• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Őrjítő drog Zsaru Magazin 2007. február 28. (A Drogriporter levele)

Szerző: Péter Sárosi | április 4, 2007

Tweet

Tisztelt Zsaru Magazin Szerkesztőség,

 

Szeretnénk felhívni a figyelmüket az „Őrjítő drog” (V.A. Zsaru Magazin, 2007. február 28.) című cikkük tévedésire. A cikk szerint a kábítószer-használat megelőzése érdekében „csak azzal lehet célt elérni, ha a veszélyeztetett korú fiatalokat sokkolják”. A tudományos kutatások évtizedek óta egyöntetűen azt az eredményt hozzák, hogy az egyoldalú, elrettentő technikát alkalmazó, „csak mondj nemet” típusú prevenció hatástalan.  A „mondj nemet” típusú drogprevenció legismertebb példája, az Amerikában a mai napig legelterjedtebb, rendőrök által tartott program, a DARE (Drug Abuse Resistance Education – Drog Abúzus Ellenállás Oktatás), amely a magyar DADA program megfelelője, a hatásvizsgálatok szerint eredménytelen. 1999-ben a Kentucky Egyetem kutatói megkérdezve a DARE által elért gyerekeket 10 évvel később, nem találtak semmi különbséget a droghasználat, drog attitűdök, vagy az önértékelés tekintetében.[i] 2003-ban az Amerikai Számvevőszék (General Accounting Office) hat hosszú távú kutatást áttekintve állapította meg ugyanezt: nincs különbség a tiltott szerek használatában a DARE program által elért és nem elért fiatalok körében.[ii] Az Amerikai Tiszti Főorvos, az Amerikai Tudományos Akadémia és az Amerikai Oktatási Minisztérium mind hatástalannak mondták a DARE-t.[iii] Egy kutatás szerint a külvárosi diákok körében enyhén megnőtt a tiltott szerek használata a DARE program után.[iv] Mindezek ellenére továbbra is a legelterjedtebben alkalmazott program az Egyesült Államokban, és mint cikkük bemutatta, hazánkban is tovább próbálkoznak ezzel a technikával, annak ellenére, hogy visszafelé sülhet el. A különböző szerekről használatának egyoldalú megközelítése, a károk gyakori leegyszerűsítése és eltúlzása, a használat és problémás használat összemosása mind csak afelé hatnak, hogy a különböző szerekkel próbálkozó fiatalok saját, és kortársaik teljesen eltérő tapasztalatain alapulva, a valóban létező veszélyekkel kapcsolatos figyelmeztetéseket és az ártalmak csökkentésének lehetséges módjait sem veszik majd figyelembe. Ez a típusú prevenció nemcsak azért kifejezetten káros, mert nem segíti a valódi tudás alapú döntéshozást és a kockázatok minimalizálását, hanem azért is, mert növeli a különböző szerek használói iránt táplált alaptalan előítéleteket és félelmet.

A félreinformálás sajnálatos példája az Önök cikkének azon része, ahol a drogok méreg voltáról írnak. A jövőbeli félreértések elkerülése végett szeretnénk rá felhívni a figyelmüket, hogy a kávé, szeszes ital, dohány, csokoládé az önök állításával szemben pszichoaktív drog. Pszichoaktív drognak nevezünk minden olyan anyagot, amely a szervezetbe jutva módosítja az idegrendszer működését. Drog tehát a kávétól kezdve az alkoholon át a heroinig egy sor szer. A szakirodalom a cikk állításaival szemben a pszichoaktív szereket a következő főbb kategóriákba sorolja: stimulánsok (pl. kávé, tea, amfetamin), depresszánsok (pl. alkohol, heroin), hallucinogének (LSD, psylocibin), antipszichotikumok (pl. haloperidol). Mint ahogy a felsorolásból is kitűnik, a különböző pszichiátriában alkalmazott gyógyszerek is pszichoaktív drogok, tehát egyáltalán nem áll meg az az állítás, miszerint az orvostudomány csak végső esetben, fájdalomcsillapításra használná őket.

A kábítószer használattal járó problémák csökkentéséhez akkor lehet sikeresen hozzájárulni, ha tudományosan megalapozott, tényszerű információkat ad át, és nem növeli tovább a már meglévő félreértések számát és az előítéleteket.

Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született, melynek célja a sajtó hiteles és tényszerű tájékoztatásnak segítése drogtémában. Levelünk a cikkük kritikájaként felkerült a www.drogriporter.hu című honlapunkra.

 

További sok sikert a munkájához,

 

Takács István Gábor

pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu


[i] Lynman, D.R., Milich, R., Zimmermann, R., Novak, S.P., Logan, T.K., Martin, C., Leukefeld, C., & Clayton, R. (1998): Project DARE: No Effects at 10-Year Follow-Up. Journal of Consulting and Clinical Psychology, august, Vol. 67, No. 4, s. 590-593. (PDF)

[ii] Youth Illicit Drug Use Prevention: DARE Long-Term Evaluations and Federal Efforts to Identify Effective Programs, United States General Accounting Office, 2003 January 15. (PDF)

[iii] Renee Moilanen (2004) Just Say No Again – The old failures of new and improved anti-drug education, January 2004, Reason online (HTML)

[iv] Rosenbaum, D. P., and Gordon S. Hanson. Assessing the effects of school-based drug education: A six-year multilevel analysis of project D.A.R.E. Journal of Research in Crime and Delinquency, 1998, 35(4), 381-412. (HTML)

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter