Obama elnök nem támogatja a legalizációt – de az arról folytatott vitát fontosnak tartja
“Az úgynevezett drogháború negyven éve tart, egy trillió dollárba és életek ezreibe került, és semmi mást nem ért el, mint hogy növekedett a kínálat, olcsóbbak lettek az árak és növekedett a drogpiacokért folytatott harccal együtt járó erőszak. Elnök úr, mit gondol, vajon eljön az az idő, amikor vitát kezdeményezhetünk az összes drog legalizációjának, szabályozásának és kontrollálásának lehetőségéről, ezáltal visszaszorítva az erőszakos bűnözést és nemzetközi terrorizmus egyik fő forrását?” Ezt a kérdést – sokak számára talán meglepő módon – nem egy fűszívó lázadó egyetemista, hanem egy nyugalmazott kábítószer-ellenes rendőr tette fel Obama elnöknek a YouTube által moderált “Az Ön interjúja az elnökkel” című online chat-beszélgetésen. Neil Franklin a The Wire (Drót) című sorozatból jól ismert Baltimore rendőrségének kábítószer-ellenes osztályán dolgozott hosszú évtizedekig, és tapasztalatai alapján a drogellenes háború nem segít a problémán, inkább csak tovább ront a helyzeten. Ezért csatlakozott a Jogalkalmazók a Drogtilalom Ellen (LEAP) nevű szervezethez.
Obama elnök válasza nem tartalmazott nagy meglepetéseket: elmondta, hogy ő maga nem támogatja a legalizációt, ugyanakkor “teljesen legitim vitatémának” tartja. Ez az Egyesült Államokban, ahol a Fehér Ház drogirodáját vezető drogcár számára a legalizáció és a dekriminalizáció ellenzését törvény írja elő, és a legalizáció évtizedek óta szitokszónak és tabutémának számított, igen nagy előrelépést jelent. Obama “közegészségügyi problémának” nyilvánította a drogkérdést, és a kereslet- és kínálat csökkentés egyensúlyának fontosságát hangsúlyozta. Hivatkozott arra, hogy a dohányzással kapcsolatban milyen nagy sikereket lehetett elérni az emberek attitűdjeinek formálásával, míg az illegális drogok esetében túlságosan a büntetésre és börtönre összpontosítunk.
A drogreform-aktivisták üdvözölték az elnök szavait – ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a változások elsősorban a retorika szintjén jelentkeznek. “Az elnök sokat beszél az erőforrások átcsoportosításáról és a közegészségügyi megközelítésről, de ez nem áll összhangban a Kongresszusnak benyújtott költségvetéssel,” kommentálta Neil Franklin. A kínálatcsökkentésre nagyjából még mindig kétszer annyit költ az adminisztráció, mint a Bush-kormányzat idején.
Sárosi Péter