• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

Visszahoznák a pszichedelikus drogokat a gyógyászatba

augusztus 21, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Újabb érvek a pszichedelikus terápiák mellett – az Indexen

A Drogriporter olvasói számára aligha újdonság, hogy a pszichedelikumokkal kapcsolatos gyógyászati kutatások közel negyven év szünet után az utóbbi 4-5 évben újraéledtek, hiszen több cikkünkben foglalkoztunk az újabb pszichedelikus terápiákkal és tudósítottunk az ezeket megtárgyaló fórumokról és konferenciákról.

Az Index most egy, a Nature Neuroscienceben megjelent tanulmányon keresztül vezeti be olvasóit a kérdéskörbe, melynek svájci szerzői szerint „újra be kellene vezetni a pszichoaktív drogok használatát a gyógyításba”. Egy ilyen kijelentéssel garantáltan nevetség tárgyává vált volna a svájci kutatógárda, hiszen – és itt idézek egy korábbi cikkemből – definíció szerint „pszichoaktívnak” minősül minden olyan szer, amely a szervezetbe jutva hatást gyakorol a központi idegrendszerre és megváltoztatja annak működését, funkcióját, megvonása pedig elvonási tünetekkel párosulhat. Magyarul a „pszichoaktív szerek” a drogok halmazának egy másik elnevezése (együttesen pszichoaktív drogok), amely csoportba a koffeintől a heroinig minden, idegrendszerre ható szer beletartozik, beleértve a gyógyászatban használt gyógyszereket is.
A cikkből ezután kiderül, hogy a kutatók a pszichedelikumokról beszélnek, nevesül az LSD-ről, a ketaminról és a pszilocibinről, mint olyan szerekről, melyek alkalmasak lehetnek a depresszió, krónikus fájdalom, súlyos szorongás vagy OCD kezelésére.

 

 

 

A svájciak bizonyos tekintetben még így is nyitott kapukat döngetnek, már ami a kutatásokat illeti, hiszen már 2006-ban elindult egy kísérleti kutatás, melyben a varázsgomba egyik hatóanyagát, a pszilocibint alkalmazták az aggodalom és a depresszió enyhítésére. Ugyanezen év egy másik klinikai vizsgálatban pedig alacsony dózisú LSD és pszilocibin segítségével sikerült csökkenteni a cluster típusú fejfájást.

Az idézett tanulmányban a svájci kutatók elsősorban a depresszióra irányuló, pszichedelikumokkal végzett vizsgálatok fontosságát emelik ki, utalva arra, hogy a depresszió népbetegséggé nőtte ki magát. Sajnos az Index cikk mellőzte a kutatók talán legfontosabb érvét a hagyományos antidepresszánsokkal szemben: a kezelésben a pszichedelikumokat – egyéb terápiás ülések mellett – alacsony dózisban, néhány hónap alatt csak pár alkalommalkellene alkalmazni, amelyek így új perspektívákat tudnának ébreszteni a betegekben, amivel meghaladható lenne a depresszió. A hangsúly a ritka, alacsony dózisú használat mellett az új perspektívákon, vagyis a pszichedelikumokkal átélt spirituális élményeken van, amelyek egy korábbi kutatás szerint akár egy évnél tovább is meghatározóak maradnak az átélő számára. Ehhez hasonlót pedig egy kizárólag a biokémiai hatásmechanizmusokra építkező, a szerotonin újrafelvételt gátló antidepresszánsokkal folytatott rövid-távú kezelés aligha tud felmutatni. A pszichedelikumok ezen a téren tudnának jelentős újdonsággal szolgálni.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.08.21.

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Médiamonitor, Pszichedelikus drogok, Pszichedelikus gyógyászat

A pszichedelikus kutatás reneszánsza

január 4, 2017 - István Gábor Takács

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az Ön támogatására van szükségünk, hogy elkészíthessük a 30 perces rajzfilmet!

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
Kérjük támogasd a munkánkat!

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: [email protected]

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!