• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Szigorúan törvényes drogok – Heti Válasz

szeptember 29, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Cikk és videó a dizájner drogok témájában sok megszólalóval, néhány pontatlansággal

A Heti Válasz kettős fronton támad a dizájner drogokkal kapcsolatos információhiányra: Élő Anita egy részletes írásban, a Becsöngetünk és elfutunk sorozat készítői pedig egy bő 10 perces videóban dolgozták fel a dizájner drogok jelenségét és az utóbbi években betöltött szerepüket hazánkban. A téma alapos feldolgozásához azért akad néhány hozzáfűznivalónk.

A cikk elején Ujváry István vegyész szavain keresztül tudhatjuk meg, miért is könnyű kikerülni a hazai szabályozást a dizájner drogok gyártásával és a velük folytatott kereskedelemmel. A szerző ezt követően Magyarországot – a törvényhozás lassúsága miatt – Európa drogdepójának nevezi, ahova a kereskedők probléma nélkül megrendelhetik a szóban forgó szintetikus szereket. Hazánk szégyenpadra ültetése előtt érdemes lett volna felmutatni a környező országok és az EU tagállamok szabályozási gyakorlatából néhányat, mert így a vád a levegőben lóg. Félrevezető a „kvázi kábítószer-liberalizáció” hasonlata is, hiszen a megfontolásra alkalmas legalizációs vagy liberalizációs javaslatok egyik központi eleme szinte minden esetben a szigorú szabályozás bevezetése, amely értelmében az internetes szabadkereskedelem nem lenne engedélyezett, hanem csak meghatározott üzletekben, a megfelelő engedélyek birtokában, bevizsgált, zárjegyekkel ellátott szereket kínálhatnának 18 éven felülieknek. Egyes elképzelések a fogyasztói oldalt is szabályoznák, vagyis eredményes pszichológiai vizsgához kötnék a drogvásárlás engedélyezését. Könnyen belátható, hogy ez az elképzelés cseppet sem hasonlít a dizájner drogok szabadpiacához. A szerző a büntető törvénykönyv mielőbbi módosításaiban látja az egyedüli kiutat, pedig még az egyik interjúalanya is elmondja, hogy a jelenség pusztán bűnüldözéssel nem orvosolható.
 
Az írás végén fogalmi zavarba is ütközünk. A kábítószerekhez egy olyan definíciót kapunk, amelybe – a felhasználási szándéktól függően – akár a kávé is belefér, majd a következő pontban a „klasszikus drogok” csoportjáról azt olvashatjuk, hogy olyan szerek tartoznak ide, melyek törvénytelenek. Ez ismét problémás, a szerző vélhetőleg a „klasszikus kábítószerek” csoportját szerette volna meghatározni.

 

 

 

Térjünk át a videóra, aminek legfőbb erénye, hogy interjúalanyait széles körből meríti. Boltosok, dizájner használók, egy exdíler, valamint a drogszakma különböző ágazatainak szakértői is feltűnnek benne, így egyaránt hallhatunk az új szerek térhódításának okairól, értékesítési lehetőségeikről, hatásaikról és veszélyeikről. A jelenlegi kábítószer törvény szemléletének elavultsága és a szabályozás egyéb lehetőségei a videóban is felmerülnek és érintőlegesen a prevenció megújítása, a drogfogyasztás mellett egyéb alternatívák felmutatása és a családok szerepe is megjelenik.
 

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2011. 09. 29.

 

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Legalizáció, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Visszavesszük ami a miénk! Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter