• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A felépülési tőke: az egyén felelősségén innen és túl

Szerző: Péter Sárosi | április 28, 2022

Tweet

A drogfüggőségből való felépüléshez nagy adag személyes erőre és motivációra van szükség: de vannak egyéb feltételek is, amelyekről kevés szó esik, pedig fontosak.

Manapság divatos kifejezés a felépülés (recovery), amely gyakorlatilag a mentális betegségek de-medikalizációját és de-stigmatizációját célzó mozgalmakból került az addiktológia szótárába. Különösen előszeretettel használják azoknak az önsegítő csoportoknak a tagjai, akik magukat “felépülésben lévő drogfüggőként” vagy “szenvedélybetegként” határozzák meg. A felépülés az egyéni cselekvő autonómiát helyezi a középpontba a korábban elterjedt, a drogfüggőség “kezelését” szorgalmazó paternalista, orvos-páciens alá-fölérendelt viszonyt feltételező modellekkel szemben.

A felépülés célját sokan kizárólag a teljes absztinenciában határozzák meg, és a józanságon kívül minden más célt illuzórikusnak tartanak. Míg mások gyakorlatilag minden, a szerhasználati spektrum problémásabb pólusa felől a kevésbé problémás pólus irányába való cselekvő mozgást a felépülési út részének tekintenek (szerhasználat és annak ártalmainak mérséklése stb.). Ebben az értelmezési keretben például a metadon fenntartó kezelésben részesülő ember is felépülésben van. Bár a politika által “lebutított” dokumentumokban gyakran így jelenik meg, a felépülés tehát egyáltalán nem feltétlenül ellentéte az ártalomcsökkentésnek: egymást kiegészítő modellekről van szó.

Míg gyakran a felépülésben kizárólag az egyéni motivációjának szerepét hangoztatják, az utóbbi időben előtérbe kerültek azok a magyarázatok is, amelyek a felépülés szélesebb társadalmi és kulturális kontextusának szerepét hangsúlyozzák. A felépülési mozgalom mindig is összefonódott a társadalmi igazságosságért és egyenlőségért folytatott mozgalmakkal. Hiszen a drogfüggőség kialakulásának önmagában is rengeteg olyan tényezője van, amit csakis a társadalmi egyenlőtlenségek kontextusában lehet megérteni.

A drogfüggőség egyaránt sújtja a szegényt és a gazdagot, a kiváltságost és a hátrányos helyzetűt. De a belőle való felépülés esélyei és kockázatai teljesen mások attól függően, hogy az egyén milyen társadalmi helyzetben van, milyen kulturális beágyazottsággal rendelkezik. Ezeknek a feltételeknek az összefoglalását szolgálja az ún. felépülési tőke elmélete.

A fogalmat Cloud és Garfield vezette be a szakirodalomba. White úgy határozza meg felépülési tőkét, mint ami “az alkohol és egyéb drogproblémákból való felépülés kezdeményezéséhez és fenntartásához szükséges belső és külső erőforrások kiterjedtsége és mélysége.”

White a felépülési tőke három típusát különböztette meg: a személyes, a kulturális és a szociális felépülési tőket. Ezt a felosztást aztán sok más szerző is átvette. A személyes felépülési tőkéhez tartozik a fizikai egészség, az élet fenntartásához szükséges alapvető feltételek, a mentális egészség, képességek, és egyesek ide sorolják a spirituális életet is. A társadalmi tőke alapvetően a szociális háló erősségét jelenti, azokat az emberi kapcsolatokat, amelyeken keresztül az ember egzisztenciáját megerősíti. Család, munkahely, lakhatás. A kulturális tőke pedig azokat az értékeket és hiteket jelenti, amelyek az egyén identitását formálják. Egyesek ide sorolják a spirituális, vallási értékeket. Megjelenik gyakran egy negyedik dimenzió is: a közösségi tőke. Ide tartozik az, hogy milyen támogató vagy éppen büntető, diszkrimináló környezetben történik a felépülés.

Ez az egész keretrendszer azért is hasznos, mert hangsúlyozza a kontextus szerepét. Éppúgy, ahogy a 60-as években Norbert Zinberg és más kutatók kidolgozták a drogfogyasztás set-setting-drug elméletét, a felépülési tőke megközelítés is a külső és belső feltételek, körülmények szerepét hangsúlyozza az egyoldalú biokémiai vagy csak az egyéni motivációt, felelősséget hangsúlyozó redukcionista megközelítésekkel szemben.

Rámutat ez arra, hogy a sikeres felépüléshez szükség van elkötelezettségre, de ennél többre is. És amennyiben a segítők tudatosan, tervszerűen dolgoznak, akkor ezeknek a tényezőknek a megerősítésén, kiépítésén keresztül is támogathatják az egyént a felépülési tőkéje építésében. Így például a rendezett, emberhez méltó lakhatás, a stabil egzisztencia, a kölcsönös tiszteleten és szereteten alapuló emberi/családi kapcsolatok, a szabadidő értelmes eltöltése, a jelentéssel és tartalommal teli élet megtalálása nélkül nincs tartós felépülés.

Kutatások igazolják azt, hogy azok az emberek, akik a drogfüggőség mellett egyéb problémákkal, például kezeletlen pszichiátrai betegséggel, hajléktalansággal, korábbi börtönbüntetés következményeivel stb. küzdenek, jóval kisebb eséllyel képesek ugyanabban a terápiás programban felépülni.

És van egy dimenzió, amiről a legkényelmetlenebb beszélnie a döntéshozóknak és gyakran a segítőknek is. A közösségi/politikai dimenzió. Ugyanis ez a drogfüggőséggel küzdő embert körülvevő társadalmi-politikai közeg szerepét és felelősségét hangsúlyozza. Amiért elsősorban az állam és annak irányítói felelősek. Nem lehet ugyanis felépülésről beszélni anélkül, hogy ne beszélnénk arról is, hogy vajon milyenek a jogszabályok: büntetik, üldözik-e a droghasználót. Hogy mi történik vele a börtönben, a kórházban, a szociális ellátásban. Mennyire diszkriminálják, ha mentális zavarral, krónikus fájdalommal orvosi segítséget kér. Mennyire fogadják el, mint nőt, mint esetleg kisebbség tagját.

A Drogriporter csapata néhány éve egy dokumentumfilmet készített Egy nap az életünkből címmel, amely nyolc drogfüggőségével küzdő ember egy napját mutatja be világ különféle városaiban. A filmen keresztül nyilvánvalóvá válik számunkra, hogy milyen fontos is az, hogy ki hová született, milyen közeg veszi körül, és mit hoz magával a gyermekkorából.

A valódi felépülést soha nem lehet leszűkíteni csak az egyénre. Miközben az egyes egyének a saját útjukat járják, a felépülés különböző szakaszaiban és fázisaiban, közben beszélnünk kell arról is, hogy vajon az őket körülvevő társadalom hol tart a büntető, megbélyegző drogpolitikából való felépülés útján. És a felépülést támogató segítők sem úszhatják meg, hogy beszéljenek az állam felelősségéről is, még ha ezzel esetleg kockáztatják is a pénzügyi forrásaik csökkentését.

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés, Függőség

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Demetrovics Zsolt: Trendek és eredmények az addiktológiai kutatás elmúlt 30 évében

január 20, 2023 - Péter Sárosi

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter