• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Te mit tolsz, haver? (Kisalföld)

Szerző: Kardos Tamás | július 14, 2014

Tweet

A részegen utcára vizelés és nemi szerv mutogatása még belefér, de a droghasználat következtében kialakuló járványok megfékezése és a drogszemét megszüntetése azért már túlzás

Mindenkinek ismerős a közterületen italozó tinédzserek és a részegség alatt összerondított kapualjak és járművek látványa. A Kisalföld szerzője, Garamvölgyi Imre saját bevallása szerint már kezd hozzászokni a csöppet sem áldásos körülményekhez és már a tudatmódosult hippik sem zökkentik ki önuralmából.

„Az azonban már sok, hogy egy bejegyzett civil szervezet aláírásokat gyűjt, hogy biztonságos házak legyenek a „nyóckerben". Ez az a hely, ahol a drogosok nyugodtan belőhetik magukat steril fecskendővel, felügyelő személyzettel. Mi ez, ha nem a drogfogyasztás nem is túl burkolt legalizálása?” – fakad ki a szerző.
 

 
 

Ironikus, hogy Garamvölgyit épp egy olyan program megvalósítására tett kísérlet akasztja ki a leginkább, amely a szerhasználattal járó szemét eltűntetésével kulturáltabbá szeretné tenni a közterületet. A Szoba a Nyolcban kezdeményezésnek ugyanis éppen az a célja, hogy a budapesti Józsefvárosban fellelhető intravénás drogfogyasztói csoport ne az utcán dobálja el a használt tűket – mint a részeg a sárgát a kapualjban – hanem egy olyan, a közterülettől jól elzárt helyiségben, ahonnan az nem kerülhet ki az utcára.  

„Mi ez, ha nem a drogfogyasztás nem is túl burkolt legalizálása?”

Röviden: egy olyan befektetés, amiből mindenki profitál és melynek hatékonyságát a szerhasználók és a környezetükben élők esetében tudományos kutatások is elismerik.

A jól működő tűcsere program – amivel Józsefváros ősztől sajnos már nem rendelkezik – több funkciót is ellát: a steril injektáló eszközök biztosításával csökkenti a szerhasználók egymás közti tűmegosztásának kényszerét, ezzel pedig olyan járványokat előz meg, mint a Hepatitis C és a HIV. Ezeknek a betegségeknek a gyógykezelése évente páciensenként akár több millió forintba kerülhet, míg a steril tűkkel és fecskendőkkel történő megelőzés ennek töredéke. Másfelől a tűcsere számos olyan szolgáltatást nyújt a klienseknek, amivel segíti a szermentessé válásukat és visszailleszkedésüket a társadalomba. Az ellenőrzött fogyasztói szoba ennél annyiban lép tovább, hogy az intravénás szerhasználóknak olyan, orvosok által ellenőrzött helyszínt biztosít, ahol az egészségüket legkevésbé károsítva, másokat kevésbé zavarva, szemetelés nélkül injektálhatják az általuk hozott drogot. A félreértés elkerülése végett tehát rögzítsük: a személyzet nem ad drogot a klienseknek és nem érdekelt a szerhasználat fenntartásában. Épp ellenkezőleg, motiválja a klienseket a leszokásra!


Tekintse meg a TASZ filmjét a VIII. kerületi intravénás droghasználat helyzetéről

A Szoba a Nyolcban kezdeményezésnek ez csak az egyik, az ártalomcsökkentő pillére, amelyet a megelőzés, a kezelés és a rendészet pillérei egészítenek ki. „Ezt a négypilléres stratégiát már a világ számos nagyvárosában sikerrel alkalmazták. Jelenleg több mint 90 ellenőrzött fogyasztói szoba létezik a világon. Az elsőt 1986-ban hozták létre Svájcban, majd sorra jöttek létre hasonlók Németországban, Spanyolországban, Hollandiában, Luxemburgban, Kanadában. Tavaly Görögországban, Athénban nyitottak egyet, idén hamarosan megnyílik az első szoba Lisszabonban, Portugáliában is” – olvashatjuk a kezdeményezés honlapján.

A helységek létesítésének eredményeként az említett országokban és városokban csökken az utcai drogfogyasztás, csökken a fertőzések száma, több függőnek sikerül leállni, csökken a drogszemét és a halálos túladagolások száma is.

Bár az utcára vizelést és az ittas állapotban elkövetett rongálást az ellenőrzött fogyasztói szobák sem tudják megelőzni, működésük költséghatékony módon tudja megfékezni a járványveszélyt és megszabadítja a lakosokat az utcákon és lépcsőházakban található drogszeméttől. A szerző döbbenete ellenére a program tehát olyannyira valós problémára reflektál hatékony válasszal, hogy egy hét alatt 1700, zömében józsefvárosi lakos támogatta a kezdeményezést, az online petíciót pedig több mint 5000-en írták alá.

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.07.14.

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter