Az Obama-kormány retorikája igen, drogköltségvetése alig változott az Bush-korszakhoz képest
A Fehér Ház drogellenes irodája (ONDCP) sajtóközleményben tudatta a világgal, hogy az amerikai kormány új drogköltségvetése egyensúlyra törekszik a kezelés és megelőzés illetve a drogkereskedelem elleni büntetőjogi harc között. “Az új drogköltségvetés az Obama-kormány azon elkötelezettségét jelzi, hogy kiegyensúlyozott és átfogó drogstratégiát alakítson ki,” jelentette ki Gil Kerlikowske, Obama új drogcárja, aki korábban bejelentette a “drogellenes háború” végét. “A pénzügyi korlátozások és költségvetési megszorítások időszakában ezek a beavatkozások azt célozzák, hogy csökkentsék az amerikaiak droghasználatát és a drogabúzus szociális és egészségügyi következményeinek tetemes költségeit.” A költségvetés idén 150 millió dollárral növeli a közösségi alapú ellátórendszer fejlesztésére fordított támogatást. A kormány jelenleg az új nemzeti drogstratégia előkészítésén dolgozik, ennek részeként az eddigi adminisztrációval ellentétben széleskörű társadalmi egyeztetést folytat. Maga Kerlikowske a gesztusok szintjén is próbálja elkötelezettségét bizonyítani a kezelés iránt: nemrég a fővárosban maga is beállt egy olyan épület felújítását végző önkéntesek közé, ahol a drogfüggő anyák számára szeretnének otthont teremteni.
Az amerikai drogcár sepregeti a jövendő anyaotthon udvarát
Az USA drogköltségvetése 2009 és 2011 között
A drogreformot támogató szervezetek azonban szkeptikusak. Az egyik blogger rámutat arra, hogy a 15 milliárdos drogköltségvetésből még mindig majdnem 10 milliárdot fordít a kormány a büntető-igazságszolgáltatásra, míg alig több mint 5 milliárdot kezelésre és megelőzésre. Így tehát bár a kezelésre fordított pénzek valóban nőttek, az arányok még mindig nincsenek rendben. “Valóban lelkesítő volt látni, amikor Kerlikowske drogcár nem sokkal a hivatalba lépése után bejelentette, hogy véget vet a drogellenes háborúnak,” nyilatkozta Tom Angel, a drogháború renegát veteránjait tömörítő Jogalkalmazók a Tilalom Ellen (LEAP) szóvivője. “De amíg a költségvetési számok nem egyeznek a retorikával, úgy tűnik, a háborúnak nincs vége.”
Obamát egyébként egy online közösségi fórumon ismét kínos helyzetbe hozták: messze az a három kérdés kapta a legtöbb szavazatot, amely a kannabisz legalizációjának lehetőségeit firtatta. Míg ezeket Obama válaszra sem méltatta, addig egy jóval kevesebb szavazatot kapott kérdést igen. Ez azt jelzi, hogy a legalizáció még mindig tabutémának számít a szövetségi kormány számára (a drogcár számára törvény írja elő, hogy elleneznie kell a legalizációt). Az online kérdéseket különféle szekciókra bontották a szervezők témájuk szerint, a drogokkal kapcsolatos kérdéseket pedig az “egyéb” kategóriába száműzték – azonban messze ez a kategória kapta a legnagyobb figyelmet. Kérdés, hogy meddig tud agyonhallgatni a kormány egy olyan témát, amiről a választók egyre nagyobb tömegei szeretnének hallani.
Sárosi Péter