feldolgozó szoba maga a vérben fürdő mészárszék, mely nem törődik a beavatkozás feldolgozásának nehézségeivel, a döntés körülményeivel, hanem horrorfilmbe illő poszterek között halott magzatok levált testrészeit villantja fel a videón és hatalmas, véres betűkkel írja ki, hogy az abortusz gyilkosság. Az üzenet célba érését tehát nem bízták a véletlenre, csak bírja gyomorral az ember.

Fű = Heroin

Továbbhaladva a szenvedélybetegségek szobájába, a széthullást megtestesítő modellekről készült műtermi fotók nézegetése szinte már felüdülés. Láthatóan a rendőrök ebben nagyobb szerepet kaptak, mint a Református Egyház, legalábbis a bűn kontextusa itt már háttérbe szorul. Miközben a videón végtelenítve hallgatjuk a túladagolásban elhunyt Karesz édesapját, aki saját tehetetlensége mellett az első marihuánás cigarettát okolja a tragédiáért, az élőholt dzsánkikat, a túladagolt fiatalokat ábrázoló képeket látva magunk is meggyőződhetünk róla, hogy a drog rossz. Vagy mégsem?

 

Vajon miért gondolná azt a füvezgető fiatal, hogy pályafutása aranylövéssel zárul, mikor a környezetéből és az általa olvasottakból egész más következtetéseket szűr le és mikor már dr. Zacher is megmondta, hogy minden egy milliomodik kábítószer fogyasztásra jut egy haláleset? A kábítószerek fogyasztásának számos kockázata van, miért pont a halálos túladagolást kell kiemelni, ami – szerencsére – a legritkább? A kockázatkereső fiatalok számára hatástalan rémisztgetés helyett miért nem a mértékletességre törekvést emelik ki, amit a Biblia is erénynek tart? A kiállítás honlapján ugyan olvashatunk a mértékletes alkoholivás jótékony hatásairól és a bibliai alátámasztás itt sem hiányzik, de a látogatók túlnyomó többségéről aligha feltételezhetjük, hogy eljutnak a linkelt bejegyzésig, maga a kiállítás pedig egészen mást sugall.  

Kilégzés

Áthaladva a hazaszeretet (?), az öngyilkosság és a megváltás szobáin, a labirintusból kilépve a kiállítás munkatársai fogadtak, akikkel röviden elbeszélgettünk a látottakról. Tőlük is megkérdeztem, hogy vajon mi akadálya van annak, hogy a végletek közötti középút is meg legyen mutatva. Két túladagolást ábrázolt fotó közé miért ne lehetne például egy olyan képet helyezni, ahol – a Mértékletes Kampány  „Merj kevesebbet” szlogenjére rímelve – a pohár sörük fölött ülő vidám fiatalok épp visszautasítanak egy tömény ital kört? Válaszuk szerint lényegében azért, mert a kiállításnak kimondott célja a megdöbbentés és a rádöbbentés arra, hogy ilyen végkimenetel is lehetséges. Ha pedig a látottak bármilyen gondolatokat vagy kételyeket ébresztettek, akkor azokat a kiállítást követő eszmecserén meg lehet beszélni.

A Kallódó Ifjúságot Mentő Misszióban is dolgozó Gönczi Gáborral folytatott negyed órás beszélgetés engem tökéletesen meggyőzött arról, hogy a szerhasználat kérdéseiről érdemi és jól hasznosítható útmutatással tud szolgálni – sokkal inkább, mint az erre kialakított szoba. Emiatt viszont nyitva marad a kérdés, hogy a tömény kiállítás keltette gondolatok mind helyet tudnak-e kapni a beszélgetésen, illetve hogy az azt levezénylő munkatárs vajon a kiállítás által felölelt minden terület kérdéseire meg tud-e felelni? Csak a szenvedélybetegségeket bemutató szobára koncentrálva: ha a beszélgetésen nem merülnek fel az ott látottak, akkor pusztán a szélsőséges ábrázolásmód aligha váltja ki a kívánt hatást. És akkor még a családon belüli erőszak, a házasság előtti szex, az abortusz vagy az öngyilkosság témájának megemésztéséről még nem is beszéltünk! Félő, hogy túlságosan vakítóra lett állítva a kontraszt ahhoz, hogy a látogatók a helyes kép birtokában távozzanak a kiállításról.

További információkért látogasd meg a Kontrasztkiállítás honlapját vagy vedd fel a kapcsolatot a kiállítás munkatársaival!

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.04.19.

Kategória: Hírek Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter