• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Legalizációs zöld hullám: megtorpant vagy robog tovább?

Szerző: Péter Sárosi | november 10, 2022

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Az amerikai választáson a polgárok két újabb államban igent, három államban azonban nemet mondtak a kannnabisz legális szabályozására. Vajon megtorpant a zöld legalizációs hullám, vagy másról van szó?

Az amerikai választásokon szokás szerint nem csak szenátorokról, képviselőkről és kormányzókról döntenek a választópolgárok, de ilyenkor szavaznak a különféle népszavazási kezdeményezésekről is. A legutóbbi, 2020-as elnökválasztás mellékvágányán például öt újabb állam tette legálissá a kannabisz fogyasztását a 21 évesnél idősebb felnőtt polgárok számára.

Idén, 2022. november 8-án pedig öt államban indítottak népszavazást erről a kérdésről, ebből két államban sikerrel.

A keleti-parton Maryland állam vált a 20., míg Missouri állam a 21. szövetségi állammá, ahol a kannabisz legális a felnőttek számára.

A polgárok mindkét államban megbízták a törvényhozókat, hogy dolgozzák ki a kannabisz legális forgalmazásának szabályait. Csak ezután nyílhatnak majd meg az első kannabiszt árusító boltok.

Missouriban a 3. számú kiegészítés (Amendment 3) a fentieken kívül automatikusan törölte a nem-erőszakos kannabisszal kapcsolatos bűncselekmények elkövetőinek priuszát. 6% adó kivetését írja elő a kannabisz nagykereskedelmi forgalmazására, amiből az előbbi döntés adminisztratív költségeit, illetve a veteránok egészségügyi ellátását és drogfüggőséget kezelő ellátásokat támogatnak. A helyi közösségek széles autonómiát kapnak abban, hogy engedélyezik-e helyi boltok megnyitását, és ha igen, milyen feltételek mellett.

Marylandben a 4. számú népszavazási kérdés (Question 4) egy új cikkelyt ad az állam alkotmányához. A XX. cikkely kimondja, hogy a 21 évnél idősebbek törvényesen tarthatnak maguknál kannabiszt. Megbízza a maryland-i közgyűlést, hogy dolgozza ki a forgalmazás szabályait.

Forras: TIME

Elbukott azonban a népszavazás Arkansasban, Észak- és Dél-Dakotában.

Ezt a kannabisz legalizáció ellenfelei, például Kevin Sabet (Smart Approaches to Marijuana), úgy értelmezik, mint a legalizációs hullám megtorpanását. Szerinte ez lelassítja a zöld hullámot, és mutatja, hogy a társadalom jelentős része mély fenntartásokkal viseltetik a kannabisz legalizációjával szemben.

Másként látja Paul Armentano, az ország legrégebbi kannabisz-legalizációs szervezetének (NORML) vezetője. Szerinte egyszerűen arról van szó, hogy ebben a három államban a lakosság jóval konzervatívabb gondolkodású, ezenkívül a népszavazási kezdeményezések sem voltak olyan jól kidolgozva. Szerinte a mostani választás egyértelmű siker a legalizációs mozgalomnak, hiszen két új állammal bővült a legalizáló államok csoportja.

Ha közelebbről megnézzük például az arkansasi népszavazást, akkor az valóban igazolja Armentano véleményét a rosszul előkészített javaslatról. Hiszen a népszavazást nem csak az államban nagyon erős pozíciókkal bíró konzervatív republikánusok (például Sarah Huckabee Sanders kormányzó), de a progresszív demokraták egy része is támadta. Ez utóbbiak azért, mert a törvényjavaslat a már létező gyógyászati kannabisz ipar szereplőit hozta volna helyzetbe az új, nem gyógyászati célú kannabisz piacon. És nem tartalmazott olyan rendelkezéseket, amelyek a hátrányos helyzetű szociális csoportok részvételét támogatták (például ilyen lett a new york-i fűszabályozás). Ezek a csoportok ugyanis aránytalanul megszenvedték a fűellenes háború ártalmait és aránytalanul magas számban kerültek börtönbe miatta.

Így tehát a szokásos konzervatív aggodalmak arról, hogy a fű legalizálásával majd elszaporodnak a betépve vezető sofőrök, és még az óvodákban is füvet fognak osztogatni – kiegészültek a progresszív, társadalmi igazságosságot számon kérő kritikákkal. A kezdeményezés így elbukott.

Más a helyzet Dél-Dakotában, ahol a választók az ún. 27. számú intézkedésről (Measure 27) szavaztak, ami szintén legálissá tenné a kannabisz fogyasztását a felnőttek számára. A 27. számú intézkedés gyakorlatilag kijavította egy korábbi kezdeményezés a hibáit, amelyet 2020-ban a választók már jóváhagytak. Később azonban a Legfelsőbb Bíróság megemmisítette azt. Az történt ugyanis, hogy a republikánus kormányzó, Kristi Noem bíróságon támadta meg a 2020-as népszavazás eredményét, mondván, hogy a népszavazás megsértette az egy népszavazás = egy ügy elvét. És a bíróság igazat is adott neki.

Hiába javították ki azonban a legalizáció hívei a hibát, és bocsátották újra népszavazásra a fűlegalizáció kérdését: ezúttal a választók 52%-a szavazott nemmel, és 47%-a igennel. A kezdeményezés megbukott.

Hasonlóan elbukott a 2. számú intézkedés (Measure 2) Észak-Dakota államban, ahol a választók 55%-a mondott nemet arra, hogy a felnőtt polgárok legálisan szívhassanak kannnabiszt.

Vajon mi lehet az oka a kudarcnak? Hiszen a közvéleménykutatások szerint a kannabisz legalizáció támogatása töretlenül növekszik, és ma már az amerikaiak kétharmada egyetért vele.

A Time magazin által megszólaltatott szakértők szerint részben az, hogy a mostani félidős választáson nem volt elnökválasztás – és a választók kisebb számban jelentek meg az urnáknál. Másrészről pedig ezekben a rurális, konzervatívabb államokban a szavazók számára sokat jelent, hogy a konzervatív politikai vezetők miként viszonyulnak a jogszabályokhoz. És ők pedig ezúttal aktívan ellenezték a reformot.

De vajon mi lesz a szövetségi szintű kannabisz-legalizáció sorsa ezután? 

A demokrata kormány már támogatja a reformot. Biden elnök nemrég egy olyan rendeletet is kiadott, ami 6 ezer kannabisszal kapcsolatos szövetségi ügyet szüntetett meg. És megbízta az egészségügyi miniszterét, hogy kezdjen el dolgozni azon, hogy a kannabiszt áthelyezzék a legszigorúbban szabályozott kábítószerek listájáról egy másik, enyhébben szabályozott listára.

Alig egy héttel a választások után, november 15-én a Kongresszus meghallgatást tart a kannabisz szabályozásával kapcsolatban. A képviselőház már elfogadott áprilisban egy a kannabiszt szövetségi szinten legalizáció törvényjavaslatot (MORE Act), azonban a kétkamarás amerikai törvényhozásban ezt még a Szenátusnak is jóvá kell hagynia. Az, hogy a Szenátus valószínűleg demokrata többségű marad (?), jó hír a reform híveinek. Az is, hogy Pennsylvaniában megválasztották a Szenátusba John Fettermant, a veterán kannabisz reformer politikust.

Hogy megtorpant-e a reformhullám, vagy folytatódik tovább, az szubjektív megítélés kérdése – a piaci szereplők azonban optimisták. Ezt mutatja, hogy a választás utáni napon, szerdán, megugrottak a kannabisz-részvények a tőzsdén.

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika, Legalizáció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter