• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Népszava 2005. augusztus 15. Megölném magát pár millióért (a Drogriporter levele)

Szerző: admin | szeptember 29, 2005

Tweet

Tisztelt Szerkesztőség!

 

Scipiades Erzsébet „Megölném magát pár millióért” című cikke (Népszava 2005. augusztus 15.), bár kétségtelenül hatásos írás, az intravénás kábítószer-fogyasztás jelenségét meglehetősen torzított, sztereotíp módon mutatja be. A cikkben az intravénás droghasználók olyan gátlástalan bűnözőként vannak bemutatva, akik napi adagjuk érdekében akár gyilkolnának is, lelkiismeret furdalás nélkül. A tolvaj – rabló – és a „mámorban” potenciális gyilkossá váló drogfogyasztó hamis képe az ilyen írások révén terjedt el a köztudatban, olyannyira, hogy jelenleg Magyarországon a drogfogyasztók az a csoport amelyet a társadalom a legjobban elutasít, és akiktől a legjobban fél. A cikkben bemutatott fiatalok egyáltalán nem tipikus példái a budapesti intravénás drogfogyasztóknak. A Drogprevenciós Alapítvány tűcsere programjának munkatársaként saját tapasztalatom alapján állítom, hogy a túlnyomó többség nem lop vagy rabol és nem bánt senkit, sokan közülük munkába és iskolába járnak. Az intenzív „problémás” heroin-használók ugyanakkor sokszor valóban lopásokból szerzik be a pénzt adagjuk előteremtéséhez, de a „beszerzései bűnözés” csökkentésére éppen az a módszer a leghatékonyabb, amelyet a cikk oly negatívan, hatástalan állami drogellátásnak írt le. A metadon-kezelés ugyanis világszerte az opiát-függőség leghatékonyabb formája, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég a létfontosságú gyógyszerek listájára is felvette, hogy ez a gyógyszer széles körben elérhetővé váljon minden rászoruló számára. Éppen a metadon-kezeléssel (az illegálisan beszerezhető opiátokat helyettesítő szer rendszeres juttatásával, orvosi ellenőrzés mellett) lehet a beszerzési bűnözést a leghatékonyabban csökkenteni, a klienst a kezelésben tartani, az illegális szerhasználatot minimalizálni és az életkörülményeket jelentősen javítani, a testi és lelki egészséget fejleszteni és újra munkaképessé tenni azt, akinél a puszta szermentesség nem volt reálisan kitűzhető cél, úgy hogy közben ez a leginkább költséghatékony kezelési forma. Magyarországon a metadon-fenntartó kezelés szélesebb körben elérhetőségére van szükség, becslések szerint a magyar opiát-fogyasztóknak mindössze 6-10%-a részesül ilyen kezelésben, míg az Uniós átlag 50%.

A cikkben a budapesti intravénás droghasználók körében előforduló hepatitis fertőzésről nyilvánvalóan hamis adatot adtak meg (90%), ráadásul úgy, hogy nem részletezik, a fertőzés melyik fajtájáról is van szó. Megbízható adatokkal jelenleg nem rendelkezünk, a különböző nem reprezentatív felmérések szerint a szám harminc százalék körüli (ami sajnos szintén igen magas szám).

Szintén téves adat, miszerint a budapesti tűcsere programok (A Baptista Szeretetszolgálat, a Drogprevenciós Alapítvány és a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia) mindössze egy százalékát érnék el az intravénás drogfogyasztóknak. A Drogprevenciós Alapítvány Hollán Ernő utcai tűcsere programja például 2004-ben 495 embert ért el (3590 találkozás során), 42021 tűt adva ki és 25001 darab használtat gyűjtve be megsemmisítésre.

Fontos dolog az olvasók tájékoztatása a nehéz sorsú emberek helyzetéről, de nem segítünk rajtuk azzal, ha hamis adatokat közlünk és szélsőségesen torz képet festünk róluk.

 

Ezt az olvasói levelet a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai weboldalának a www.drogriporter.hu -nak Médiamonitor programja részeként kapták. A Médiamonitor program célja, hogy figyelje és olvasói levelek segítségével tudományos alapokon nyugvó tényekkel korrigálja a sajtóban megjelent, legális és illegális drogokkal kapcsolatos tévedéseket és pontatlan információkat. A cikkben foglaltak kritikája felkerül a honlapunkra, melyet ezúttal szeretném szíves figyelmükbe ajánlani.

 

Munkájukhoz további sok sikert kívánva,

 

 

Takács István Gábor

pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu

takacsistvan@tasz.hu

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter