• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Herbál/bió (szintetikus kannabinoidok)

Mik ezek a szerek?

A termékek nevei gyakran azt sugallják, hogy természetes növénykivonatokról van szó, veszélytelenebbek, mint a tiltott kannabisz. Valójában olyan, főleg ázsiai laboratóriumban előállított szintetikus anyagok ezek, amelyeket Interneten megrendelnek és behoznak, majd valamilyen savas anyagban (pl. körömlakklemosó) feloldanak. Ezután különféle növényeket (pl. dohány, damiana stb.) tartalmazó törmeléket áztatnak be a folyadékkal. Népszerűségüket magyarázza, hogy olcsóbbak, a kannabisszal ellentétben nincs szaguk, könnyebben csempészhetők, és a drogtesztek is kevésbé képesek őket kimutatni.

Ezek az anyagok igen hasonlóak a kannabisz aktív hatóanyagaihoz, a kannabinoidokhoz (lásd részletesebben a kannabisz szócikket!). Pontos elnevezésük: szintetikus kannabinoid receptor agonisták. Ugyanazokra a receptorokra hatnak: a CB1 és CB2 receptorra csatlakozva fejtik ki hatásaikat az idegrendszerre.

Felsorolni azért sem érdemes a szintetikus kannabinoidokat, mert annyira sok van belőlük. Az elsőt (JWH-018) 2008-ban azonosították az EU-ban, 2014 januárjáig a számuk elérte a 105-öt. Attól, hogy valami szintetikus, még nem biztos, hogy veszélyesebb, mint a természetes (vannak nagyon mérgező természetes anyagok is).

Hogyan hatnak a szervezetre?

A szintetikus kannabinoidok hatásmechanizmusa azonban eltér a természetes kannabisz növény fő hatóanyagának, a Delta-9-THC-nak a hatásmechanizmusától. Míg a Delta-9-THC részleges agonista, addig az ismert szintetikus kannabinoidok teljes agonisták. Ez azt jelenti, hogy a szintetikus kannabinoidok jóval potensebbek, kevesebb dózisban is jóval nagyobb hatékonysággal aktiválják a receptorokat, mint a THC.

Mik a herbál/bió fogyasztásának kockázatai?

Általában elmondható, hogy a szintetikus hatóanyagok tehát potensebbek, intenzívebb hatásúak, könnyebben túladagolhatók és gyorsabban képesek függőséget okozni. A kannabisz növény számos más kannabinoidot is tartalmaz a THC-n kívül, így például a kannabidiolt (CBD), amelynek antipszichotikus hatásai vannak. A herbálként árult fűkészítményekben ezek nincsenek jelen, a szintetikus kannabionid agonisták pszichotikus hatásait nem ellensúlyozza semmi. A fogyasztók gyakrabban (de nem szükségszerűen!) tapasztalnak pánikot, téveszméket, zavartságot, mint a fű fogyasztói. Különösen, ha rendszeresen fogyasztanak. A legtöbb ilyen esetben a pszichotikus tünetek 8 napon belül elmúlnak, az esetek kisebbségénél akár hónapokig is fennállhatnak.

Egyes esetekben ún. szerotonin-szindrómát is okozhat ezen szerek túlzott fogyasztása. A szerotonin nevű anyag nagy szerepet játszik az érzelmeink és hangulatunk alakulásában, ebben az esetben azonban túl nagy mennyiségben választódik ki a szervezetben. A fogyasztó ilyenkor remegést, izomrángást, szívdobogást, pupilla-tágulatot és túlhevülést tapasztal meg.

A gyakoribb negatív hatások azonban csak részben magyarázhatók magának a szernek a kémiai hatásaival.
Amikor túladagolások történnek egy újonnan megjelenő szintetikus kannabinoidtól, a sajtóban gyakran “halálos idegméregnek” nevezik ezeket. Ez történt, amikor a “bika” fantázianévre hallgató szer (4F-MDMB-BICA) megjelent és több tucat ember meghalt. A sajtóbeszámolókkal ellentétben a toxikológiai vizsgálatok szerint nem arról volt szó, hogy erősebb, potensebb szerről van szó, mint azok a szerek, amelyeket korábban beazonosítottak a herbálban. Hanem arról, hogy a hazai terjesztők rossz arányban keverték be és hígitották fel az általuk vásárolt port. A dózis teszi a mérget. (Erről a kérdésről konferenciát is szerveztünk, amelynek a tanulságairól itt olvashatsz bővebben!)

Móró Levente előadása a konferencián a szintetikus kannabinoidokkal kapcsolatos túladagolásokról

Mint minden szernél, itt is nagyon fontos az, hogy a drog minősége, adagolása melett milyen állapotban (set) és milyen környezetben, kikkel (setting) fogyaszt valaki belőle. A “herbál” fogyasztása különösen elterjedt a társadalom peremére szorult, szegény emberek körében. Akik eleve rossz fizikai, lelki állapotban vannak, és hajlamosak arra, hogy a mértéktelenül fogyasszák a szert, hogy túléljék a kilátástalan napi küzdelmeiket. És akik kevésbé jutnak hozzá ellátáshoz is (erről a kérdésről ezen a Drogriporteren dokumentált szakmai konferencián lehetett többet megtudni).

Ártalomcsökkentő tippek

Azok a tippek, amelyeket a kannabisz fogyasztóinak adtunk, érvényesek a szintetikus kannabinoidokat tartalmazó termékek fogyasztóra is. Ha valaki a deebwebes piacokról rendel hasonló anyagot, akkor érdemes utánaolvasnia az Erowidon az adott anyag tulajdonságainak, a fogyasztók beszámolóinak. Ha valaki az utcán szerez be szintetikus kannabinoidokat tartalmazó, varázsdohányként vagy herbálként árult terméket, akkor fontos felkészülnie rá, hogy azt esetleg rosszul keverték és hígították. Érdemes tehát kisebb tesztadaggal kezdeni. Mivel a szintetikus kannabidoidok jóval intenzívebb high-al járhatnak, ezért különösen fontos az is, hogy a fogyasztó olyan emberekkel legyen, akikben megbízik, biztonságos környezetben. Rosszullét esetén a mentőket kell értesíteni. Ha pedig valaki nem képes mértéket tartani, akkor meg kell keresni egy segítő szervezetet, ami segít a leállásban.

Üdítőnek találod, hogy végre egy olyan oldalon vagy, ahol tárgyilagosan, nem démonizálóan beszélnek a drogokról? Ha igen, kérünk, támogasd a munkánkat!

TÁMOGATOM!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter