• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Elvesztettük a drogellenes háborút? (Ajánló – WSJ)

Szerző: Kardos Tamás | január 7, 2013

Tweet

A Wall Street Journal cikke szerint négy évtized leforgása alatt akkora árat kellett fizetnünk az elhibázott kísérletért, hogy ideje a dekriminalizációban gondolkodni

Évi 40 milliárd dollár és a világ legnagyobb börtönpopulációjának megteremtése nem erőszakos elkövetőkből, miközben az egyre erőszakosabbá váló drogkartellek felfoghatatlan hasznot hajtanak a tilalomból – így fest a drogellenes küzdelem mérlege negyven év után a WSJ szerzői szerint.

Ritkán írunk ajánlót külföldi cikkekről a Médiamonitorban, de biztosak vagyunk benne, hogy az erősebb pályaművek a hazai olvasók érdeklődésére is számot tarthatnak, ezért érdemesnek tartjuk felhívni rájuk a figyelmet. A mostani cikk egyik érdekessége, hogy nem a drogpolitikai paletta szereplői, hanem neves közgazdászok, a Nobel-díjas Gary S. Becker és Kevin M. Murphy jegyzik.
 

 

Az írás azt vizsgálja, hogy bő negyven év alatt miként befolyásolta a drogpiacot és annak szereplőit a Nixon elnök által 1971-ben meghirdetett drogellenes háború. Az eredmények lesújtóak. Annak ellenére, hogy Nixon gyors és látványos eredményeket várt, a kísérlet pozitív hozadékai még negyven év elteltével is nehezen láthatóak. Bár az USA évente körülbelül 40 milliárd dollárt költ a kábítószerek üldözésére, a börtönöket mégsem a nagy halak, hanem jellemzően fogyasztók és kisstílű dílerek töltik meg: az Egyesült Államok börtönpopulációja harminc év alatt 330 ezerről mára 1,6 millióra nőtt, akiknek körülbelül a fele kábítószer fogyasztásért, vagy kereskedésért kiszabott büntetését tölti.

Minél erősebb a kormányzat erőfeszítése a drogellenes küzdelemben, annál nagyobb kockázatot vállalnak a bűnszervezetek. Ez egyrészt a kábítószerek árának növekedésével, másrészt ezzel párhuzamosan a drogkartellek megerősödésével is jár, hiszen a jelentősebb profit mellett meg tudják erősíteni működésüket. A magasabb kockázat miatt a bűnszervezetek többet költenek az önvédelemre, de egyre erőszakosabbá is válnak, aminek legszemléletesebb példáját Mexikó és az USA határvidékén láthatjuk: az ott folyó drogháború hat év leforgása alatt több mint 50000 áldozattal járt, ami több mint az iraki és az afganisztáni konfliktusok áldozatainak száma együttvéve. Márpedig a mexikói drogkartellek elsősorban épp a drogellenes háborút elterjesztő USA fogyasztóit szolgálják ki.

Gyakori érv a küzdelem fenntartása mellett, hogy e nélkül még többen próbálnának ki kábítószereket és magasabb lenne a függők száma is. Ezek a kalkulációk azonban nem számolnak azzal, hogy a kábítószereket jellemzően tinédzser- vagy fiatal felnőttkorban próbálják ki a lázadás részeként, vagyis részben pont azért, mert illegálisak. A kábítószer fogyasztókra emellett erős társadalmi stigma is ragad, ami miatt például egy amfetaminfüggő nehezebben tud szakértői segítségért fordulni, mint aki a társadalmilag elfogadott dohányzásról szeretne leszokni. A szerzők által követendőnek ítélt dekriminalizáció azzal segíti a függőket, hogy pusztán birtoklás miatt nem varr büntetőeljárást a nyakukba, hanem terápiás programba irányítja őket. A portugál dekriminalizáció tíz éves gyakorlata azt mutatja, hogy az enyhébb fellépés nem teszi vonzóbbá a kipróbálást, de növeli a függők hajlandóságát a leszokást célzó programok igénybevételére, valamint csökkenti a halálos túladagolások számát. A szerzők érvelése szerint a gyógyászati programok részeként az USA közel 20 államában bevezetett marihuána dekriminalizáció jó irányba mutat, de az úton tovább is lehetne haladni. A drogpiac állami ellenőrzésével és a ma illegálisnak ítélt drogok megadóztatott kereskedelmével végleg ki lehetne húzni a talajt a drogkartellek és a hozzájuk tapadó erőszak alól.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.01.07.

 

Kategória: Hírek Archívum: Dekriminalizáció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért függesztette fel Brit Columbia a drogfogyasztók üldözésének százéves emberkísérletét

március 22, 2023 - Péter Sárosi

Mit kezdjünk a kokainnal?

január 26, 2023 - Péter Sárosi

Drogriporter Híradó | 2022 Augusztus

augusztus 15, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter