• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Oroszország: ötmillió drogfüggő, évi 130 ezer halott (HVG/MTI)

december 23, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az oroszok továbbra sem nyitnak az ártalomcsökkentés felé

„Apokaliptikusnak nevezte az oroszországi drogfogyasztási helyzetet kedden Viktor Ivanov, a Kábítószer-forgalmat Ellenőrző Szövetségi Szolgálat (FSZKN) igazgatója; elmondta, hogy évente 130 ezer ember hal meg ezzel összefüggő okból, s közülük legtöbben – mintegy százezren – a 15-30 éves korosztályból kerülnek ki” – olvashatjuk a HVG hasábjain.

Idén márciusban még 2,5 millióra becsülték a heroin- vagy más opiátszármazéktól függő oroszokat, az EMCDDA pedig 1,5-6 millió közé teszi a szerhasználók számát. Ivanov már 5 millió drogfüggőről beszél, akiknek többsége heroint fogyaszt. Az igazgató szerint pusztán rendőri intézkedésekkel nem oldható meg a helyzet – bár nem is világos, hogy egy rendőr mit tudna kezdeni egy többmilliós heroinfogyasztó populációval – hanem a rehabilitációt és a gyógyultak reintegrációját is meg kell szervezni, amiben az orosz ortodox egyház is együtt fog működni.
 

 

 

Ivanov egy dologról nem beszélt az Állami Kábítószer-ellenes Bizottság ülésén: az ártalomcsökkentő szolgáltatások megerősítéséről és állami támogatásáról. Az orosz helyzet drámaiságát ugyanis nem csupán a heroinfogyasztók kiugróan magas száma okozza, hanem az ártalomcsökkentő szolgáltatások ellehetetlenítése és az intravénás droghasználók közötti drasztikusan magas HIV elterjedtség. Az 5 millió drogfüggő mellett ugyanis nem feledkezhetünk meg arról, hogy 2006 óta a kelet-európai és közép-ázsiai új fertőzések közel 90%-át Oroszországban vagy Ukrajnában jelentették és ezekben az országokban a fertőzés mintegy 80%-ban az intravénás használók között terjed, akiken keresztül pedig a vírus megjelenik a népesség egyéb köreiben is. Mindennek ellenére Oroszországban még mindig törvénytelen, a WHO által 2005-ben létfontosságú gyógyszerré nyilvánított metadonnal történő kezelés, amellyel a tapasztalatok szerint sikeresen visszaszoríthatók a fertőzések és a halálesetek. Léteznek ugyan kis számban megtűrt tűcsere programok, ám ezek pusztán az igény töredékét képesek lefedni és támogatásuk is bizonytalan.
 A TASZ filmes csapata idén decemberben Moszkvában járt, a jelenlegi oroszországi helyzetről és tapasztalataikról az alábbi írásban lehet olvasni.

Az orosz helyzet ismertetésének másik aktualitását sajnos a hazai drogpolitikai fejlemények adják. Bár nem szeretnénk jövőbeli párhuzamot húzni a két ország között, a kormány aktuális kommunikációja mégis azt mutatja, hogy a nyugat-európai normák helyett inkább a keleti gyakorlatot honosítaná meg. Magyarországon jelenleg működnek szubsztitúciós kezelések opiátfüggők számára és az intravénás használatban jelentősen érintett területeken tűcsere programok is elérhetők. A közvetlenül kábítószer-fogyasztás okozta halálesetek száma nálunk hosszú évek óta átlagosan 30 fő, amivel a mezőny alsó felében foglalunk helyet. A tavaly ilyenkor, a szakmai szervezetek támogatásával elfogadott Drogstratégiát most a kormány részben épp azzal kritizálja, hogy „túl nagy hangsúlyt fektet az ártalomcsökkentésre” a megelőzéshez képest. Többször kifejeztük már értetlenségünket ezzel az érveléssel kapcsolatban a Drogriporter hasábjain, hiszen amíg a Drogstratégia hét sűrűn szedett oldalon foglalkozik a megelőzéssel és további négy oldalon a kezeléssel, addig az ártalomcsökkentésre másfél oldal jutott. A NEFMI nyilatkozata szerint az új drogstratégia a megelőzés, a családok megerősítése, az iskolai nevelés, a tanárok tekintélyének visszaállítása, a fiatalok támogatása mellett foglalkozna a „bajbajutottak segítésével” is. Reméljük, hogy nem az orosz vagy az ukrán módszerekből merítik majd az ötleteiket.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.12.23.

Kategória: Hírek Témák: Ártalomcsökkentés, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Médiamonitor, Opiátok, Oroszország drogpolitikája, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter