• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A mexikói média önmegtartóztató lesz a borzalmas hírekkel (MTI/HVG)

Szerző: Kardos Tamás | március 25, 2011

Tweet

Nem csak a borzalmas hírekről van szó, ráadásul nem is lesz mindenki önmegtartóztató

 

 

A New York-i székhelyű Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) tavaly szeptemberben adta ki jelentését a drogkartellek tetteiről tudósító újságírók kritikus helyzetéről. Azonban a hírekbe gyakran a kartellek nézőpontja és üzenetei is belekeverednek, ami most életre hívta a másik oldalt: a tudósítások kontrollját.

A CPJ jelentését követően – mely többek között 22 mexikói újságíró és 3 sajtómunkatárs haláláról számolt be – Calderón ismételten ígéretet tett, az újságírók fokozott védelmére. Bár a dokumentum már akkor is szemléltette, hogyan használja fel a szervezett bűnözés a saját érdekeiknek megfelelően az újságokat, a drogkartellek tevékenységének médiareprezentációja csak most került a fókuszba.

De visszatérve: mit is jelentenek a "borzalmas hírek'? 
Ha valaki az utóbbi években Mexikóvárosban járt, valószínűleg az első dolgok között tűnt fel neki – ahogyan e sorok szerzőjének is – hogy a metróaluljárókban kiáltozó újságárusok által kínált napilapok körülbelül felének címlapján megcsonkított holttestek, levágott fejek illusztrálják a drogkereskedők legfrissebb akcióit nap, mint nap. Elsősorban a kartellek újságokra gyakorolt befolyására és a hiperrealista ábrázolásmódra reagálva, a mexikói média számos képviselője megállapodott arról, hogy ezentúl visszafogottabban, szigorúbb keretek között számolnak be a drogháborús eseményekről, a túlzásba vitt szenzációhajhászás mellett azért is, hogy a kartellvezetők ne tudják a saját propaganda eszközeikként felhasználni őket – tudósít az MTI.

  

 

 

 

Érdemes azonban az MTI híradásánál mélyebbre is ásni, hogy lássuk, miért vonakodtak többen aláírni az egyezményt . A 10 pontot tartalmazó megállapodás ugyanis több mint 40 médiaszolgáltató között született, melyek között a legnézettebb csatornák, a Televisa és a TV Azteca is található. Ugyanakkor a legjelentősebb lapok közül több – például a Reforma, a La Jornada és a Proceso – nem írta alá a megállapodást, márpedig éppen ők azok, akik élen járnak a véres tudósításokban és egy-egy akció részletes elemzésében, utóbbi folyóirat pedig egyben a kormánypolitika legélesebb bírálója is, amely Mexikó talán legolvasottabb politikai hetilapjává teszi. A lap egyik újságírója egyenesen azt nyilatkozta, hogy a megállapodás új ajtót nyit az előzetes cenzúrának. A Reforma némiképp finomabban, saját szerkesztőségi irányelvek alkalmazásával indokolta a megegyezés elutasítását. A Milenio tévéadó hírigazgatója pedig egyszerűen leszögezte: a továbbiakban is foglalkoznak a drogkartellek tetteivel, amennyiben azok hírértékűek. „A hírek hírek maradnak”.

Vagyis a 40 hírszolgáltató megegyezése arról, hogy figyelmen kívül hagyják a szervezett bűnözőktől érkező propaganda üzeneteket, nem jelenti a ma elterjedt tudósítási forma végét: a drogkartellek számára jelenleg is életben maradt néhány jelentős közvetítő közeg. Mások azzal indokolják a döntést, hogy nem szeretnének a kormány szócsövei lenni a túlzott optimizmussal tálalt és sikeresnek ítélt szervezett bűnözés elleni harcban. A fent említett, újságírókat védő bizottság koordinátora azonban úgy látja, hogy a megegyezés nem korlátozza az újságírók szabadságát és nyitva hagyja számukra a kormány bűnözés-ellenes akciói kritikájának lehetőségét, ezért támogatja az egyezményt. Mindemellett Calderón elnök is üdvözölte a megállapodást és hozzáfűzte, hogy a médiának kiemelt szerepe van az állambiztonság kiépítésében. A nyilatkozatok alapján viszont maximum a véres illusztrációk visszaszorulására számíthatunk, a kartellhírek saját preferenciáknak megfelelő elemzése ezután is meg fog maradni. A drogkartellek pedig mindeközben elérték Ecuadort…

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.03.25.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter