• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Napi Ász 2006. május 20. Szomorú rekordok

Szerző: István Gábor Takács | június 8, 2006

Tweet

A kis cikk kábítószerező óvodásokkal és ötéves drogfüggő kislánnyal riogat, akit 12 éves bátyja szoktatott rá a kábítószerre

Idézet:

 

"Szomorú rekordok

A Baptista Szeretetszolgálat munkatársa Miletics Marcell a Napi Ásznak elmondta: ők már ötéves kislánnyal is találkoztak, aki drogfüggő volt. A legmegdöbbentőbb az volt, hogy 12 éves testvére szoktatta rá a kábítószerre. Az utcán az is egyre jellemzőbb, hogy a normális családi életből kiszakadt fiatalok a hajléktalanokkal drogoznak együtt. Miletics szerint a drogfogyasztás sajnos már az óvodásokat is érinti."

 


Médium: Napi Ász
Szerző: Ismeretlen
Email: info@napiasz.hu
Fax: 3740369
Telefon: 3740374
Szerkesztőség: 1061 Budapest Andrássy út 20.
Főszerkesztő: Gál Gyula
Kiadó: G-Publishing Kft.

Egyáltalán nem vonjuk kétségbe a Baptista Szeretetszolgálat munkatársának igazát, miszerint létezhetnek ilyen esetek, de bemutatásukkor figyelemmel kell lenni arra, hogy minden valószínűség szerint extrémen ritkán fordulnak elő. Részletes véleményünket lásd az újságnak küldött levelünkben. A cikkről annak az újságírónőnek az esete jut eszünkbe, aki Pulitzer díjat kapott a Washington Post-ban megjelent írásáért, melyben egy nyolc éves heroinfüggő kisfiúról tudósított. 

„Jimmy nyolc éves, harmadik generációs heroin-függő. Koravén kicsiny fiú vöröses hajjal, bársonyos barna szemekkel, vékonyka barna karjának finom bőrét tűnyomok pettyezik,” 

Így kezdődött a címlapon szereplő cikk 1980. szeptember 28.-án. Janet Cooke története szerint a kisfiút öt évesen szoktatta rá heroinista anyja a kábítószerre. Mára napi adagját nevelőapja vagy más a házukban lógó junkiek adják be neki, „hipnotikus bólogatásba küldve vele a kisfiút,” aki egyébként dealerkedéssel is foglalkozik kis barátai között. 

A cikknek azonnal óriási visszhangja lett, a washingtoni polgármester több száz rendőrből és szociális munkásból álló alakulatot hozott létre hogy találják meg a gyermeket, akik három héten keresztül intenzíven kutattak utána a városban. Iskolások ezreinek karját vizsgálták át tűnyomokat keresve, 10.000 dolláros nyomravezetői díjat ajánlottak fel. A Washington Post nem volt hajlandó kiadni Jimmy-t, hivatkozva az Alkotmány első kiegészítésére, mely garantálja az informátorok védelmét. Cooke és munkatársa egyébként 11 órán át keresték őt, de az újságírónő nem emlékezett rá hogy pontosan hol is állt a ház. Nem talált ilyen fiatal heroin-függőt a Post 11 másik újságírója sem, akiket erre állítottak rá, mondván, „biztosan lesz több is belőlük”. 

A cikk 1981-ben Pulitzer díjat nyert, a Post újranyomta és állította, hogy bár nem találták meg a gyereket, az ilyen fiatal heroinfüggők sajnos gyakoriak. Két nappal később a Pulitzer bizottság visszavonta a díjat, mert Cooke bevallotta, hogy a történetet ő találta ki. Soha nem találkozott a kis Jimmy-vel, sem anyjával, sem annak barátjával. A tanulságokról, hogy hogyan ette meg az egész sajtó, a rendőrség, a polgármester, a Pulitzer bizottság ezt a teljesen életszerűtlen történetet, ajánljuk Craig Reinarman és Ceres Duskin, a Kalifornia Egyetem kutatóinak cikkét, mely Dominant Ideology & Drugs in the Media címen íródott. Érdemes elolvasni!

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter