• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Bedobtam egy mollyt, és izzadok (Quart)

szeptember 6, 2013 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A Quart cikke az MDMA múltját és jelenét elemzi az elektronikus tánczenei színtéren, mi pedig kiegészítjük a képet a tudomány álláspontjával

Míg nálunk a Serotoni, addig az Egyesült Államokban az MDMA került ismét a figyelem középpontjába néhány, egy-két leforgása alatt bekövetkezett halálesetnek köszönhetően. A térben egészen távol eső események közötti hasonlóság – ahogy ez az utóbbi időszakban gyakran előfordul – hogy nem tudni pontosan, mely szerek vagy kombinációk, illetve milyen egyéb tényezők vezettek a halálesetekhez. Míg az NBC News arra keresi a választ, hogy vajon milyen szereket is fogyasztottak az áldozatok az Electric Zoo fesztiválon, addig Inkei Bence arra használja fel a hirtelen támadt érdeklődést, hogy bemutassa az MDMA-használat másodvirágzását amerikai elektronikus tánczenei színtéren.
 

 

A cikkből kiderül, hogy az MDMA, ami a 1980-as évektől a 2000-es évek végéig Ecstasy néven volt ismert az elektronikus zenei szcénában, az utóbbi években Molly néven tért vissza. A zenei utalások mellett azt is megtudhatjuk, hogy a Molly-jelenség leginkább az Ecstasy késői időszakára hajaz, vagyis sok esetben a porok és a tabletták nem a relatíve biztonságos MDMA-t, hanem egyéb hatóanyagokat tartalmaznak. Inkei a pszichedelikus kutatások napjaink egyik fő támogatójától, Rick Doblintól is idéz, aki szerint az emberek elmagányosodásával is magyarázható az MDMA újabb reneszánsza, ám ahelyett, hogy ismertetné a Doblin nevéhez fűződő, napjainkban zajló MDMA terápiák ígéretes eredményeit, úgy dönt, hogy inkább a veszélyek hangsúlyozásával összegzi a cikkét. Inkei szerint a lényeget nem a tudomány, hanem egy korábbi drogfüggő mondja ki, aki úgy látja, hogy független az enyhe mellékhatásoktól, az MDMA bizony kemény drog.

A megállapítás nemcsak azért problémás, mert visszahozza az addiktológusok többsége által mára elvetett könnyű drog–kemény drog felosztást, hanem azért is, mert az MDMA a használót és a társadalmat érintő ártalmak tekintetében az alacsony kockázatú szerek közé sorolódik. A friss halálesetek kapcsán Dr. Julie Holland, az Ecstasy: The Complete Guide című könyv szerzője az NBC News-nak azt nyilatkozta, hogy a legnagyobb probléma az, hogy nem tudhatod, mit tartalmaz a vásárolt szer. Hozzá csatlakozik Meghan Ralston, a Drug Policy Alliance ártalomcsökkentési menedzsere, aki kiemeli, hogy a porok hátránya a tablettákkal szemben, hogy a fogyasztóhoz érve már számos felütésen áteshetnek. Ezt bizonyítja az észak-karolinai székhelyű ecstasydata.org drogtesztelő honlap eredménye is, mely szerint a Molly minták mindössze 23%-ban találtak tiszta MDMA-t. Helyette találtak bennük többek között metamfetamint, ketamint, koffeint, antidepresszáns szereket, valamint PMA-t, PMMA-t, mely utóbbiak használata már számos halálesethez vezetett. Tényszerűbbnek tűnik tehát az NBC News cikkének konklúziója, mely a kormány egészségügyi tisztviselőjének megállapítására hagyatkozva elmondja, hogy a Molly időszak előtt az MDMA-t közegészségügyi szemszögből nem érezték egy különösebben magas-kockázatú szernek és az Ecstasy érában az orvosok ritkán találkoztak az MDMA akut hatásaival. Nagy az esély tehát arra, hogy az Electric Zoo fesztivál áldozatai nem MDMA-t fogyasztottak.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.09.06.

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter