• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Vita a HIV/AIDS-ről a CND 48. ülésszakán

Szerző: admin | március 9, 2005

Tweet

Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága (CND) ülésének második napján éles vita bontakozott ki a tagállamok delegátusai között a HIV/AIDS prevenció és a drogpolitika összefüggéseivel kapcsolatosan. Egyes tagállamok konszenzus-döntést sürgetnek az ártalomcsökkentő módszerek támogatásáról, más tagállamok viszont azt szeretnék, ha a drogmentes kezelés maradna a fő cél

Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága (CND) ülésének második napján éles vita bontakozott ki a tagállamok delegátusai között a HIV/AIDS prevenció és a drogpolitika összefüggéseivel kapcsolatosan. Egyes tagállamok konszenzus-döntést sürgetnek az ártalomcsökkentő módszerek támogatásáról, más tagállamok viszont azt szeretnék, ha a drogmentes kezelés maradna a fő cél.

A tematikus vitát Peter Piot, a UNAIDS elnöke vezette, aki rámutatott, hogy a használt fecskendők megosztott használata miatt a HIV/AIDS járvány jelenleg minden olyan droghasználó közösségben drámai gyorsasággal terjed, ahová egyszer sikerült behatolnia. A vér útján terjedő járványok megfékezése nehéz ugyan, de nem lehetetlen. Bár a droghasználat megelőzése ezután is prioritás maradhat, nagy szükség van a HIV terjedését megakadályozó programok bevezetésére az aktív droghasználók számára is, mondta. Példaként említette a szubsztitúciós (metadon vagy buprenorfin) terápiát, a tűcsereprogramot, az egyenlő egészségügyi ellátás megvalósítását, az önkéntes HIV-szűrés és tanácsadás kiszélesítését. Párbeszédet kell teremteni a kábítószer-ellenőrzés és a HIV-prevenció világa között – hangsúlyozta, utalva arra, hogy az ENSZ kábítószerügyi és HIV/AIDS prevenciós testületei az utóbbi időben gyakran egymással ellentétes állásfoglalásokat adtak ki a kérdésben.

 

(fotó: Dénes Balázs)

 

Az Európai Unió soros elnökségét adó luxemburgi delegáció az EU nevében azt indítványozta, hogy a CND vegye figyelembe az Európában már régóta sikeresen működő HIV-prevenciós módszerek tapasztalatait. Bár számos konkrét ártalomcsökkentő program (pl. tűcsere) megosztja a nemzetközi közösséget, ezek hatékonyságát valójában számos tudományos bizonyíték támasztja alá. Hasonlóan foglalt állást az Európa Tanács delegátusa is, aki rámutatott, hogy a szubsztitúciós terápiával kapcsolatos ajánlását korábban a CND is jóváhagyta. A sikeres HIV-prevenciónak három fontos eleme az átfogó megközelítés, a valós helyi körülmények figyelembe vétele és az állandó minőség-ellenőrzés, fejtette ki. Az ártalomcsökkentő programok sikerességét számos más európai állam is megerősítette, így például Hollandia, Németország, Franciaország, Horvátország, Svájc, Spanyolország, Portugália, Szlovénia, Szlovákia, Norvégia és Finnország. Az ártalomcsökkentő megközelítésnek az európai országok mellett a harmadik világból is számos támogatója akadt, így például Brazília, Pakisztán és Irán, ahol a metadonfenntartó és tűcsereprogramokat alig néhány éve vezették be, de azok sikerességét máris számos kedvező fejlemény igazolja.

 

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) képviselője elmondta, hogy napjainkban már közel 4 millió HIV-pozitív intravénás droghasználó él a világon, és ez a szám a következő években tovább fog nőni. A járvány megfékezéséhez sürgősen be kellene vezetni a hatékonynak bizonyult megelőző programokat, és univerzálissá kellene tenni a HIV-pozitív droghasználók (antiretrovirális, azaz ARV) kezelését is, jelenleg ugyanis csupán töredékük részesül megfelelő egészségügyi ellátásban. A WHO javaslata szerint minden országnak legalább 6 alapvető HIV-prevenciós eszközt kellene bevezetnie: 1, tűcsere 2, szubsztitúciós terápia 3, HIV-tesztelés és tanácsadás 4, kortárs megkereső szolgáltatások 6, kondomterjesztés 7, Hepatitis B vakcinák.

 

Az ártalomcsökkentés ellen foglalt állást az Amerikai Egyesült Államok képviselője, aki szerint a droghasználók drogmentessé tételének kell maradnia a fő célnak, kiegészítve a metadonfenntartó programokkal. A delegátus élesen elítélte az olyan programokat, amelyek „megkönnyítik a droghasználatot,” bár nem nevezte meg konkrétan a tűcsereprogramokat, amelyek Amerikában még mindig illegálisnak számítanak. Azt javasolta a képviselőknek, hogy az „ártalomcsökkentés” fogalmát teljesen vessék el. Hasonló érvek alapján támadta az ártalomcsökkentő megközelítést Japán delegátusa is, aki kifejtette, hogy országát nyugtalansággal tölti el, hogy egyes államok drogokkal és fecskendőkkel látják el a droghasználókat ahelyett, hogy leszoktatnák őket a droghasználatról.

 

Az ülés végén három civil szervezet is hozzászólt a vitához, a Nemzetközi Vöröskereszt, a Transznacionális Radikális Párt és az Európai AIDS Kezelésért Csoport (EATG) képviselője. Mindhárman azt sürgették, hogy a CND hozzon konkrét határozatot az ártalomcsökkentő módszerek és az egyenlő egészségügyi ellátáshoz való jog megerősítéséről. 

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter