• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Szülői tiltakozás drogprevenció ellen (Magyar Nemzet / Zoom)

Szerző: Kardos Tamás | január 27, 2009

Tweet

Mondjunk nemet az iskolai drogprevencióra?

Megdöbbenve olvastuk, hogy a „Szülők Egyesülete a Gyermekekért” nevű szervezet károsnak tartja az iskolai drogprevenciós előadásokat, mondván, a hatások felsorolása csak kedvet csinál az egyes szerek kipróbálásához. Az egyesület elnöke szerint, a prevenciót tartó szervezeteknek a szülőktől kéne engedélyt kérnie vagy legalább az ő bevonásukkal kellene megtartani az előadásokat. A szervezet álláspontjával az ORFK sem ért egyet.

 

 

 

 

Először is szögezzük le, hogy a pusztán a drog hatásainak a felsorolására szorítkozó előadás nem nevezhető drogprevenciós foglalkozásnak, maximum információ-átadásnak, és szerencsére a prevenciós szervezetek többsége nem is éri be ennyivel.

Simonné Toldi Ágnes, a tiltakozó egyesület elnöke láthatóan egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy mi történik egy prevenciós órán – vagy pechére a legrosszabb példákkal szembesült – valószínűleg ezért tudja ilyen határozottan elutasítani, a róluk kialakított képet. Abban viszont egyetérthetünk, hogy „a szülőknek is ismerniük kell az illegális anyagok által kiváltott viselkedési formákat”, azonban, ahogy később láthatjuk, ennek útjában leginkább a szülők állnak. Ezért sem jó ötlet az ő döntésükre bízni az iskolai prevenciós programok létét.

Annyiban részben igazat lehet adni a szervezetnek, hogy még nem kezdődött el a drogprevenciós programok akkreditációja, így a szülő nem minden esetben lehet bizonyos, hogy megfelelő szakképzettségű előadók kerülnek kapcsolatba a gyermekével. Jelenleg valóban létezik néhány olyan drogprevenciós szervezet és program, amelynek szakmai háttere megkérdőjelezhető (lásd pl.: Narconon/Drogmentes Magyarországért Maraton, Csillagok az Életért Drogellenes Alapítvány vagy a rendőrség prevenciója), de ezek alapján nem ítélhetjük el a megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező, évek óta sikeresen működő prevenciós szervezeteket.
A 2008. június 12-i KKB ülésen Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI) igazgatója arról számolt be, hogy hamarosan felállhat a Drogmegelőzési Egészségfejlesztési Akkreditációs Bizottság. Ez a bizottság a minisztériumok és az NDI részvételével, az NDI irányítása alatt, szakértői bizottságok kijelölésével, egységes kritériumrendszert alkalmazva vizsgálja meg az egyes drogprevenciós programok működését, hogy eldönthesse, vajon alkalmasak-e az állam támogatására.
Ha ez megvalósul, akkor a szülők nyugodtabban bízhatják gyermekeiket a drogprevenciós szervezetek szakembereire.

Miben ad többet egy drogprevenciós program a szerek okozta hatások felsorolásánál?

Kiragadott példaként vegyük szemügyre röviden a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány drogprevenciós programját, amelyről a Biopolitika-Drogprevenció  című könyv vonatkozó fejezetében olvashatunk!

Simonné feltételezésével ellentétben az alapítvány programja
1. elsősorban NEM az egyes SZEREKRE, HANEM az EGÉSZSÉGFEJLESZTÉSRE és az EGÉSZSÉGRE NEVELÉSRE FÓKUSZÁL (ez a Nemzeti alaptantervnek is kiemelt területe), és megközelítésével – hatékonynak bizonyult nemzetközi programok vizsgálatai alapján és a 2000-ben elfogadott Nemzeti Drogstratégiával összhangban –
2. NEM csupán az iskolai OSZTÁLYOKAT, HANEM a lakókörnyezetet, a PEDAGÓGUSOKAT és a SZÜLŐKET is MEGCÉLOZZA (sajnálatos módon a szülőknek alig 4-5%-a él a lehetőséggel).

A munkatársak többsége szenvedélybetegekkel dolgozik és kapcsolatban áll aktív szerhasználókkal, így felismeri a drogfogyasztás jeleit és hathatós segítséget tud nyújtani, továbbá tisztában van vele, hogy miként csökkentheti a kipróbálás valószínűségét.
Az órákon nem információ-átadás zajlik, hanem párbeszéd, szituációs játékok, helyzetgyakorlatok és dramatikus témafeldolgozás. Nem csupán a drogokról esik szó, hanem egyéb szenvedélyekről és addikciót okozó viselkedésformákról is. Az általános- és a középiskolásoknak tartott foglalkozások különböznek – az előbbiben például nem is nagyon esik szó a drogokról, csak a szenvedélybetegségek mögött húzódó problémákról –, de mindkettőben leginkább az egészséges életmód közvetítésén van a hangsúly.

A középiskolai osztályokban, a statisztikák alapján, már jó eséllyel jelen van a drogfogyasztás, ezért velük a szakemberek elbeszélgetnek a fogyasztás lelki- és szociális hátteréről, a szerhasználat következményeiről, a függőség kialakulásáról, a pótszerekről és az egyéb viselkedési addikciókról. A droghasználat szempontjából nagyobb érintettségű osztályokban pedig a diákok gyakorlati útmutatást is kapnak, hogy mit tegyenek, ha egy társuk drogfogyasztás miatt rosszul lesz, sőt, a fogyasztás jogi következményeinek kérdéseire is válaszokat kapnak.

Ezek ismeretében aligha állítható, hogy a program a szerek kipróbálására ösztönöz, épp ellenkezőleg, egészséges életmódra nevel, de kézbe adja azt a tudást, amivel a diák segítséget tud nyújtani a bajba jutottaknak, továbbá ő maga is tudni fogja, hogy probléma esetén hová forduljon.

Simonné azon feltételezése sem igaz, hogy az ambulanciák csak iskolaidőben vannak nyitva (pl.: a bemutatott Kék Pont ambulanciái este 6-ig vagy 8-ig fogadják a klienseket és non-stop telefonsegély-szolgálatot működtetnek), de a drogproblémákkal küzdő diáknak valószínűleg igazolják az ambulancián töltött távollétét.

A feltételezés, hogy a drogfogyasztásban érintett diáknak az ambulancián a helye, a szülők körében elterjedt ismerethiányából származik, amely meggátolja a gyerekekkel a témában kezdeményezett beszélgetést. Ezért hasznos azt is tudni, hogy az iskolai prevencióktól függetlenül, külön a szülők számára is tartanak tréninget. Nem kell tehát féltékenynek lenni a gyerekre azért, mert az iskolában egy olyan hasznos, számos gyakorlati helyzetre felkészítő képzésben részesült, amelyet otthonról ilyen formában nem kaphatott volna meg.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.01.27.

 

Kategória: Hírek Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter