• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

6 mítosz és tény a megelőzésről

Szerző: Péter Sárosi | április 23, 2012

Tweet

Flyerek? Rendőr az osztályteremben? Elrettentő reklámok? Szigorúbb büntetések? Ideje átgondolnunk, hogy mit is értünk prevenció alatt, és mi az, ami működik! 

 

A prevenció a drogpolitika szent tehene. Olyan, mint a foci: mindenki érteni vél hozzá. A család és a megelőzés fontosságának hangsúlyozása olyan mantra, amiket minden hallgatóság előtt ki lehet játszani. Egy hozzá nem értő politikus számára mindig jolly joker elsütni a prevenciós mantrát, abból ugyanis baj nem lehet. De vajon mi az, ami működik ezen a területen? Brüsszelben a Drogügyi Civil Társadalmi Fórum hetedik ülésén volt alkalmam meghallgatni erről egy kiváló szakember, Gregor Burkhart előadását, aki az Európai Kábítószer- és Kábítószerfüggőség Megfigyelő Központja (EMCDDA) munkatársa. Ő is megerősített abban a véleményemben, hogy amit a politikusok és a közvélemény gondolnak a prevencióról, annak vajmi kevés köze van a tudományos ismereteinkhez.

A következőkben 6 pontban foglalom össze Burkhart előadásának számomra fontos tanulságait.

 

1. A tájékoztatás még nem megelőzés!

 

Flyerek osztogatása, elrettentő poszterek és tévéreklámok, szeminárium a szülőknek, frontális előadást tartó rendőr az iskolában? Felejtsd el! Évtizedes kutatások alapján biztonsággal kijelenthető, hogy a puszta információközlésen, tájékoztatáson, elrettentésen alapuló prevenciós beavatkozások nem hatékonyak. Miért? Mert a tinédzserek kockázatvállalásra hajlamos viselkedésének semmi köze a butasághoz vagy a tájékozatlansághoz. Egy serdülő hajlamos olyan döntéseket hozni, amit egy jóval kevesebb információ birtokában lévő 9 éves is őrültségnek tartana! Ez következik az agyuk neurobiológiai fejlődéséből és a szocializáció sajátosságaiból, ez a fejlődés csak a húszas évek közepén zárul le. Magyarul: a serdülőkori kockázatvállalás tök normális. Ezért hiába fogod elmondani egy tinédzsernek, hogy a drog veszélyes, hiába mutatsz neki képeket halott drogfogyasztókról, hiába figyelmezteted a következményekre – ez nem jár elrettentő hatással. Sokkal inkább az alapján hoznak döntéseket, hogy mi a kortárs közösség elvárása és reakciója. A rábeszélő technikák helyett sokkal többet használ, ha a közösségi normákra fókuszálunk.

2. A kulcs nem a rábeszélés, hanem a környezet megváltoztatása!

 

A viselkedés megváltoztatásának kulcsát a viselkedés kontextusának megváltoztatása jelenti, avagy azoknak a kortárs elvárásoknak és normáknak a megváltoztatása, amelyek a serdülőkori viselkedést meghatározzák. A környezetre irányuló megelőzés három szinten nyilvánulhat meg: makroszinten (piaci környezet szabályozása), középszinten (éjszakai élet, szórakozóhelyek, iskolák) és mikroszinten (család). Míg a legtöbb prevenciós program az iskolákat és a családokat célozza, a legtöbb országban vajmi kevés figyelmet kapnak a biztonságosabb éjszakai életet szolgáló komplex beavatkozások (középszint), holott a kutatások szerint ezek nagyon hatékonyak tudnak lenni. Az Egyesült Királyság az egyik kivétel, ahol a biztonságos szórakozóhelyekről szóló irányelveket fogadtak el, ezek kiterjednek a szórakozóhelyeket üzemeltetőkre vonatkozó előírásokra (higiénia, a személyzet kiképzése, az alkoholpromóciós marketing tilalma, hideg víz a WC-ben stb.). Az is szinte közhelynek számít már a drogprevenciós szakemberek körében, hogy az igazi iskolai drogprevenció nem a drogokról szól – sokkal inkább arról, hogy olyan iskolai klímát teremtsenek, ami egészséges döntésekre sarkallja a diákokat. Ezt a lehetőséget nem a tekintélyelvű környezet vagy a diákokat körmösöző pedellus teremti meg, sőt (figyelem belügyérek és erkölcscsőszök!): a diákok részvételének fokozása a döntésekben, a pozitív iskola-etosz kialakítása. Egyértemű összefüggést mutatott ki a kutatás a diákok középiskolai elidegenedés-érzete, a fair bánásmód hiánya és a későbbi problémás szerhasználat kialakulása között. Azok a programok, amik sikert értek el, mindig egy jól működő közösség kialakítására irányultak, csökkentették az erőszakos konfliktusmegoldás lehetőségét és növelték a közösséghez tartozás érzését a tanulókban. Sokakban talán csalódást kelt, de a “ping-pong dokihoz” hasonló, akár késő éjjelig is alternatív szórakozást nyújtó programok eddig mérhető sikerrel nem jártak – Burkhart szerint azért nem, mert magát az éjszakai szórakozást mint kontextust nem változtatták meg.

3. Prevencióban nincs legális és illegális!

Azt gondolom, ezen bukik jelenleg a magyarországi drogprevenciós erőfeszítések nagy része: az illegális drogok terén megnyilvánuló zéró-tolerancia mellett a legális drogokkal kapcsolatos elnéző állásponton. És itt most nem csak a képmutató hazug megközelítésről van szó. Az EMCDDA vizsgálatai egyértelműen kimutatták, hogy a legális és illegális drogfogyasztási trendek kéz a kézben haladnak. Így például a gyakori alkoholfogyasztók körében jóval magasabb a gyakori Ecstasy és kokainfogyasztók aránya, a rendszeres dohányosok körében pedig magasabb a kannabisz-fogyasztóké! Az európai kannabisz-fogyasztásban bekövetkező csökkenő trendeknek sokkal több köze van a dohányzás csökkenéséhez, mint bármilyen illegális drogokkal kapcsolatos beavatkozáshoz! Ez nem jelenti a kapudrog-elmélet felmelegítését, miszerint egyes drogok fogyasztása ok-okozati viszonyban állna más drogok fogyasztásával – csupán azt jelzi, hogy a drogfogyasztói viselkedés nem különbözik a legális és az illegális drogok között és ugyanazokat a funkciókat szolgálja. Aki szórakozás, élményszerzés vagy szocializáció céljából gyakran issza részegre magát, az nagy valószínűséggel használja ugyanilyen célból az illeáglis partidrogokat is. A szórakozóhelyekre irányuló prevenciónak itt is kulcsszerepe kellene, hogy legyen – sajnos Magyarországon a kormány szinte nulla figyelmet szentel neki. Pedig azok a nyugat-európai és észak-amerikai programok, amelyek a biztonságosabb partizás környezetének, kultúrájának kialakítását szolgálják, egyértelműen sikeresen csökkentették a fiatalkori legális és illegális drogfogyasztás trendjeit, illetve a drogok hozzáférhetőségét a fiatalkorúak számára. Ehhez olyan jogi szabályozásra van szükség, ami kötelezi a szórakoztatóipart a szakmai szervezetekkel, civil társadalommal való együttműködésre és felügyeli az irányelvek betartását.

4. A szigorítás nem csökkenti a drogfogyasztást!

Helyes üzenetet küldeni a fiataloknak a büntető törvényeken keresztül? Szigorítással csökkenteni a drogok kipróbálását? Felejtsd el! Burkhart úr nem győzte hangsúlyozni, hogy a szociális norma nem ugyanaz, mint a büntetőjogi norma – különösen a kockázatvállaló tinédzserek körében nem az. A büntetőjogi szabályozás szigorítása mögött az a koncepció áll, hogy ezzel szigorú és következetes normákat állítunk fel a társadalomban, az ezek megszegésétől való félelem pedig nagyobb súllyal esik majd latba, mint az élménykeresés. Valójában az EMCDDA éves jelentéseiben közölt drogprevalencia-vizsgálatok alapján ma már nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a büntetőjogi normák átalakulása és a drogfogyasztással kapcsolatos szociális normák alakulása között zéró kapcsolat van.

5. A dohányzás korlátozása nem nácizmus!

Burkhart azért a másik oldalnak is odacsapott: sokan nácizmust meg fasizmust emlegetnek a dohányzás forgalmazását és fogyasztását korlátozó szabályok kapcsán. “A végén még betiltják itt a dohányzást!” Ez ostobaság. A dohányzást a zárt köztereken tiltó szabályozás valójában éppen azt mutatja, hogy milyen nagy lehetőség van a legális szabályozás eszközeiben! Az adók emelése, a forgalmazási és fogyasztási helyek korlátozása, életkorhatár, a reklámozás tilalma – mindezek olyan eszközök, amelyek a makro-szintű környezeti prevenció fontos elemei lehetnek. Céljuk az, hogy ésszerű és igazságos keretek közé szorítsák az adott legális drog fogyasztását, és teszik ezt meglepő hatékonysággal. Burkhart szkeptikus azokkal a kezdeményezésekkel szemben, amelyek a piaci szereplőket csupán rábeszélni kívánják arra, hogy igyanak vagy dohányozzanak mértékletesebben, ahelyett, hogy bizonyos világos és következetes normák közé szorítaná a drogipart vagy a szórakoztatóipart: a kényszernek igenis kell, hogy legyen szerepe, amikor szükséges és arányos. Nem minden tilalom prohibíció! 

6. A szociális egyenlőtlenség határt szab az univerzális prevenciónak!

 

A problémás szerhasználat kizárólag a megrendült értékrendre és a meggyengült családokra vezethető vissza? Ostobaság! Vegyük figyelembe a szociális egyenlőtlenségeket is, ne csak a felső- és középosztálybeli fiatalokkal foglalkozzunk! Burkhart is elismerte, hogy a környezeti prevenció, amely a fiatalok viselkedését a közösségi normák átalakításával kívánja átalakítani, alapvetően impotens az olyan társadalmi csoportokkal szemben, amelyek halmozottan hátrányos helyzetűek. Márpedig ezen csoportok körében a legmagasabb a problémás drogfogyasztás előfordulása. Magyarországon, ahol a szociális egyenlőtlenségeknek még nagyobb szerepe van, mint Nyugat-Európában, jobban oda kellene figyelni az ún. szelektív (egy bizonyos hátrányos helyzetű csoportot célzó) és indikált (a nagyobb kockázatnak kitett egyéneket célzó) prevencióra.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter