• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Peru: a Fényes Ösvénynek jó a drogtilalom

Szerző: Péter Sárosi | március 18, 2009

Tweet

A maoista lázadók reneszánszukat élik a fellendülő kokain-kereskedelemnek köszönhetően

Río Seco egy kis falu a perui hegyvidéki dzsungelben, lakói indiánok, akik évezredek óta koka-levelet termesztenek. A The New York Times megdöbbentő beszámolója szerint a település kétszeresen is megszenvedte a maoista gerillák és a kormánycsapatok között dúló háborút: először a hadsereg vonult be a településre, hogy megfenyítse a koka-leveleket árusító őslakosokat. A lövöldözésben 4 ember meghalt, köztük egy öthónapos terhes asszony, két gyermek (egyikük 1, másikuk 6 éves) eltűnt, őket azóta sem találnak: valószínűleg azóta már ők is halottak. Alig ocsúdhattak fel a támadásból a helyiek, négy hónap múlva újabb csapás zúdult rájuk. Ezúttal a gerillák rohanták le a falut, akik a kormánnyal való lepaktálással vádolták meg az indiánokat. Elhurcolták magukkal a falu vezetőjét, akit azóta sem látott senki. A gerillákról az indiánok félelemmel vegyes tisztelettel beszélnek: los tíos-nak, azaz nagybácsiknak nevezik őket. 

A Fényes Ösvény nevű maoista gerillaszervezetet egy volt filozófiaprofesszor, Abimael Guzmán alapította a 80-as években. A szervezet taktikáját eleinte a civil célpontok elleni öngyilkos merényletek jellemezték, manapság már inkább a katonaság előretolt bázisain ütnek rajta és embereket rabolnak el. 20 év alatt a háború áldozatainak száma elérte a 70 ezret. Úgy tűnt, a 90-es években sikerült tartósan visszaszorítani a Fényes Ösvény tevékenységét azzal, hogy elfogták karizmatikus vezetőjüket. A kormány tervei szerint a gerillákat 2000-ig kellett volna teljesen kisöpörni az országból – erre azonban nem került sor. Mint korábban beszámoltunk róla, a mexikói kartellek megerősödésében is ugyanaz a folyamat játszott szerepet, ami a perui gerillák kezére is játszott: ezt a szakemberek léggömb-effektusnak nevezik. Amennyiben egy országban visszaszorítjuk a drogtermelést, az átterjed egy másik országba, a kereslet ugyanis állandó, a totális globális kontroll pedig nem lehetséges. A Fényes Ösvény és a hasonló csoportok valójában a globális drogtilalom elsőszámú haszonélvezői, hiszen az illegalitás teszi számukra lehetővé, hogy óriási adómentes haszonra tegyenek szert. Ha a koka-termesztés nem lenne illegális, a gerillák képtelenek lennének más forrásból előteremteni a pénzt a modern fegyverekre és lőszerekre, és nem válhattak volna amatőr parasztharcosokból professzionálisan felszerelt kommandókká. 2008-ban a gerillák 28 embert gyilkoltak meg, köztük 22 rendőrt és katonát – 10 éve ez volt a legvéresebb év.

Emberi jogi szervezetek szerint a háború igazi áldozatai a konfliktus sújtotta hegyvidéki régió őslakosai, akik a terror- és drogellenes háború nevében fellépő, az USA által felfegyverzett kormánycsapatok brutalitásától is szenvednek. A katonai parancsnokok szerint azonban a falusiak nem ártatlanok, mert maguk is kokát termesztenek. A perui védelmi miniszter például kijelentette, hogy a Río Secoban meggyilkolt terhes nő megérdemelte a sorsát, mert biztosan ő is kokát adott el a gerilláknak. Nyilvánvaló, hogy ha a falusiaknak lenne is más választásuk a túlélésre, akkor sem lenne igazolható a katonaság kegyetlenkedése.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter