Fő tartalom átugrása

Véres drogháború Mexikóban

Több ember hal meg évente Mexikóban az egyre véresebb drogellenes háború következtében, mint ahány amerikai katona Irakban.

 |  Kardos Tamás

Több ember hal meg évente Mexikóban az egyre véresebb drogellenes háború következtében, mint ahány amerikai katona Irakban.
 

 

A mexikói drogkereskedő bandák és a hatóságok által vívott háborúban csak az idén több mint 2000 embert öltek meg – jelenti a Los Angeles Times c. lap. A híradások szerint a legutóbb Zihuatanejo város egyik újságjának szerkesztőjét és Tijuana város egyik rendőrparancsnokát gyilkolták meg. Csak hétfőn öt ember vesztette életét ugyanebből az okból, köztük egy rendőrparancsnok. Bár a kormányhivatalok nem számolják a drogháború áldozatainak számát, emberi jogi szervezetek és újságok beszámolói szerint Mexikóban minden nap legalább 6 embert gyilkolnak meg kábítószerrel kapcsolatos ok miatt. Az El Universal szombati száma szerint az elmúlt évben 1500 ilyen haláleset történt, idén pedig már novemberben elérte a számuk a 2012-őt. Az erőszakos haláleseteknek csupán elenyésző kisebbségét követik el a drogok pszichoaktív hatása miatt: a meggyilkoltak túlnyomó többsége az illegális drogkereskedelem visszaszorításáért vagy uralásáért folytatott harc áldozatává válik. Hector Gaxiola Gamez pédául idén már a 19. rendőrtiszt, akit Tijuanában megöltek, sokakat bosszúból mészárolták le azért, amiért a rendőrség augusztusban letartóztatta Fransisco Javier Arellano Felix bandavezért.

 

 

Az Egyesült Államokból irányított és pénzelt drogellenes háború fő célja, hogy elvágja a Latin-Amerikából az USA-ba irányuló kokain, ópium, marihuána és amfetaminkereskedelem útját. A kritikusok szerint azonban ezek a törekvések hiábavalóak, hiszen az illegális drogok kereskedelme olyan óriási profittal jár, ami mindig újabb és újabb embereket fog kísértésbe vinni, akik közül sokan a nyomorból való egyedüli kiutat a drogcsempészetben látják. A helyzetet az amerikai alkoholtilalomhoz hasonlítják: amint az állam lemondott arról, hogy saját maga irányítsa az alkohol termelését és forgalmazását, helyét bűnszervezetek vették át. Az Alkoholtilalom idején Amerikában soha nem látott méreteket öltött a gyilkosságok száma, s jelenleg ugyanezt látjuk az illegális drogkereskedelemmel kapcsolatban is. „Ma, amikor az alkoholt megadóztatják és szabályozzák, még a gondolat is nevetségesnek tűnik, hogy emberek halomra lőjjék egymást egy üveg Budweiser sörért,” jelenti ki az egyik blogger.

 

Sárosi Péter

 

Kapcsolódó cikkek:

 

Az USA megfélemlíti Mexikót?

 

Mexikó dekriminalizál

 

Biológiai fegyver a drogháborúban?

 

Versengő megközelítések

Ország:

CÍMÜNK

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

TÉMÁK

SOROZATOK


©