• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Athén belövőszobát nyitott

november 28, 2013 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

A magyar sajtót bejárta a hír, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a görög HIV pozitívok mintegy fele saját magát fertőzte meg a vírussal azért, hogy több száz eurós segélyhez juthasson. A hírről aztán kiderült, hogy kamu, szerkesztési hiba csúszott a WHO jelentés szövegébe, valójában csupán néhány ilyen esetről érkezett beszámoló. Jellemző, hogy a legtöbb sajtótermék ingerküszöbét nem érte el az a másik, valós és nagyon is jelentős hír, hogy Athénban eközben megnyílt az első ellenőrzött drogfogyasztói szoba (a köznyelvben gyakran belővőszobának nevezik). Az ilyen helyiségek célja, hogy a fogyasztók biztonságos környezetben és steril eszközökkel fogyaszthassanak, elkerülve a túladagolásos haláleseteket és a fertőzéseket. Vajon miért döntött úgy Kanada, Ausztrália, Németország és Svájc után Görögország is, hogy a drogfogyasztók büntetése helyett inkább az ártalomcsökentésre helyezi a hangsúlyt?

Görögországban sokáig Magyarországhoz hasonlóan alacsony volt a HIV-pozitív drogfogyasztók száma, azonban a gazdasági válság változtatott ezen a helyzeten. A 27 százalékos munkanélküliségi rátával rendelkező országban egyre több fiatal került a társadalom peremére és menekült a szerfogyasztásba, a hajléktalan drogfogyasztók száma az elmúlt években 25 ezerre emelkedett. Nagy részüknek nincs társadalombiztosítása és nem férnek hozzá az alapvető egészségügyi és szociális szolgáltatásokhoz, így steril injektáló eszközökhöz sem. A válság miatt ráadásul a kormány csökkentette a tűcsere programok támogatását, így az egy főre jutó kiosztott steril fecskendők aránya jóval a WHO által javasolt 100 alá csökkent (100 alatt a tűcsere programok nem képesek hatékonyan megelőzni a fertőzéseket). A fogyasztók tehát megosztották a használt fecskendőket – ennek eredményeként pedig 2010 és 2011 között 22-ről 245-re emelkedett, tehát egy év alatt megtízszereződött a HIV-pozitívok száma!

Az ellenőrzött drogfogyasztói szobák bevált receptet szolgáltatnak a hasonló problémák megfékezésére: jelentősen csökkentik az utcai drogfogyasztást, az azzal együtt járó problémákat (pl. drogszemét), a túladagolásos haláleseteket és a HIV és Hepatitis B, C fertőzéseket. Hosszú távon költséghatékonynak számítanak, tehát jóval több pénzt spórolnak meg az adófizetőknek, mint amennyibe kerülnek. Az, hogy a válság sújtotta Görögország kormánya is áldoz egy ilyen szobára, a legjobb bizonyítéka annak, hogy ez nem valamiféle békebeli luxusszolgáltatás, amit csak olyan gazdag országok engedhetnek meg maguknak, mint Svájc vagy Kanada. A görög kormány osztott és szorzott, és rájött arra, hogy ez bizony egy bölcs befektetés az adófizetőknek. Sajnos csak azután, miután kitört a járvány.    

Magyarországon is kialakult nyílt drogfogyasztói szcéna a Józsefvárosban, a fogyasztói szoba ott is megoldást jelenthetne. A kerület polgármestere ugyanis azt hangoztatja, hogy a fő problémát az utcán eldobált drogszemét jelenti, amelyért helytelenül a tűcsere programot teszi felelőssé. Amennyiben egy drogfogyasztói szobát nyitnának a kerületben, akkor két legyet ütnének egy csapásra: visszaszorulna az utcai drogfogyasztás és az eldobált fecskendők, emellett sikerülne megelőzni a HIV járvány kitörését is. Ez nem csak a drogfogyasztók, de az összes budapesti polgár érdeke. Magyarországon jelenleg Görögországhoz hasonlóan 100 alá csökkent az egy főre jutó kiosztott steril fecskendők száma – tehát a járványveszély nem riogatás, hanem valóság, amivel szembe kell nézni. A járványmegelőzés állami feladat. 

Sokan erre azt mondhatják, hogy a végső cél a fogyasztók leszoktatása kell, hogy legyen. Ez azonban szintén nem a szoba elleni érv, éppen ellenkezőleg. Bizonyított tény, hogy ahol hasonló program működik, jóval több fogyasztót sikerül hosszú távon az absztinenciát célzó ellátásba juttatni. A legtöbb ilyen program komplex szolgáltatást nyújt: a belövőszoba csak az első lépcső, az erre motivált fogyasztó onnan képes utána detoxikáló és rehabilitációs programokba jutni (lásd a kanadai példát). Abban megegyeznek a szakemberek, hogy a drogfüggőségről való leállás hosszú és nehéz folyamat, a sikeres és tartós leszokás előtt a legtöbb függő többször is visszaesik. A felépülésnek ráadásul számos más eleme van: a nyomorból, a munkanélküliségből, a hajléktalanságból való kilábalás, ezek mind jellemzőek a több ezer budapesti intravénás szerhasználóra is. A gyorsnak és egyszerűnek tűnő, türelmetlen megoldások többnyire rossznak bizonyulnak. A legtöbb intravénás szerhasználó nem akar vagy nem képes leszokni – viszont fontos, hogy amikor eljut odáig, akkor legyen erre lehetősége, és addig se váljon fertőzések és túladagolás áldozatává. 

Sárosi Péter

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter