• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Virágozzon ezer virág?

Szerző: admin | szeptember 26, 2005

Tweet

Az afgán fővárosban, Kabulban ma nyitották meg azt a nemzetközi konferenciát, amelynek fő témája az ópiumtermelés jelenlegi szabályozása és annak alternatívái.

Az afgán fővárosban, Kabulban ma nyitották meg azt a nemzetközi konferenciát, amelynek fő témája az ópiumtermelés jelenlegi szabályozása és annak alternatívái.

A Senlis Council párizsi székhelyű drogpolitikai intézet szeptember 26 és 29 között Kabulban nemzetközi szimpóziumot szervez. Az eseményen a világ számos országából érkező szakemberek vitatják meg az afgán kormány képviselőivel annak a megvalósíthatósági tanulmánynak (feasibility study) az előzetes eredményeit, amely az ópiumtilalom esetleges alternatíváit vizsgálja. A tanulmány szerint az ópiumalapú gyógyászati készítményekben világszerte hiány tapasztalható, főleg azokban az országokban, ahol azokra a legnagyobb szükség van (a harmadik világban). A kutatók azt javasolják az afgán kormánynak, hogy hozzon létre egy legális szabályozási rendszert, amelynek keretében a licencszel rendelkező földművesektől az ópiumot az állam vásárolja fel és adja el gyógyászati célra. Ezzel a rendszerrel mindenki jól járna: az állam jelentős adóbevételekhez és kontrollhoz jutna, a földművesek törvényes körülmények között termelhetnének, a rászoruló betegek pedig világszerte könnyebben és olcsóbban juthatnának fájdalomcsillapítókhoz. A reform legnagyobb vesztesei a heroinkereskedelmet markukban tartó bűnszervezetek lennének.

 

 

Jelenleg a becslések szerint a fejlődő országok adják a világ lakosságának mintegy 80%-át, míg az ópiumalapú gyógyszereknek csak alig 6%-a jut el a harmadik világ betegeihez. Az AIDS-hez és rákhoz hasonló gyógyíthatatlan betegségekben szenvedő emberek többsége ezekben az országokban fájdalomban kénytelen leélni az életét. A WHO szerint az ópiátalapú gyógyszerek „teljességgel szükségesek” a komoly fájdalmak csillapításában, a világ országainak nagy része ugyanakkor szigorú korlátokat szab ezen gyógyszerek hozzáférhetősége elé. Az Egyesült Államok arra törekszik, hogy kiirtsa az ópiumültetvényeket Afganisztánban, ahol a nemzeti jövedelmek mintegy 60%-át az ópiumkereskedelem teszi ki, de ez a jövedelem gyakorlatilag teljes egészében a bűnszervezetek kezébe kerül. Az afgán ópium nagy részéből heroint állítanak elő, amely az ENSZ szerint a világ heroinellátásának 90%-át fedezi.

 

 

Az afgán földművesek nem haszonélvezői ennek a kereskedelemnek: az általuk termelt ópiumot az afgán hadurak vásárolják fel majd adják tovább jóval drágábban. A kutatók kimutatták, hogyha a kormány a jelenlegi áron vásárolná fel az ópiumot a földművesektől, akkor tulajdonképpen 600 millió dollár ráfordítással elérné azt, amit az amerikai kormány idén 780 millió dollárba kerülő irtóhadjárata sem tud elérni: szinte teljesen megszüntetné az ópium illegális piacát Afganisztánban! Ezzel természetesen a központi kormány hatalma növekedne, a hadurak világának pedig bealkonyulna. A hadurak természetesen valószínűleg nem adnák fel harc nélkül a piaci pozícióikat, de ezzel a kockázattal a jelenlegi irtóhadjáratoknak is számolniuk kell. Földművesek millióinak kiszolgáltatottsága ugyanakkor jelentősen csökkenne, stabil, törvényes egzisztenciára tehetnének szert, míg a jelenlegi ópiumellenes kampány humanitárius katasztrófával fenyeget.

 

 

Kapcsolódó cikk:

 

Ópiumtilalom: az örvény szívóereje

S. P.

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Monthly drug policy news from around the world

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter