• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

Krokodilt a netről?

március 18, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az illetékes minisztérium nem tudja, honnan jön és kik használják a krokodilt, de tiltana, amit csak lehet

Miután a NEFMI megismerte a dizájner drogok terjedésének mikéntjét, úgy véli, hogy új szer csak az Internetről érkezhet és az összetevőknek a C listán, a kereskedőinek pedig börtönben a helye. Nos, a köznyelvben krokodilnak nevezett keverék nem igazán illik ebbe a képbe.

Nem ritka, hogy a krokodilt a dizájner drogok csoportjába sorolják, ám ez az osztályozás meglehetősen félrevezető, hiszen nem arról van szó, hogy jól képzett kínai vegyészek a molekulaszerkezet módosításával egy illegális szer legális alternatíváját hozzák létre, épp ellenkezőleg: az előállítók maguk a fogyasztók, a végeredmény pedig egy maró anyagokkal szennyezett, szövetkárosodást okozó anyag.
 

 

 
A krokodil fő hatóanyaga a dezomorfin, melyet 80 éve izoláltak először morfinból és alkalmaztak a gyógyászatban. A dezomorfin önmagában is igen magas kockázatú szer, de a krokodil nevű keverék fő veszélyei az előállítás módjából fakadnak. Az ópium egyik legfontosabb alkaloidja, a kodein recept nélkül kapható Oroszországban köhögéscsillapítóként. Az előállítók a kodein tartalmú terméket veszik alapul és benzin, hígító, sósav, jód és vörös foszfor alkalmazásával állítják elő a krokodilt. A szer szövetkárosító hatásáért nem az így előállított drog, a dezomorfin, hanem a melléktermékek és a szennyeződések a felelősek. Az MNO-ban a Hír TV nyomán megfogalmazott állítás tehát, miszerint a „a veszélyes anyagot legálisan a világhálón is lehet rendelni növényvédő tápszerként” minden alapot nélkülöz, lévén egy jódtól bűzlő, egy órán keresztül főzött folyadékról van szó, amit rossz körülmények között élő kábítószer használók főznek maguknak a heroin olcsó, de jóval veszélyesebb alternatívájaként. Az MNO cikkébent Téglásy Kristóf, a NEFMI Ifjúságvédelmi Főosztályának vezetője elmondta, hogy „elegendő egy-két eset regisztrálása ahhoz, hogy a kábítószer összetevői is felkerüljenek a tiltott szerek listájára.” Nos, a kodein már most is szerepel a tiltott szerek listáján így kérdéses, hogy a főosztályvezető úr vajon a a jódot, a benzint, netán a vörösfoszfort szeretné-e tiltólistára helyezni? A betiltásokra fordított példás energiák mellett érdemes lenne a valós trendekre is odafigyelni és reagálni, például arra, hogy az oroszok migrációjával a krokodil már nyugat-európai országokban is felütötte a fejét – vagy inkább kitátotta a száját – mert az ártalomcsökkentő szolgáltatások leépítésével és a kábítószer fogyasztók további kriminalizálásával aligha tudnánk hatékonyan fellépni a krokodillal szemben.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.03.18.

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Drogszabályozás, Médiamonitor, Opiátok, Oroszország drogpolitikája

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter