A demokraták elnökjelöltje a Rolling Stone magazinnak nyilatkozott a drogellenes háborúról
A Rolling Stone magazin legújabb száma tartalmaz egy érdekes interjút Barack Obamával, amely – reméljük nem hiú – reményekre jogosítja fel az amerikai drogellenes háború befejezésében reménykedőket. Bár a legalizáció mint megoldás távol áll Obamától, és az általa javasolt reformok európai viszonylatban igen mérsékeltnek, sőt, konzervatívnak tűnnek, amerikai kontextusban már óriási előrelépést jelentenének a Bush-kormányzat zéró-tolerancián alapuló drogpolitikájához képest. Ennek pedig nemzetközi téren is komoly következményei lehetnek, hiszen az ENSZ drogkontroll rendszerének fenntartásában az USA játsza a legjelentősebb szerepet.
RollingStone: A drogellenes háború 500 milliárd dollárjába került az adófizetőknek 1973 óta. Közel 500 ezer ember ül rácsok mögött kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetése miatt, a drogok azonban könnyebben hozzáférhetőek, mint valaha. Tervezi, hogy folytatja a drogellenes háborút, vagy jelentős változtatásokra készül ezen a téren?
Obama: Bárki aki látja, hogy milyen pusztító hatásokkal jár a drogkereskedelem a belvárosokra, vagy a metamfetamin kereskedelem a falusi közösségekre, tudja milyen hatalmas problémával állunk szemben. Hiszek abban, hogy meg kell változtatnunk a paradigmát, a modellt egy egészségügyi megközelítés irányába. Volt dohányosként magam is belátom, milyen hatalmas haladást értünk el azzal, hogy a dohányzást szociálisan elfogadhatatlanná tettük. Vagy gondoljuk csak arra, milyen sikereket értünk el a biztonsági övekkel az autóbalesetek megelőzése terén.
A lényeg az, hogy ha több pénzt költünk oktatásra, kezelésre, prevencióra és a keresleti oldal csökkentésére, akkor a bűnözői oldallal kapcsolatos megközelítésünk is változhat. A nem erőszakos, nem visszaeső droggal kapcsolatos bűncselekmények elkövetőivel kezdeném. Az, hogy súlyos bűntett elkövetésével vádoljuk és börtönbe küldjük őket, ahol csak a bűnözői képességeiket fejleszthetik, ahelyett, hogy drogbíróságokkal eltereljük őket és rendbe tesszük az életüket – ez mind költséges, mind kontraproduktív és még értelme sincs.
Az Obama által használt nyelvezet legprogresszívebb eleme a büntetőjogi megközelítéstől az egészségügyi megközelítés irányába mutató paradigmaváltás. Amerikai elnökjelölttől szokatlan, hogy a drogellenes háború költségeiről és értelmetlenségéről beszél – magyarul végre olyan józan költséghatékonysági elemzés tárgyává teszi a drogpolitikát, amely eddig teljesen hiányzott a Fehér Ház retorikájából és gyakorlatából. A biztonsági öv analógiája utalhat az ártalomcsökkentő programok nagyobb elfogadottságára, a nem-erőszakos elkövetők bebörtönzésének megszüntetése pedig jelentősen csökkenthetné a börtönnépesség arányát, amely jelenleg az USA-ban a legmagasabb az egész világon.
Sárosi Péter