Kalifornia egyre közelebb a szabályozott marihuánapiachoz
Több újságban is olvashattuk azt az MTI értesülést (lásd pl. az [origo] cikkét), mely szerint Arnold Schwarzenegger, Kalifornia állam republikánus kormányzója, időszerűnek tartja, a marihuána legális szabályozásáról folyó egyeztetés megindítását.
Mindenkelőtt le kell szögezni, hogy nem hirtelen irányváltoztatásról van szó, a javaslatnak számos előzménye van:
Először is Kalifornia volt az első állam az USA-ban, amelyik engedélyezte a marihuána gyógyászati célzatú felhasználását (1996-tól). Ez a módosítás – a betegek tágabb spektrumú kezelési lehetőségei mellett – azt is eredményezte, hogy a lakosság elfogadóbbá vált a kannabisszal szemben. Egy friss felmérés szerint a kaliforniai lakosság 56%-a támogatja a marihuána legális szabályozását, míg ugyanez a szám országos szinten „csak” 46%.
Egy másik fontos apropó a gazdasági válság.
A konzervatív világnézetű Milton Friedman már a ’70-es évektől kezdve következetesen ellenezte a fogyasztókat aránytalanul sújtó drogháborút, és érvei más közgazdászokra is hatással voltak. 2005-ben Jeffrey Miron számot vetett az amerikai marihuána tilalom költségeivel, és azt találta, hogy a tilalom fenntartása évi 7,7 milliárd dollárjába kerül az államnak. Kisvártatva több mint 500 amerikai közgazdász fordult azzal a felszólítással a Bush kormányhoz, hogy kezdeményezzen nyílt vitát a marihuána szabályozás kérdéséről.
Két hónappal ezelőtt pedig Tom Ammiano, san franciscói demokrata képviselő terjesztett elő egy törvényjavaslatot, amely – szintén gazdasági érvekre hivatkozva – a marihuána legalizációját indítványozza.
Schwarzenegger azonban (nagyon helyesen) nem elégszik meg az előre látható pozitív gazdasági hozadékokkal, és úgy gondolja, hogy „nagyon gondosan tanulmányozni kell, hogy a drogot legalizáló országokban milyen hatással járt ez a döntés (…)a legalizálásról nem szabad kizárólag az állami bevételek növelésének szempontja alapján dönteni”. A kormányzó ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy más államok beleegyezése nélkül egyedül nem léphet.
Ha a vizsgálathoz a holland mintát veszik majd alapul, akkor nagy eséllyel ahhoz a témában eddig egyedüli tanulmányhoz fognak nyúlni, amely épp a kaliforniai San Franciscót hasonlítja össze Amsterdammal a drogok hozzáférhetősége, használatuk elterjedtsége, fogyasztási mintázataik, a büntetőjogi fenyegetettség hatásai és az illegális piacra utaltság terén. Ha valóban ez lesz az egyik irányadó tanulmány a legalizálás kérdésében, akkor könnyen lehet, hogy a drogellenes háború életbeléptetése óta Kalifornia lesz az első állam az USA-ban, ahol állami szabályozás alá kerül a kannabisz.
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.05.08.