• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Thaiföld a drogháború másnapján

Szerző: Kardos Tamás | október 27, 2007

Tweet

A Drogriporter tudósítása Bangkokból.

A Drogriporter tudósítása Bangkokból.
 

 

A new york-i és budapesti székhelyű Open Society Institute ártalomcsökkentő programja (IHRD) a nemzetközi drogpolitikai aréna egyik legismertebb szereplője, az ártalomcsökkentés és érdekérvényesítés területén dolgozó NGOk, köztük a TASZ legfőbb donorszervezete. Az OSI október 24. és 26. között Bangkokban rendezte meg a „Jogalkalmazás és ártalomcsökkentés” című konferenciáját, amelyen főleg ázsiai és kelet-európai országokból érkeztek szakemberek és aktivisták, hogy megosszák tapasztalataikat a rendőrséggel való együttműködésről. Nem véletlenül esett a választás Thaiföldre: 2003-ban ugyanis itt került sor a drogtörténelem egyik legszomorúbb epizódjára. Az akkori anti-demokratikus eszközökkel kormányzó miniszterelnök, Thaksin Shinawatra még 2001-ben hirdette meg a „drogellenes háborút”, amelynek keretében szigorú büntetést ígért a kereskedőknek, a függőknek pedig kezelést. A társadalomban ugyanis morális pánikot váltott ki az injekciós droghasználat és az azzal együtt járó járványok és bűnözés terjedése. Becslések szerint a thai injekciós droghasználók mintegy 40%-a HIV pozitív, jelentős részük a börtönben fertőződött meg. A kormányt korábban a HIV ellenes küzdelem „mintaországaként” emlegették: a szexmunkások körében például sikerült felvilágosító és kondomterjesztő programokkal megállítani a járvány terjedését.

 

Bangkoki tűcsere-központ bejárata

 

A Thai Droghasználók Hálózatának klubhelyiségében…

 

… jól megfér egymás mellett Buddha és az ártalomcsökkentés

 

A droghasználók abban reménykedtek, hogy a kormány hasonló pragmatikus segítséget fog nyújtani nekik is: steril fecskendőket és metadon fenntartó terápiát. 2003. februárjában azonban a drogellenes kampány eldurvult: a kormány nyomás alá helyezte a rendőrséget, hogy irreális letartóztatási és lefoglalási statisztikákat produkálva törjék le a drogkereskedelmet. A rendőrség természetesen a kisebb ellenállás irányába mozdulva nem a nagyszabású kereskedők, hanem a kiststílű pusherek és a droghasználók megleckéztetésével akarta teljesíteni az elvárásokat. A razziák során a rendőrök fekete listákkal járták a várost és statáriálisan kivégezték azokat, akikkel kapcsolatban felmerült a droghasználat gyanúja. A kivégzettek pontos számát még ma sem tudjuk biztosan, a jelenlegi kormány hivatalosan mintegy 2.500 halálesetet ismer el – sejthetjük azonban, hogy ennél jóval nagyobb számról van szó. A rendőrség azzal védekezett, hogy az áldozatok fegyveres harc közben haltak meg, a Human Rights Watch emberi jogi szervezet azonban dokumentálta, hogy valójában kivégzésekről volt szó. A szerencsésebb droghasználók „megúszták” azzal, hogy munkatábornak beillő „terápiás programokon” való részvételre kötelezték őket.

 

Egy bangkoki metadonklinikán

 

A hűtőszekrényben tárolják a metadont

 

 

Mikor Thaksin miniszterelnök megbukott, az utódai szigorú vizságlatot ígértek az ügyben, azonban a vizsgálat azóta is csak csigalassúsággal halad. A droghasználók helyi érdekvédő és önsegítő csoportjának tagjai elmondták, hogy kizárólag az olyan eseteket vizsgálták ki, amikor olyan emberek haltak meg, akiknek semmi közük nem volt az illegális drogokhoz (pl. gyermekek). A droghasználók ellen elkövetett gyilkosságok nem érdeklik a közvéleményt, a hozzátartozók pedig még mindig túlságosan rettegnek a megtorlástól ahhoz, hogy a nyilvánosság elé álljanak. A helyzet egyébként sokat javult azóta: a függők számára számos terápiás és HIV-prevenciós szolgáltatást indított be az állam, a rendőrség is kezdi felismerni, hogy az erőszak nem oldja meg a problémákat. A konferencia résztvevői meglátogatták a droghasználók által üzemeltett tűcsere-központot és egy drogambulanciát is, ahol a kliensek fenntartó metadon kezelésben részesülhetnek. A programok lefedettsége még távolról sem elegendő, az állami bürokrácia és a közöny még mindig a hatékony segítség legnagyobb ellensége. Különösen nehezményezik a függők azt, hogy az egészségügyi szakemberek is megbélyegzik őket, nem kapnak megfelelő kezelést és felvilágosítást tőlük. Bár a HIV pozitívok kezelését az állam finanszírozza, a hepatitis C diagnosztizálása és kezelése nem megoldott, a prevenció csupán a kockázati csoportok töredékéhez jut el. Thaiföld az ellentmondások földje: felhőkarcolók és bádogviskók, high-tech és babona, véres drogháború és hatóságilag támogatott tűcsere.

 

Háziszentély egy forgalmas út mellett

 

A konferencia programja számos érdekes előadást tartalmazott, beszámolót hallhattunk például arról, hogyan működik Peking első, az OSI által finanszírozott tűcsere-programja, amely utcai megkereső munkások segítségével próbálja eljuttatni a steril tűket és fecskendőket a droghasználók legmarginalizáltabb csoportjához. Zhu He, a program vezetője elmondta, hogy különösen az Ujgur kisebbséghez tartozó droghasználók tartoznak a legveszélyeztetettebb csoportba, akiknek nincsen törvényes tartózkodási engedélyük a városban, ráadásul a Mandarin nyelvet sem beszélik rendesen. Az ő körükben a felmérések szerint majdnem 50%-os a HIV fertőzöttek aránya. A program 13 megkereső munkással dolgozik és mintegy 500 klienst lát el, akik a fecskendők 87,7%-át juttatják vissza – ezzel jelentősen csökkentve az utcán elhagyott fecskendők számát. A tűcsere eddig összesen 200 klienst utalt be metadon-kezelésbe. A tűcsere és a rendőrség együttműködése kezdetben nem volt felhőtlen, ezért a munkatársak a pekingi polgármester támogatásával tréningeket tartanak a rendőröknek az ártalomcsökkentés fontosságáról. Hasonló kezdeményezésekről hallhattunk számos volt Szovjet országból, így Ukrajnából, Kirgizsztánból és Oroszországból is. Ukrajnában például 2006. februárjában a kijevi Rendőrakadémiával közösen a Reneszánsz Alapítvány nevű civil szervezet konferenciát szervezett az ártalomcsökkentésről. A rendőrségi visszaélések dokumentálása, visszaszorítása is fontos hangsúlyt kapott: ebben a témában elsősorban olyan szervezetek képviselői adtak elő, akik maguk is nyújtanak jogsegélyt droghasználóknak, így például a TASZ munkatársa.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogokArchívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter