• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Bedobtam egy mollyt, és izzadok (Quart)

Szerző: Kardos Tamás | szeptember 6, 2013

Tweet

A Quart cikke az MDMA múltját és jelenét elemzi az elektronikus tánczenei színtéren, mi pedig kiegészítjük a képet a tudomány álláspontjával

Míg nálunk a Serotoni, addig az Egyesült Államokban az MDMA került ismét a figyelem középpontjába néhány, egy-két leforgása alatt bekövetkezett halálesetnek köszönhetően. A térben egészen távol eső események közötti hasonlóság – ahogy ez az utóbbi időszakban gyakran előfordul – hogy nem tudni pontosan, mely szerek vagy kombinációk, illetve milyen egyéb tényezők vezettek a halálesetekhez. Míg az NBC News arra keresi a választ, hogy vajon milyen szereket is fogyasztottak az áldozatok az Electric Zoo fesztiválon, addig Inkei Bence arra használja fel a hirtelen támadt érdeklődést, hogy bemutassa az MDMA-használat másodvirágzását amerikai elektronikus tánczenei színtéren.
 

 

A cikkből kiderül, hogy az MDMA, ami a 1980-as évektől a 2000-es évek végéig Ecstasy néven volt ismert az elektronikus zenei szcénában, az utóbbi években Molly néven tért vissza. A zenei utalások mellett azt is megtudhatjuk, hogy a Molly-jelenség leginkább az Ecstasy késői időszakára hajaz, vagyis sok esetben a porok és a tabletták nem a relatíve biztonságos MDMA-t, hanem egyéb hatóanyagokat tartalmaznak. Inkei a pszichedelikus kutatások napjaink egyik fő támogatójától, Rick Doblintól is idéz, aki szerint az emberek elmagányosodásával is magyarázható az MDMA újabb reneszánsza, ám ahelyett, hogy ismertetné a Doblin nevéhez fűződő, napjainkban zajló MDMA terápiák ígéretes eredményeit, úgy dönt, hogy inkább a veszélyek hangsúlyozásával összegzi a cikkét. Inkei szerint a lényeget nem a tudomány, hanem egy korábbi drogfüggő mondja ki, aki úgy látja, hogy független az enyhe mellékhatásoktól, az MDMA bizony kemény drog.

A megállapítás nemcsak azért problémás, mert visszahozza az addiktológusok többsége által mára elvetett könnyű drog–kemény drog felosztást, hanem azért is, mert az MDMA a használót és a társadalmat érintő ártalmak tekintetében az alacsony kockázatú szerek közé sorolódik. A friss halálesetek kapcsán Dr. Julie Holland, az Ecstasy: The Complete Guide című könyv szerzője az NBC News-nak azt nyilatkozta, hogy a legnagyobb probléma az, hogy nem tudhatod, mit tartalmaz a vásárolt szer. Hozzá csatlakozik Meghan Ralston, a Drug Policy Alliance ártalomcsökkentési menedzsere, aki kiemeli, hogy a porok hátránya a tablettákkal szemben, hogy a fogyasztóhoz érve már számos felütésen áteshetnek. Ezt bizonyítja az észak-karolinai székhelyű ecstasydata.org drogtesztelő honlap eredménye is, mely szerint a Molly minták mindössze 23%-ban találtak tiszta MDMA-t. Helyette találtak bennük többek között metamfetamint, ketamint, koffeint, antidepresszáns szereket, valamint PMA-t, PMMA-t, mely utóbbiak használata már számos halálesethez vezetett. Tényszerűbbnek tűnik tehát az NBC News cikkének konklúziója, mely a kormány egészségügyi tisztviselőjének megállapítására hagyatkozva elmondja, hogy a Molly időszak előtt az MDMA-t közegészségügyi szemszögből nem érezték egy különösebben magas-kockázatú szernek és az Ecstasy érában az orvosok ritkán találkoztak az MDMA akut hatásaival. Nagy az esély tehát arra, hogy az Electric Zoo fesztivál áldozatai nem MDMA-t fogyasztottak.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.09.06.

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Koka vagy kokain?

január 4, 2016 - Kardos Tamás

Agresszió ayahuascától?

december 22, 2015 - Kardos Tamás

Magyarországon is gyógyszer lehet a marihuánából (NOL)

december 3, 2015 - Kardos Tamás

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter