Harci tetoválások és drogkereskedelem: az utcai bandák uralma átnyúlik a határokon és a börtönrácsokon
A 80-as években a latin-amerikai fiatalok utcai bandákba tömörültek, hogy megvédjék magukat a más rasszhoz tartozó ellenséges bandákkal szemben. Jelenleg ezek a bandák már jóval többről szólnak, mint önvédelemről: a szervezett bűnözés irányítása alatt a drogterjesztés irányítóivá váltak az USA nagyvárosaiban. Az utcai erőszak jelentős része a bandák közötti leszámolások miatt történik, az eszközök brutalitása pedig sokkolja a közvéleményt. Az egyik legismertebb csoport az Aztékok (Los Aztecas vagy Barrio Azteca), melyet Texasban élő mexikóiak alapítottak a 80-as években. A banda tagjai mágikus erejűnek tartott azték szimbólumokat tetoválnak a testükre, mivel azték harcosoknak tekintik magukat. Szigorú szabályok szerint élnek, ez a drogfogyasztásra is vonatkozik: tilos például heroint fogyasztaniuk vagy a saját körzetükben élőket kirabolni. Az Aztékok kegyetlensége legendás: több ízben tartottak leszámolásokat drogrehabilitációs központokban (egy esetben 18 pácienst gyilkolva meg) és iskolákban (egy alkalommal 16 rivális bandába tartozó tinédzsert lőttek le egy iskolabálon).
Becslések szerint az Aztékok tartják ellenőrzésük alatt a mexikói börtönök 80%-át. A rácsok mögött még brutálisabb harc folyik a bandák között, ők felelősek a börtönlázadások többségéért. Egy ízben az Aztékok elfoglalták az őröktől a börtön egyik szárnyát, majd a Sinaola kartel befolyása alát tartozó rivális bandák tagjait egyenként kihozták a celláikból és alaposan helybenhagyták őket. A börtönt visszafoglaló rendőrök 20 holttestet szedtek össze, közülök egyeseket agyonvertek, másokat kidobtak az ablakból. Egy hasonló eset a durangói börtönben 24 fogva tartott halálát okozta.
Egy másik rossz hírű utcai banda az M-13, avagy a Mara Salvatrucha. Ezt a szervezetet el salvador-i menekültek hozták létre, az FBI becslései szerint 6-10 ezer tagjuk van, befolyásuk 42 országra terjed ki. A banda színe a kék, a tagok el salvador-i zászlót és a banda egyéb jelképeit tetoválják magukra.
Az utcai bandák hatást gyakoroltak a hiphop kultúrára is: a Mecate nevű el salvador-i hiphop banda betiltott száma
Az első tagokat a CIA képezte ki a hidegháború idején, hogy a baloldal latin-amerikai előretörését ellensúlyozza, de ez hosszú távon óriási hibának bizonyult. El Salvador jelenleg az emberölések számát tekintve világelső: a 6 milliós országban 2009-ben 4365 embert tettek el láb alól. Az M-13 a Sinaola kartellel kötött megállapodást és véres harcot folytat a Juarez kartel irányítása alatt álló bandák ellen.
Sárosi Péter